Nekem a Balaton… – 8+1 felfedezni való a tavaszi szünetre
A magyar tenger mind a négy évszakban más arcát mutatja, és korántsem csak a nyári időszakra kínál kikapcsolódást, aktív pihenést és feltöltődést. Az elmúlt években nagy gasztronómiai, kulturális és infrastrukturális fejlődésen átesett balatoni régió művészek kimeríthetetlen ihlető forrása. Tájait, csalogató vagy épp rejtőző kincseit lehetetlen megunni. Összeszedtünk néhány izgalmas északi és déli parti úticélt (nem csak) a tavaszra!
1. Balatoni nyár – Kiállítás írófényképekből
Aki egy kis szellemi feltöltődésre vágyik, annak érdemes benéznie a balatonfüredi Vaszary Galériába. Július 14-ig látható az írók balatoni térfoglalásáról szóló, a Petőfi Irodalmi Múzeum fotógyűjteményét bemutató kiállítás, amely a „Balatoni nyár – Írófényképek az 1950-es, ’60-as, ’70-es években” címet viseli. Nemes Nagy Ágnes és Ottlik Géza egy csónakban, Pilinszky a Rege cukrászda teraszán mereng, Juhász Ferenc sajátos mozdulattal vízbe ugrik, Nagy László a csónakjában, Illyés pedig nyaralója udvarán pózol. Borsos Miklós szobrászművész a fején egy lábossal produkálja magát, miközben Psota Irén, Ungvári Tamás, Radnóti Zsuzsa, Alfonzó, Örkény István és Makk Károly figyelik.
Egy korlenyomat, melyek gerincét a Balatonfüred, Tihany és Szigliget hármas tengelye alkotja. Fekete István 1968-as gondolatával pedig aligha lehet vitatkozni: „A Balaton csodás, ködös tükre. Hát, aki itt nem tud dolgozni, illetve alkotni, az vagy nem író, vagy hülye, vagy mindkettő.”
2. Rizapuszta – a szerelem kúriája
A Balaton-felvidék számos eldugott ékszerdobozt rejt, egyik legfrissebb a 2018 őszén megújult, Badacsonyörs és Káptalantóti között található Tölgyes-kúria. Az 1896-ban épült, történelmi múltra visszatekintő épületet egy nyugalmazott huszárkatona, Vitéz Szalay Bálint építtette szerelme zálogául feleségének, Teréziának, akit Rizának becéztek. Így lett a Káli-medence Tóti hegyén található terület Rizapuszta, koronája pedig a Tölgyes-kúria, amelynek a nevét a teraszán található három nagy őstölgyfa ihlette.
Az államosítás évtizedei után vendéglátó egységként üzemelt, majd bő 15 évre zárva maradtak az ajtajai. Egészen tavalyig, amikor is egy fiatal, lendületes csapat újraálmodta és lelket lehelt a szebb napokat is látott, jobb sorsra érdemes házba. Az épület visszanyerte eredeti patináját, ötvözve egy csipetnyi modern loft hangulattal. Ez a szemlélet igaz a konyhára is: éttermük a magyar gasztronómia hagyományos elemeit párosítja az új konyhatechnológiai módszerekkel. A kúria előtt található hatalmas teraszt csodás panoráma és végtelen nyugalom veszi körül, a személyzet pedig tavaszi ízekkel készül számunkra a húsvéti szünetre.
3. Erdei gótika – Pálos kolostor
Az ébredő természet időszaka alkalmat ad arra, hogy felfedezzük a Káli-medence salföldi szegletét, elnézzünk a híres kőtengerhez, és a tőle nem messze, az erdőben rejtőzködő pálos kolostorromhoz, amely pár kilométeres sétával megközelíthető. A pálos az egyetlen magyar alapítású férfi szerzetesrend, amelyet Boldog Özséb az 1250-es években alapított. A rend elterjedt egész Közép-Európában, a közösség tagjai pedig az erdő mélyén csendben, a világtól elzárva éltek (Pilisszentlélek erdejében is található egy ilyen rom).
Igazi ritkaság ez: az egykori templom a csúcsíves, gótikus boltozatok magasságáig, mellette a kolostor pedig az alapfalakig maradt meg. Ilyen szép kolostorromot keveset találunk az egész Kárpát-medencében, amelyet körbeölel a szakrális hangulat. Ha időnk engedi, érdemes elugrani a Salföld határában lévő bányatóhoz is, ami nem mindennapi látványt nyújt fehér finom szemcsés homokjával és gyógyító iszapjával.
4. Tavaszi Népművészeti Tárlat
Igazi tavaszi programot kínál a keszthelyi Balatoni Múzeum. A Keszthelyi Népművészeti Alkotóház csaknem három évtizede fogja össze a Balaton nyugati medencéjében a népi kézműves hagyományok ápolóit. A tárlaton a húsvéti időszak hangulatához illeszkedő kellemes időtöltést kínál a népi értékek kedvelőinek április 6. és 27. között. A hímes tojások mellett hímzett, szövött, faragott alkotások, kerámia-, fonott- és csipketárgyak, viseleti darabok és népviseletes babák jelenítik meg a kortárs népművészetet. A kiállítás keddtől szombatig 9:00 és 17:00 között tekinthető meg.
5. Várkapunyitó a Balaton várában
Szigliget a balatoni táj egyik gyöngyszeme. Kisfaludy Sándor költő lelkendezve írta erről a tájról: "ily szépet nem terme még a magyar vad föld és ég". A Káli-medencében és Tapolca környékén 14 vulkáni eredetű tanúhegy áll, ezek egyike a szigligeti Vár-hegy. A szigligeti vár a Balaton part egyetlen vára, amely ma harcászati bemutatókkal, kulturális programokkal, nyáron koncertekkel és páratlan kilátással várja a vendégeket, a húsvéti hétvégén pedig várkapunyitót tartanak régizenével, tánccal, solymász- és hagyományőrző katonai bemutatóval. Ha bevállalósak vagyunk, túránkat meghosszabbíthatjuk és kezdhetjük a mólótól, a strand és a vár irányába húzódó úton.
Makk Károly filmrendező élete első játékfilmjét, a Szigligeti Ede örökbecsű művéből 1954-ben készített Liliomfit az északi parton forgatta. A Füreden játszódó romantikus történetet Darvas Iván, Krencsey Marianne, Ruttkay Éva, Soós Imre, Dajka Margit, Garas Dezső. Tompa Pufi és sok más nagyszerű színész játéka teszi felejthetetlenné. A film végén a vándorszínészek továbbállnak, és a szerelmeseket, Darvast és Krencseyt az ekhós szekér a Balaton-parti földúton, a híres-nevezetes szigligeti jegenyesorral a háttérben viszi boldog jövőjük felé. Ezt a jellegzetes fasort, amely az Aranykagylót és a falut köti össze, minden bizonnyal ez a film tette országosan ismertté.
6. Szedd magad – Tulipánszüret
A balatoni levendulaszedésre még júniusig várni kell, de addig is, irány a déli part és a kőröshegyi tulipánszüret! A már-már hagyománnyá vált tulipánszüretet a Kőröshegyi Levendulásban rendezik, amelyre a szervezők összesen százezer tulipánhagymát és tizenötezer nárciszt ültettek. Két időszakban is szedhetjük a tavaszi virágot, április 12–14. között lesz a fő esemény, hiszen a legtöbb tulipán ekkor nyílik, ilyenkor ezer színben pompáznak a mezők. A húsvéti szüret ideje pedig április 19–22., ahol a színes virágok mellett állatsimogató is várja a családokat. A leszedett tulipánokhoz spárgát és fehér kötöző szalagot adnak ajándékba, aminek segítségével azonnal csokorba is köthetjük a virágokat! Ha igazán szép és díszes virágkölteményeket készítenénk, szabadon válogathatunk a csipke- és díszszalagok között. További információ itt.
7. Földvár felé – több, mint kilátó
Balatonföldvár szerintem az egyik legszebb déli parti település, amely már a legnagyobb Balaton-parti kilátóval is büszkélkedhet. Szép időben eddig is az egyik legszebb kilátó pontjának tartották a 40 méteres földvári magaspartot, így viszont a 25 méter magas kilátóval kiegészülve közel 70 méteres magasságból lehet végignézni a Balatonon mindkét irányba, egészen Balatonakarattyáig és Keszthelyig. A kilátó látogatóközpont is egyben: makettek és szimulátorok, balatoni hajózástörténet a kezdetektől napjainkig, játszószoba a legkisebbeknek, 40 férőhelyes 3D-s moziterem, viharjelzéseket bemutató szélgép és interaktív műholdképek. Gyerekeknek egy valódi aranybánya!
8. Piacra fel!
Számomra nem múlik el balatonozás piaclátogatás nélkül, egyrészt szeretek elbeszélgetni a termelőkkel és kézművesekkel, másrészt kellemes időtöltés lehet barátokkal és családdal, ahol egy levendulaszörp vagy egy friss meggyes rétes fölött elbeszélgetünk vagy csak szemléljük a forgatagot. A legtöbb piac vár minket már áprilistól, az északi part legfelkapottabbja a Liliomkert Káptalantótiban. Az évről-évre nagyobb, romantikus hangulatú piacon a termelői zöldségek-gyümölcsök, borok, friss pékáru, sajtok, húsok mellett kézműves termékeket, virágokat és rengeteg régiséget találunk. Ha nem szeretjük a nagy tömeget, akkor inkább a tihanyi Placcra menjünk a hajóállomás mellett. Ez egy kisebb, barátságos piac, ahol számos kortárs design terméket is elcsíphetünk hétvégenként. A déli parton a fonyódit érdemes felkeresni, itt helybéli termelők áruival találkozhatunk szerda és szombat délelőttönként egy mintegy háromhektáros területen.
+1. Jolly joker program
Végül egy négy évszakos program: a túrázás! A balatoni régió számos rövidebb-hosszabb tanösvényt foglal magában, ahol eltévedni lehetetlen, minden útvonal pontos jelzésekkel segít minket felfedezni a természet értékeit. A Kis-Balatonnál a Búbos vöcsök tanösvény egy gyerekekkel is könnyedén végigjárható 2 km-es túra, ahol minden bizonnyal sok parti madárral fogunk találkozni, míg a Kócsag tanösvény a Diás-szigetre és a Fekete István emlékhelyre vezető kirándulás gyalogos szakasza. Egyik kedvencem a Kékkútról induló Theodora-tanösvény, amely érinti a kővágóörsi Kornyi-tavat is. A partján állnak Veszprémi Imre acélból és mészkőből készült szoborcsoportjának hatalmas emberszerű alakjai, akik a domb tetejéről figyelik a Káli-medencét. A Kornyi-tó Jancsó Miklós rendezőt is többször megihlette, a szoborcsoport a Szörnyek évadjában, az Égi bárányban és az Életünket és vérünket című filmjében is látható. A tanösvényekről és azok nehézségi fokozatáról érdemes itt tájékozódni.
Kérjük, támogasson, hogy otthonába vihessük az értéket!
A Képmás magyar magazin és vállalkozás, nincs mögötte nagy, külföldi médiabirodalom. Csupa családos, értékes és jó ember, akiknek nem csak munkahelye, szívügye is a Képmás. Fontosnak tartjuk, hogy a kepmas.hu által közvetített értékek továbbra is ingyenesen juthassanak el minden olvasóhoz. Kérjük, ha örömmel olvassa cikkeinket, hallgatja és nézi felvételeinket, támogassa Ön is a kepmas.hu-t!
Támogatom a kepmas.hu-t>>