Ki az a perinatális szaktanácsadó?
Már több mint egy évtizede annak, hogy az első gyerekemmel várandós lettem, és meglehetősen tájékozatlanul futottam neki az első szülésnek. Abban az időben már lehetett hallani a természetes, avagy anya- és bababarát szülésről, de sokan nem tudtuk, hogy keresnünk kellene ezeket az információkat. Én naívan azt gondoltam, az orvos mindent elmond, a többi megy ösztönből. Az első szülés után rájöttem, hogy az ösztön ugyan működik, de az orvos nem mond el mindent, sőt, nem is ő a kismama első számú segítője.
A védőnő, szülésznő, dúla vagy szoptatási tanácsadó olyan, szüléshez kapcsolódó segítő szakmák, amelyeket már ismerünk. Körülbelül egy évtizede létezik emellett a perinatális tanácsadó – de ki is ő, mit tud, és hogy lehet megtalálni? Erről beszélgettem Entz Saroltával és Bakonyi Mártával, akik fiatal, többgyermekes édesanyák és képzett perinatális tanácsadók.
– Mi a perinatális tanácsadó feladata, miért más, mint egy jó védőnő?
– A perinatális szaktanácsadó kompetenciája a foganástól a gyermek kb. hároméves koráig tartó időszakra szól. Egy jó védőnőre nagy szüksége van a családnak, ám az ő személye nem szabadon választható, illetve a képzettsége, felkészültsége is más, mint a miénk.
A perinatális szaktanácsadó képzése interdiszciplináris, tehát az említett időszakkal kapcsolatban van pszichológiai, orvostudományi, antropológiai, szociológiai tudása is.
Feladata, hogy a hozzá fordulókat a szülés körüli időszak széleskörű összefüggéseivel megismertesse, esetleges nehézségekben segítse, ha pedig kell, tovább tudja irányítani más szakemberekhez. A perinatális tanácsadók közösségében is sokféle szakma képviselőit meg lehet találni a pszichológustól, védőnőn, örökbefogadási tanácsadón, hordozási tanácsadón, szoptatási tanácsadón keresztül a szülésznőkig, bábákig.
– Honnan tudja a kismama, hogy szüksége lehet segítőre?
– Egyáltalán nem biztos, hogy rögtön tudja. De a várandósság valóban egy „másállapot“, és a terhesség előrehaladtával olyan érzések, gondolatok születhetnek, amik azelőtt sosem. Hatalmas változás zajlik ilyenkor testben és lélekben, amivel egyedül lenni nehéz. Jó lehet ekkor egy olyan személyhez fordulni, aki a várandós nő vagy a kisgyermekes szülő nézőpontjára hangolódik, és közben hiteles információforrás.
A szülészorvosoktól nem várható el ilyen fokú elérhetőség, a védőnő sem biztos, hogy tud segíteni. Édesanyánkkal talán túlságosan régen történt mindez, a barátok sem tudnak mindig megfelelően támogatni.
– Érdemes tanácsadóhoz fordulnom, ha első gyermekemet várom, nem is vagyok tisztában az igényeimmel, és azt sem tudom pontosan, mit kellene megkérdeznem?
– Mindenképpen. Ez a bizonytalanság egy „jó” jel arra, hogy elkezdjen az illető foglalkozni ezzel az új állapottal. Gyakran tapasztaltuk a fent említett helyzetet. Érdekes, hogy egy-két kérdéssel vagy történettel, személyes tapasztalat megosztásával mi minden mozdul meg az anyában, apában. Elkezdenek kinyílni a kapuk, kérdések törnek elő, és elindul egy folyamat, ami által biztonságosabban érezhetik magukat ebben az állapotban. Ilyenkor a fiatal nőnek saját magát is újra meg kell ismernie, hiszen „másállapotba“ kerül. Ezért talán már a gyermekvárás előtt érdemes lenne ezzel a témával foglalkozni a jövendőbeli szülőknek.
Amikor megfogan bennünk a gondolat, hogy lassan gyermeket szeretnénk, már akkor érdemes egy ilyen képzésre elmenni.
Ha tisztában vagyunk azzal, milyen folyamatok zajlanak bennünk, mi történik a párunkkal és a babával, akkor tudunk majd megfelelő időben a lehetőségeink közül jól választani. Amikor már ott a hasunkban a kisbaba, könyebben előfordulhat, hogy csak sodródunk a rendszerben.
– A várandósság melyik szakaszában nem késő még tanácsadóhoz fordulni?
– Bármely szakaszában érdemes, de azt tapasztaljuk, hogy minél korábban, annál jobb.
– Előfordul-e, hogy azért keresi a kismama ezt a szakembert, mert valamilyen krízisben van?
– Igen, maga a gyermekvárási időszak úgynevezett „normatív krízis“ – ami azt jelenti, hogy a folyamattal járó változások szükségszerűen nehezítettséget jelentenek. Ilyenkor a psziché instabilabb, az összerendezettség csökken, a korábbi megoldási stratégiák nem működnek. Ez egy sérülékeny időszak, ezért fontos, hogy a kisbabájukat váró párok támogatást kapjanak.
– Optimális várandósság és szülés mellett mire van a kismamának leginkább szüksége?
– Sokszor lehet szüksége meghallgatásra, megerősítésre, hogy a dilemmáit elmondhassa. Hogy állapotáról és az azzal járó változásokról többet megtudhasson, megérthessen.
Így nagyobb biztonságban érezheti magát. A biztonság pedig az egyik legfontosabb dolog ebben az időszakban.
– Fel vagytok-e készülve olyan problémák kísérésére is, mint a vetélés, párkapcsolati problémák, egyedülálló szülőség, kismama káros szenvedélye vagy egy sérült magzat fejlődése?
– Igen. Ezek mind beletartoznak a munkánkba. A gyermekvállalás minden felmerülő problémájában igyekszünk támogatást nyújtani, olyanokban is, mint a foganási nehezítettség, a vetélés, megküzdés a várandósság során felmerülő rendellenességekkel vagy magának a szülésélménynek a feldolgozása. Az ilyen jellegű nehézségekhez ugyanis nem minden esetben szükséges terápiás kezelés, de nem biztos, hogy egy barát vagy barátnő meghallgatása, tanácsai elegendők.
– Mennyire látjátok tájékozottnak az első gyermeküket váró nőket a szüléssel és gyermekággyal kapcsolatban?
– Érdekes, hogy erről az életünket meghatározó eseményről milyen keveset tudunk! Nagyon sokan csak a filmekből ismerik ezt a folyamatot. Rengeteg információhoz férhetünk hozzá, de nehéz ezeket megszűrni, az előző generációt pedig sokszor nem tartjuk kompetensnek.
Ezért találtuk ki azt, hogy 16 év feletti fiataloknak tartunk Úton címmel workshopot, ahol elindítjuk őket a szülői szerepükkel kapcsolatos önismereti útjukon, hogy kialakíthassák saját nézeteiket.
Nemcsak információkat adunk át, de megmozgatjuk bennük a saját élményeiket is. A közös munka és a beszélgetések segítenek, hogy rátaláljanak a saját útjukra.
– Hol találok hiteles, jó szakembereket?
– A SzülésSzületés weboldalon találhatunk egy listát, ami sajnos nem teljes, illetve van egy társaságunk, a Magyar Pre- és Perinatális Pszichológiai és Orvostudományi Társaság (MPPPOT), amely szintén megtalálható a weben.
„Az Ubuntu Műhelyben dolgozunk perinatális szaktanácsadóként. Mindkettőnknek három gyermeke van, az ő világrajövetelük átélése, a szülés/születés hosszútávú hatásainak megtapasztalása vezetett el minket az ELTE pszichológia szakára, a perinatális szaktanácsadó szak elvégzéséhez. A két év alatt megszerzett tudás és tapasztalat elindított bennünket abba az irányba, hogy elkezdtünk foglalkozni olyan fiatalokkal, akik még a gyermekvárás előtt állnak. Hivatásunknak érezzük, hogy a szülés/születés körüli időszak témáit minél szélesebb körben megismertessük. Szeretnénk, ha a fiatalok tisztában lennének a születés körüli folyamatokkal és azok hosszútávú következményeivel."
Kérjük, támogasson, hogy otthonába vihessük az értéket!
A Képmás magyar magazin és vállalkozás, nincs mögötte nagy, külföldi médiabirodalom. Csupa családos, értékes és jó ember, akiknek nem csak munkahelye, szívügye is a Képmás. Fontosnak tartjuk, hogy a kepmas.hu által közvetített értékek továbbra is ingyenesen juthassanak el minden olvasóhoz. Kérjük, ha örömmel olvassa cikkeinket, hallgatja és nézi felvételeinket, támogassa Ön is a kepmas.hu-t!
Támogatom a kepmas.hu-t>>