Több gyermeket vállal az anya, akit összetartó közösség vesz körül
Népbetegség lett a magány, amely nemcsak az időseket és az elváltakat, de a fiatalokat, a várandósokat és a családosokat is érinti – derül ki a Három Királyfi, Három Királylány Mozgalom felméréséből. „Az általunk kérdezett egyetemisták 90%-a házasságban képzeli el a jövőjét, emellett átlagosan 2,5 gyereket terveznek, ami több, mint tíz évvel ezelőtt. Azonban nincsenek olyan közösségi terek, ahol ismerkedhetnének, ezért sokan érzik magukat magányosnak” – magyarázza Skrabski Fruzsina, a mozgalom elnöke, aki úgy véli, az erős helyi közösségek jelentik a családalapítás kulcsát: segítő környezetbe nagyobb eséllyel születnek meg a kívánt gyermekek.
Ezt tükrözi Kopp Mária kutatása is, amely szerint egy újabb baba vállalásának egyik fő szempontja, hogy mekkora támogatást kapott az anya az első várandóssága után. Az apa vagy a nagyszülők szerepvállalása mellett sokat számít a szomszédok által nyújtott segítség is, például ha vigyáznak a gyerekre vagy átvisznek egy levest a kismamának, mint ahogyan tették ezt a régmúlt időkben is.
Egy összetartó közösség megteremtése érdekében a mozgalom „Mama” címen rajzpályázatot hirdetett ferencvárosi óvodásoknak és kisiskolásoknak, akik József Attila azonos című verse alapján készíthetnek rajzokat. Az alkotásokat március 31-ig várják. A legjobbnak ítélt pályamunkákat kiállítják a helyi művelődési központban. Az eredményhirdetést követően egy héten át különböző interaktív foglalkozások várják a családokat az eseményhez csatlakozó galériákban, alkalmat teremtve a beszélgetésre és a barátkozásra. Az alkotás magányos tevékenység, mégis képes összehozni az embereket. „Egy közös kiállítás jó élmény mind a gyerekeknek, mind a szülőknek”– vallja a zsűri egyik tagja, Vincze Angéla festőművész.
A mozgalom nem csupán a gyerekeket és a szülőket szólítja meg, a közösségi házba minden korosztályt várnak: céljuk, hogy egy olyan klub jöjjön létre, ahol a fiatalok is újabb ismeretségeket köthetnek, a nyugdíjasok pedig pótnagyszülőként próbálhatják ki magukat, egy kis szabadidővel ajándékozva meg a szülőket. Skrabski Fruzsina kiemelte, a helyi közösségek a házasságokat is megerősítik: eredményeik azt mutatják, ahol a párok számíthatnak közvetlen környezetükre, ott kevesebb a válás. „A krízisbe jutott házasok megoszthatják problémáikat, s tanácsokat kaphatnak azoktól, akik hasonlóakon mentek keresztül, megmutatva, hogy nem a kilépés az egyetlen út.”
Az idősebb generáció fontosságára emlékeztet Vincze Ágnes is. „A mama egy tág fogalom: az anyák mellett a nagymamák is beletartoznak, akiknek sokat köszönhet a család. A pályázatra jelentkező növendékeimet figyelmeztettem, róluk se felejtkezzenek el!”
A rajzverseny egy országos programsorozat első állomása: a mozgalom úgy tervezi, három-négyhavonta pályázatot hirdet valamilyen családdal kapcsolatos témában, amely után ugyanúgy közösségbe hívja a családokat, hogy aztán jó barátokként lássák viszont egymást.
Kérjük, támogasson, hogy otthonába vihessük az értéket!
A Képmás magyar magazin és vállalkozás, nincs mögötte nagy, külföldi médiabirodalom. Csupa családos, értékes és jó ember, akiknek nem csak munkahelye, szívügye is a Képmás. Fontosnak tartjuk, hogy a kepmas.hu által közvetített értékek továbbra is ingyenesen juthassanak el minden olvasóhoz. Kérjük, ha örömmel olvassa cikkeinket, hallgatja és nézi felvételeinket, támogassa Ön is a kepmas.hu-t!
Támogatom a kepmas.hu-t>>