„Dolgozom én eleget. Mégis, mikor sportoljak?”
Azt már az általános iskolai tankönyvekből is tudjuk, hogy a sport egészséges, de az elméleti tudás és a megvalósítás között bizonyos esetekben hosszú az út. És ott vannak a „Mégis mikor…” „A nekem már minek…” „Az én koromban már …” „Dolgozom én eleget…” kezdetű kifogások, amelyek néha a végtelenségig meghosszabbítják ezt az utat. Pedig legtöbbször csak a lustaság nevezetű akadályt kellene legyőznünk, persze nem csupán a testi, hanem először a lelki restséget.
„A jövő nem fogja jóvátenni, amit te a jelenben elmulasztasz.” (Albert Schweitzer)
Miért?
A rendszeres fizikai aktivitás testi-lelki egészséghozamai egyértelműek és vitathatatlanok. A rendszeres testedzés – segítve a testi és lelki alkalmazkodást – az egészségünk egyik legjobb őrzője, segíti a stresszel való megküzdést, javítja a stressztűrő képességet, így a mentális egészség feltétele is. A rendszeres fizikai aktivitás együtt jár a hangulat javulásával, a jó közérzettel.
A rendszeres testmozgás azonnali hatásai:
- Szorongásoldás
- Flow, hangulatjavulás
- Belső kontroll és önbizalom erősödése
- Teljesítménynövekedés az élet más területein is
A rendszeres testmozgás hosszú távú hatásai:
- Védelem a depresszióval szemben
- Jobb életminőség
- A mozgásszervekre, a szív-érrendszerre, az oxigén-transzportra, zsíranyagcserére gyakorolt kedvező élettani hatások
- Az elhízás, a diabétesz és a hipertónia kockázatának csökkentése
- Idegrendszeri és immunfunkciók javulása
Mit?
A jó hír az, hogy az egészségre nézve a mérsékelt intenzitású és időtartamú fizikai aktivitás is pozitív hatással bír (például heti 3-4 alkalommal végzett 30 perces lendületes séta vagy gyaloglás).
Aki szeret befelé irányulni, elmélyülni önmagában, saját gondolataiban, annak jó választás lehet például a test-lélek kapcsolatot alapul vevő, és a belső folyamatok harmonizálását célzó jóga és jóga-gyökerekből merítő irányzatok (pl. a Pilates).
A dinamizmust, határozottságot és kihívást kedvelők jó eséllyel megtalálják számításaikat egy-egy keményvonalas funkcionális edzésen, ahol változatos terheléssel, intervall jelleggel kicsit „meg kell halni” ahhoz, hogy utána „újjászülethessünk”.
Ha a természetjárás áll közel valakihez, akkor valamilyen szabadtéri sportban leli legfőbb örömét, legyen szó futásról, bringázásról, hegymászásról vagy túrázásról, és persze a vízimádóknak, az úszás lehet az ideális mozgásforma. Ez utóbbi ízületi problémával vagy túlsúllyal küzdőknek is megfelelő választás.
Számtalan ajánlást lehetne tenni még, de némiképp talán fölösleges, ugyanis a testi-lelki jóllétet, a pozitív hangulati állapotot és az életminőség javulását leginkább az a sporttevékenység, testgyakorlási forma határozza meg, amelyet saját elhatározásunkból, saját örömünk és jókedvünk eléréséért választunk.
Hogyan?
Hosszú távon, tartósan az életmódba csak azok a tevékenységek illeszthetőek be, melyeket különösebb erőfeszítés, felülről kierőszakolt nyomás nélkül végre tudunk hajtani. Ezért is fontos feltennünk magunknak a kérdést, hogy mit sportoljunk, mi az a sporttevékenység, ami igazán örömmel tölt el bennünket.
Segít, ha a választott sporttevékenységet, edzés- vagy aktivitási formát kialakított terv szerint, a hét előre meghatározott napjain, és lehetőleg ugyanabban az időben végezzük. A szervezetünk könnyebben alkalmazkodik egy előre beállított rendszerhez, és jobban teljesít, ha mindig ugyanabban az időpontban sportolunk, másfelől így könnyebb beilleszteni a napirendünkbe, a többi teendőnk (munka, család, háztartás) közé.
Kérjük, támogasson, hogy otthonába vihessük az értéket!
A Képmás magyar magazin és vállalkozás, nincs mögötte nagy, külföldi médiabirodalom. Csupa családos, értékes és jó ember, akiknek nem csak munkahelye, szívügye is a Képmás. Fontosnak tartjuk, hogy a kepmas.hu által közvetített értékek továbbra is ingyenesen juthassanak el minden olvasóhoz. Kérjük, ha örömmel olvassa cikkeinket, hallgatja és nézi felvételeinket, támogassa Ön is a kepmas.hu-t!
Támogatom a kepmas.hu-t>>