Ferenc pápa – Próféta vagy eretnek?
„Próféta vagy eretnek?” – ezt a kérdést feltenni egy pápával kapcsolatban már maga is botrány és eretnekség lett volna akár csak ötven évvel ezelőtt. Ma pedig egy olyan könyv címében szerepelhet, amelyet katolikus pap írt. Igaz, nem a szerző számára jelent dilemmát a „próféta vagy eretnek” kérdésre adott felelet, hiszen éppen azok cáfolatára írta a könyvet, akik Ferencet folyton kritikával illetik, sőt, pápaságának érvényességét is kétségbe vonják.
Tomka Ferenc, a szerző, a Katolikus Egyház meghatározó személyisége. Kultikussá vált könyvén (Intézmény és karizma az Egyházban) hívő emberek nemzedékei nevelődtek fel úgy, hogy általa megértették és el tudták fogadni az Egyház emberi arcát. Tomka Ferenc új könyvében is ennek az „emberi arcnak” a megértését segíti, ugyanakkor ellensúlyozza azoknak a csoportoknak a hatását, akik – gyakran bicskanyitogató stílusban – kérik számon Ferenc pápán saját elképzeléseiket az Egyházról, a hitről, a tradíciókhoz ragaszkodás jegyében. A pápa nyilatkozatainak a sajtóban felkapott, kiragadott részleteit „teszi vissza” szövegkörnyezetükbe, eredeti összefüggéseikbe. A laikusok által nem ismert egyháztörténeti vagy egyházpolitikai, egyházszervezeti hátteret magyarázza, amikor ezek az információk segítik a pápával kapcsolatos történések vagy döntéseinek jobb megértését. Segítői is vannak ebben a munkában: Szabó Ferenc SJ, Török Csaba, Böjte Csaba, Dávid Katalin, Molnár Miklós, Patsch Ferenc SJ – megannyi tekintély a Katolikus Egyházban – bocsájtották írásaikat a szerző rendelkezésére, hogy Ferenc pápa tanításait és személyiségét több nézőpontból is megvilágítsák.
Tomka Ferenc mítoszokat oszlat el, például cáfolja azt a hiedelmet, hogy kizárólag Ferenc az a pápa, akit kemény támadások értek. Feltárja az Egyházon belüli tradicionalista mozgalmat, amelynek fősodra és oldalhajtásai a 19. század óta szakadásokat keltenek a hívők között. Felvillantja a támadások nyilvánvaló és lehetséges mögöttes indítékait, egyben lerántja a leplet a protestáló főpapok személyes érdekeltségeiről. Kidomborítja az egység fontosságát Péter mindenkori utódaival. Szinte egyesével számba veszi a pápa személyét érő kritikákat és magyarázza vagy cáfolja azokat. Végül a társszerzők Ferenc pápa személyiségének és tetteinek újdonságát, ugyanakkor a hagyományba illeszkedését elemzik.
A könyv hiánypótló abból a szempontból, hogy míg weboldalak és blogok épülnek rendszerszintűen Ferenc pápa kritizálására, gesztusainak és szavainak lejárató célzatú elemzésére, az értetlenkedéstől egészen a karaktergyilkosságig – addig tudtommal ez az első olyan mű, amely következetesen érvelve és szintén rendszerszintűen cáfolja a kritikákat/rágalmakat. A szellemi-közéleti egyensúly és a „hallgattassék meg a másik fél”-elvének az felelne meg, ha ezek az elemzések nemcsak könyv formájában, hanem majd online platformon is elérhetők lennének, hiszen a pápa személyét érő támadások is leginkább online terjednek.
A bevezetőben választ ad a szerző arra, hogy mit kaphatunk e könyvtől. „Akik hallottak a Ferenc pápa körül felmerülő kérdésekről, az őt érő vádakról, azok remélhetően lényegi válaszokat fognak kapni kérdéseikre. De izgalmas lesz a könyv mindazok számára, akiket érdekel, milyen az egyház élete ma, és milyen volt az utóbbi évtizedekben.” Ez nagyon pontos megfogalmazása a témának és a célközönségnek. Hozzáteszem, hogy csak részben kapnak választ kérdéseikre azok, akiknek nem támadó számonkéréseik, hanem csak építő célzatú kérdéseik-értetlenkedéseik vannak.
Nem kapnak választ például azok, akik a pápa migrációval vagy a vallásközi párbeszéddel kapcsolatos megnyilatkozásaiban nem vagy kevéssé találják nyomát annak, hogy a pápa is a kereszténységet tartja az Istenhez legközelebb vivő szellemi-lelki-gyakorlati útnak, és hogy fontosnak tartaná a missziót, az evangelizálást, az Örömhír eljuttatását az ateistáknak, közömbösöknek és a többi vallás híveinek is. Vagy csak elégtelenül jutnak el hozzánk az erről szóló tudósítások? Ám ennek a könyvnek nem ez a célja, és vállalt küldetését maradéktalanul teljesíti. Remélhetőleg tisztánlátásunk és józan ítélőképességünk, lelkiismeretünk erősítését szolgálva.
Kérjük, támogasson, hogy otthonába vihessük az értéket!
A Képmás magyar magazin és vállalkozás, nincs mögötte nagy, külföldi médiabirodalom. Csupa családos, értékes és jó ember, akiknek nem csak munkahelye, szívügye is a Képmás. Fontosnak tartjuk, hogy a kepmas.hu által közvetített értékek továbbra is ingyenesen juthassanak el minden olvasóhoz. Kérjük, ha örömmel olvassa cikkeinket, hallgatja és nézi felvételeinket, támogassa Ön is a kepmas.hu-t!
Támogatom a kepmas.hu-t>>