A boldogság kék madara és a „szép válás” mítosza
Hallgatom egy ismerős „coming out”-ját a válásáról: 16 év és három gyerkőc után döntött úgy férj és feleség, hogy békességben búcsút mondanak egymásnak, mert bár jól megvoltak, de hiányzott életükből az igazi boldogság. Most végre megadják egymásnak ennek lehetőségét, hogy teljessé válhasson az életük, miközben egymás számára a legjobb barátok maradnak majd. A gyerekekről, az ő szempontjaikról nem esik szó, ahogy a tágabb családi kapcsolatok alakulásáról sem.
A házasság és gyerek projekt kipipálva, most jöhet egy könnyedebb, következő fejezet!
Nem az első eset, hogy ilyen történetet hallgatok kínos figyelemmel, mert nem tudom azt felelni, amit, tudom, elvárnának: képtelen vagyok örvendezni a döntésnek és szívbéli jókívánságokkal elárasztani a búcsúzkodó párt, de még az sem jön ki a számon, hogy milyen „szép dolog”, ha két ember ilyen egyetértésben válik el. Pedig a többség zavartan és bólogatva áll a kitárulkozás előtt, és túláradó szeretettel, közben pedig saját kapcsolatát egyre szigorúbb szemmel pásztázva, észrevétlenül emeli piedesztálra a „gyönyörűen búcsúzó”, „bátor” feleket. Odahaza meg talán azon gondolkodik a gyerekek fürdetése közben, hogy talán neki is lépnie kellene, csak ő nem mer. Hisz olyan rég beszélgetett már egy jót a férjével/feleségével, amióta az új munkahelyén van, szinte észre sem veszi, meg az intimitás sem az igazi a gyerekek születése óta…
Lehet, hogy aki nem lép, tulajdonképp egy lúzer, hisz a boldogság mindenkinek jár?
Szabályos váláshullám van a korosztályunkban, munkahelyi folyosókon eldarált történetek, a szomszédság dobozcipekedős költözködései, ovis, iskolás szülőtársak sóhajai és a gyerekek zavarodottsága tanúskodnak erről. Nekem minden esetben – különösen, ha gyerekek is születtek a frigyből – a szívem szakad meg, hiszen a válás nemcsak egy elhatározás, egy közös nekilódulás félresiklása, deklarált kudarca, de a gyerekek szemszögéből az életük alapvető biztonságát adó apa és anya kettősének elvesztése is. Természetesen számtalan ok állhat a döntés mögött, olyanok is, amelyek másképp valóban nem gyógyíthatóak, de ez a nagyon mai, a boldogságigényre mint ultima ratióra hivatkozó érvelés nálam kicsapja a biztosítékot.
Egy-két-sokgyerekes, negyvenes éveiket taposó házaspárok búcsúznak egymástól, többé-kevésbé egyetértésben, azaz nem valamiféle akut probléma miatt, nem is szenvedélyes érzelmekben tobzódva, hanem valamiféle kapcsolati hiányérzettől vezérelve, valami „másra” vágyva, a nagybetűs boldogság keresésére indulva. „Az igazi boldogság hiányzik az életünkből”, „nem ilyennek terveztem az életem”, „elég a vegetációból”, „valami újra, igazira vágyunk”, „kiégtünk az elmúlt évek alatt” – sorolják a felek, s aki hallgatja, helyesel bőszen, mert hát, ha boldog szeretne lenni valaki, arról nincs is mit vitatkozni... „A gyerekeknek sem lesz rossz”, következik a másik toposz, hisz „mindketten szeretjük őket”, még több figyelmet is kapnak 2x1 felnőttől, mint 1x2-től... Mindenki szeret, tisztel mindenkit, csak épp az együttlét terhes.
A jelenséggel párhuzamosan a „szép válás” fogalma is meghonosodóban, sőt, egyre többen gratulálnak is a váló feleknek és pityergős-szivecskés emotikonokkal kívánnak sok boldogságot további életükhöz a közösségi oldalakon. A válás lassacskán részévé válik a normális személyes életútnak, épp csak nem küldünk üdvözlőlapot, nem rendezünk ünnepséget az esemény tiszteletére...
Hallgatva a sok negyvenes újrakezdőt, akik a válás után új kapcsolattal, új sportág vagy hobbi kipróbálásával, radikális életmódváltással, esetleg egy nagy utazással gondolják elérni a vágyott célt, a boldogságot, azon morfondírozom, hogy vajon komolyan elhiszik-e mindezt?
Hihető-e, hogy az öt-tíz-húsz év után megkopott, megfáradt kapcsolat helyett majd olyan következik, amelyik félév múlva is abban a rózsaszín ködben úszik, amit ideálisnak elképzelünk? Vagy a házasság helyett majd egy sport intenzív gyakorlása elvezet a megelégedettséghez? És hogy megúszható ez az egész maradandó sérülések nélkül?
Az öröm és az elégedettség ínycsiklandó morzsáit vagy kiadósabb falatjait nap mint nap csipegethetjük – ha észrevesszük őket –, legyen az az ágyban szuszogó gyerekek szívet melengető neszezése, a házastársunk megnevettetésének öröme vagy a jóleső pihenés az elvégzett kerti munka után. Bármi. De az a fajta boldogság, ami egy euforikus szerelem lángra lobbanásakor érezhető, nem tarthat örökké! Ha ezzel az elvárással indulunk neki a közös életnek, hamar csalódás lesz a vége, és nyűgös kötelességé válik a házasság, amelyben az „én” magányosan keresi a maga jó érzését, ami előbb-utóbb állandósuló elégedetlenséghez, és immár sokakat (gyerekeket, nagyszülőket, egész családokat) érintő válsághoz vezet.
Természetesen nincs általános recept, ahogy két egyforma kapcsolat sem, de a boldogság kék madarát üldözni veszélyes sport, mert ott a valós kockázata annak, hogy lemondunk arról, ami már a miénk, amiért közösen megdolgoztunk. A változás sok jót hozhat egy pár, egy család életében, de ahhoz legtöbbször nem elválni kell, hanem a rossz beidegződéseken változtatni.
Kérjük, támogasson, hogy otthonába vihessük az értéket!
A Képmás magyar magazin és vállalkozás, nincs mögötte nagy, külföldi médiabirodalom. Csupa családos, értékes és jó ember, akiknek nem csak munkahelye, szívügye is a Képmás. Fontosnak tartjuk, hogy a kepmas.hu által közvetített értékek továbbra is ingyenesen juthassanak el minden olvasóhoz. Kérjük, ha örömmel olvassa cikkeinket, hallgatja és nézi felvételeinket, támogassa Ön is a kepmas.hu-t!
Támogatom a kepmas.hu-t>>