Maradj egészséges! – 21 nő az egészségügyért
Híd szeretnénk lenni az egészségügy és az oktatás között – mondja Kertész Éva, a 21 Nő az Egészségügyért Alapítvány ügyvezetője. Céljuk a magyar lakosság egészségi állapotának javítása. Az alapítványt huszonegy női vezető hozta létre, akik az egészségügyben vagy a gyógyszerágazatban dolgoznak.
– A történet egy kiadvánnyal kezdődött. Honnan jött az ötlet?
– Naponta szembesülünk azzal, hogy zúdulnak ránk a rossz hírek az egészségüggyel kapcsolatban. Az emberek sajnos jobban felfigyelnek a negatív hírekre, miközben nagyon sok ellenpéldáról is tudunk: sokan meggyógyulnak a legborzalmasabb helyzetekből is, akár egyéni, akár csapatteljesítményeknek köszönhetően. Ezt az aggodalmamat megosztottam a Hungaropharma kommunikációs vezetőjével. Elmondtam neki, hogy rengeteg komoly és elhivatott, egészséggel foglalkozó szakemberrel találkozom munkám során, akik sokszor heroikus munkával teljesítik a feladataikat, és közben újabb és újabb ötletekkel jönnek elő azzal a céllal, hogy a magyar lakosság egészségi állapotán javítsanak. Milyen kár, hogy az emberek nem ismerik őket közelebbről – többek között azért sem, mert mi, újságírók sem keresünk alkalmat arra, hogy őket bemutassuk. Csehi Marianna ezt az ötletet nagyon jónak tartotta.
– Kinek szántátok a 21 nő az egészségügyért című kiadványt, és milyen szempont alapján választottátok ki a szereplőit?
– Amikor a Hungaropharma a kezdeményezés mögé állt, megállapodtunk, hogy az egészségügynek nem a teljes spektrumát mutatjuk be – nem is tudnánk –, csak a gyógyszerágazatra koncentráltunk. Belső használatra készült tehát, a gyógyszerágazat szereplői számára.
Akiket ebben a kiadványban bemutattunk, komoly hazai és nemzetközi szakmai karriert futottak be, és a gyógyszerszakma jövőjét is kijelölik. Kutatók, orvosok, farmakológusok, gyógyszergyártókat összefogó szövetségek és szervezetek vezetői.
– Miért mind nők? És miért éppen huszonegy?
– Habár a gyógyszerágazatban sokkal több nő dolgozik, mint férfi, a vezetők között mégis sokkal kevesebben vannak. Olyan nőket mutatunk be, akiknek egy főként férfiak vezette gazdaságban, társadalomban kell érvényesülniük. A velük dolgozó férfiak szerint a nőkkel könnyebb kompromisszumokat kötni, sikeresebben lehet a megoldás felé terelni a nyitott kérdéseket, szóval a nyitottságuk és rugalmasságuk nagyon komoly hasznot hoz. A szám pedig dr. Feller Antal, a Hungaropharma vezérigazgatójának fejéből pattant ki. Az emberek szeretnek kerek számokban gondolkodni, mi viszont valami izgalmasabbat szerettünk volna. A magyar kultúrában nagy szerepet játszik a hármas és a hetes szám, amelynek a 21 a szorzata, és természetesen benne van a XXI. század is. Sokan jelezték már egyébként – különösen az alapítvány létrejötte után –, hogy szeretnének csatlakozni a kezdeményezéshez. Mi ezt a lehetőséget megadjuk, munkatársként és támogatóként szeretettel várjuk a jelentkezőket. Viszont a nevet és a taglétszámot nem változtatjuk, tehát a szimbolikus szám is marad.
A 21 Nő az Egészségügyért Alapítvány tagjai: |
|
Kurátorok |
|
További tagok |
|
– Nagyon mély interjúkat olvashatunk ebben a kiadványban.
– Valóban meglepően mély mondatok hangzottak el ezeknek a hölgyeknek a jelenéről, múltjáról és jövőképéről.
Nagyon őszintén tárták fel gondolataikat magukról és a szakmájukról.
Vezetőnek lenni magas szintű felelősség, és nemcsak a rájuk bízott cégek, hanem a társadalom tekintetében is. Személyes és szakmai történetük másokat is inspirálhat, hasonló feladatok vállalására.
– A kötet megjelenése után fogalmazódott meg a „maradjunk együtt” gondolata?
– A huszonegy különleges ember találkozása maradandó élmény volt mindenki számára. Korábban többen nem ismerték egymást személyesen, de akkor kiderült, rengeteg mondanivalójuk van egymás és a világ számára. Az általuk végzett napi 8–10–12 óra munka is hatalmas teljesítmény, de az egésznek ad egy különleges spirituszt, ha együtt is dolgoznak konkrét projekteken – kiadványokon, pályázatokon, kutatásokon –, és a tagokat meghívják különböző szakmai konferenciákra, vállalati eseményekre, ahol elmondják tapasztalataikat.
Ők a tagsággal járó feladatokat mind társadalmi munkában végzik. Annak a lehetőségeit keresik, hogyan lehet a magyar lakosság egészségi állapotán javítani. Az alapítvány jelszava és törekvése: Maradj egészséges!
Hiszen úgy jár jól az egyén, a család, a közvetett és a közvetlen környezet, tehát az ország is, ha az egyén egészséges. Ennek feltétele, hogy a megfelelő forrásból jussunk információhoz, és probléma esetén a megfelelő szakemberhez jussunk el. Folyamatosan emelkedik a születéskor várható átlagéletkor, de nem mindegy, hogy ezalatt milyenné válik az életminőségünk. Tudatosítani kell az emberekben, hogy az egészségünkkel való foglalkozás folyamatos tevékenység. Nem elég egy fájdalom vagy betegség esetén bevenni néhány tablettát, elvégeztetni a műtétet. Ahogy az sem elég, hogy mindenféle internetes oldalon elolvasom a számomra szimpatikus, gyors megoldást ígérő terápiákat. Korszerű és naprakész tudás kell a saját egészségünkről. Ma már nem dőlhetünk hátra azzal, hogy majd az orvos megmondja. A végső célunk az egyéni felelősség kialakítása, és ez rengeteg feladatot ad a számunkra a következő jó pár évtizedre.
– Mit tudtok tenni ennek érdekében?
– Missziónk népszerűsíteni az egészségfejlesztő programokat és eljuttatni a legérzékenyebb csoportokhoz, azaz a diákokhoz és a gyógyszertárba járó felnőttekhez.
Az iskolai nevelésbe nagyon könnyen be lehet illeszteni az egészségnevelést, a gyógyszertárba járók pedig azért kulcsszereplők, mert tudatosan keresik a számukra megfelelő gyógyszert. Ezt a két fő célirányt szabtuk meg, és eszerint választjuk ki azt a hat egészségügyi projektet, amit évente támogatunk. Létrehoztunk egy jelképes a díjat, a 21 Nő védjegyet. Azokat a programokat díjazzuk ezzel, amelyek esetén meggyőződtünk arról, hogy fontosak, hitelesek, a lakosság számára hiánypótolóak, és szakmaiságuk megkérdőjelezhetetlen. A támogatás számukra az, hogy hitelesíti őket a védjegyünk, amely erős minőségi garanciát jelent az iskolák és a gyógyszertárak számára. Terveink szerint minden évben hat új programot fogunk választani.
– Az egészségügy mellett az oktatáshoz kapcsolódik a legtöbb negatív társadalmi hír. Ezt akarja ellensúlyozni a 21 Pedagógus az Egészségért 2018 pályázat?
– Nagyon fontosnak tartjuk az iskolákban zajló egészségnevelő munkát. A pedagógusok egy része figyelemreméltó munkát végez ezen a téren, mi közülük szeretnénk jutalmazni és népszerűsíteni a 21 legjobbat. Hidat építünk az edukáció és az egészség között.
Az alapítvány által 2018-ban támogatott egészségügyi projektek:
A HENT gyógyszerhamisítás elleni munkacsoportja készítette el azokat a hiánypótoló oktatási anyagokat, amelyek segítségével a pedagógusok felvilágosító foglalkozást tudnak tartani a hamis gyógyszerek veszélyeiről.
Az Okosdoboz korszerű, digitális oktatási anyag általános iskolások számára, amely 6600 feladattal, kognitív játékokkal, egészségnevelési témájú videókkal teszi élvezetessé az alsós és felsős diákok tanulását.
A Kórházsuli egyetemisták és középiskolás diákok bevonásával segít a tartósan kórházi ápolásra szoruló gyermekeknek, hogy lépést tudjanak tartani az iskolai tananyaggal és az őket visszaváró osztálytársaikkal.
A GYERE (Gyermekek egészsége program) célja a gyermekkori elhízás visszaszorítása az óvodákon és iskolákon keresztül, a szülők, a helyi egészségügy és általában a település közösségének bevonásával.
Kérdezz gyógyszerészedtől! a középiskolásokat szólítja meg interaktív tananyaggal, amely a korosztály számára láthatóvá teszi a gyógyszertárak feladatkörét, valamint azt, hogy mit érdemes kérdezni a szakembertől.
Mérföldkövek néven fut a gyógyszertárakban a felnőtt élet két szakaszában segítséget nyújtó program, amelynek hasznos tanácsadó kiadványai az Apa-füzet és a Kapaszkodók – Gyakorlati tanácsok a demencia útvesztőjében.
– Ti, az alapítvány tagjai vesztek részt a Hobbink az egészség programban. Tehát nem csak beszéltek róla…?
– Nemcsak beszélünk az egészséges életmódról, hanem csináljuk is – és nemcsak az íróasztal mellett, hanem a magánéletünkben is. Meggyőződésünk, hogy a mozgást és az egészséges életmódot elkezdeni soha nem késő, ezért hoztuk létre a futócsapatunkat. Futottunk áprilisban a Telekom Vivicittá Városvédő Futáson, májusban a 23. Női Futógálán. Ilyenkor nemcsak futunk, hanem a standunknál szakértőink (például dietetikus) ingyenes tanácsadást végeznek.
Legutóbb pedig a Budapest Sportirodával összefogva elindítottunk egy kutatást a nők és a futás kapcsolatáról. A kérdőívet június végéig lehet online kitölteni, az eredményt még az őszi futószezon előtt megosztjuk. Példát szeretnénk mutatni, hogy egészségtudatosan mit és hogyan érdemes tenni.
Kérjük, támogasson, hogy otthonába vihessük az értéket!
A Képmás magyar magazin és vállalkozás, nincs mögötte nagy, külföldi médiabirodalom. Csupa családos, értékes és jó ember, akiknek nem csak munkahelye, szívügye is a Képmás. Fontosnak tartjuk, hogy a kepmas.hu által közvetített értékek továbbra is ingyenesen juthassanak el minden olvasóhoz. Kérjük, ha örömmel olvassa cikkeinket, hallgatja és nézi felvételeinket, támogassa Ön is a kepmas.hu-t!
Támogatom a kepmas.hu-t>>