„Volt olyan anyukánk, aki soha életében nem kezelt pénzt” – nehéz sorsú édesanyákat tanítanak pénzügyi tudatosságra

2025. 07. 15.

Andrea és Fatime fiatal, többgyermekes édesanyák. Bántalmazó kapcsolatból menekültek, majd az Ökumenikus Segélyszervezet Kastélyosdombói Családok Átmeneti Otthonában leltek menedékre, ahol azóta is fogják a kezüket. Fatime manikűrösnek készül, míg Andrea álma, hogy dajka legyen. Mindketten a karitatív szervezet és egy ismert pénzügyi szolgáltató „Tudatos élet lépésről lépésre” pályázatának díjazottjai. Ott jártunk a budapesti díjátadón.

Kastélyosdombó családok átmeneti otthona lakói (illusztráció)
Illusztráció forrása: Freepik

Menekülés családon belüli erőszakból

Csámpai Fatime és Csatári Andrea húszas éveik végén járó édesanyák. Gyermekeikkel kapcsolati erőszakból menekültek, a Magyar Ökumenikus Segélyszervezetnek köszönhetően először védett házban kaptak menedéket, majd idővel átköltözhettek a Kastélyosdombói Családok Átmeneti Otthonába. 

A Magyar Ökumenikus Segélyszervezet 2014-ben hozta létre a somogyi Kastélyosdombón, az egykori Erdődy-kastélyban a Családok Átmeneti Otthonát. 

Az intézményben életviteli, szociális vagy családi krízis miatt otthontalanná vált családok számára nyújtanak átmeneti ellátást annak érdekében, hogy a család egysége megmaradjon. 

Az ország egész területéről fogadják a kiskorú gyermekeket nevelő családokat.

Fatime 5, 9 és 10 éves gyermekeivel tavaly júniusban költözött be az intézménybe, míg Andrea öt gyermekével (a legkisebb két és fél, a legidősebb 11 éves) menekült el egy bántalmazó kapcsolatból, azóta is Kastélyosdombón élnek. „Szeretünk ott lenni, és vannak terveim is. Szakmát szeretnék majd kitanulni, dajkának készülök. Szeretnék majd lakást is, ahol szépen nevelhetem a gyermekeimet” – folytatja Andrea. 

Tarr-Tatai Mária, az intézmény családgondozója arról beszélt, kifejezetten kapcsolati erőszak áldozatait fogadják, az a jellemző, hogy először az Országos Kríziskezelő és Információs Telefonszolgálathoz érkezik be a kérés, de a saját látókörükbe került rászoruló édesanyáknak is segítenek. 

Kezdetben fél, majd maximum másfél évet tartózkodhatnak a családok az otthonban, ezt követően sem engedik el a kezüket: van lehetőség külső férőhelyen lakni, azzal a céllal, hogy könnyebb legyen számukra a társadalomba való visszailleszkedés. 

Tudatos élet lépésről lépésre

Tarr-Tatai Mária, Marcsi jól ismeri a fiatal édesanyák életét, hiszen nap mint nap velük dolgozik. Amikor hozzájuk kerülnek a családok, elsődleges a pszichés és jogi segítségnyújtás, majd személyiségfejlesztő foglalkozásokat biztosítanak nekik. A gyerekeket is nagyon megviseli, amikor kiszakítják őket a környezetükből, ezért fejlesztésekkel, korrepetálásokkal segítik őket. 

Amikor pszichésen stabil állapotba kerül az édesanya, közösen megbeszélik, mik a távlati tervei, ehhez igazodva készítenek egy gondozási tervet. 

„Haladunk lépésről lépésre” – hangsúlyozza.  

Ezekben a lépésekben nyújt nekik segítséget a Láthatatlanok program. A projekt lényege, hogy a pénzügyi szolgáltató képzéseket tart az Ökumenikus Segélyszervezet munkatársainak, majd ők a megszerzett tudást továbbadják a rászorulóknak. 

A program része a „Tudatos élet lépésről lépésre” pályázat is, amire idén második alkalommal jelentkezhettek a rászoruló édesanyák. Hármukat – köztük Fatimét és Andreát – díjazták, akik saját céljaik megvalósításához kapnak anyagi segítséget.

„Az anyagi stabilitás megteremtése az egyik legfontosabb dolog a családok életében. Most már egyre gyakrabban írnak bevásárlólistát, anélkül el se indulnak a boltba. Korábban ez elképzelhetetlen volt. Volt olyan anyukánk, aki soha életében nem kezelt pénzt, most pedig tud pénzügyi döntéseket hozni” – sorolja a családgondozó. 

Műkörmös tanfolyam és szép fogsor

Fatime az egyik legnagyobb álmát valósíthatja meg a programnak köszönhetően: manikűrös-tanfolyamot végez. „Eddig otthon magamnak csináltam a körmömet, ezt látták a családgondozók is, Marcsi néni mondta, hogy segítenek, jelentkezzek a pályázatra” – mesélte. 

Nagy vágya egy kis körmös sarkot kialakítani az otthonában, vagy elmenni egy műkörmös mellé dolgozni. 

Fatime ma már a segélyszervezetnek köszönhetően egy külön házban él gyermekeivel, aminek rezsiköltségét maga fizeti. Van bevétele, az Ökumenikus Segélyszervezetnél, közfoglalkoztatásban dolgozik. 

Kép
Kastélyosdombói Családok Átmeneti Otthona
Fatime a fődíjjal – Forrás: Magyar Ökumenikus Segélyszervezet

Mivel Andreának még kisebbek a gyerekei, ők továbbra is a Családok Átmeneti Otthonában élnek. „Rendbe szedtem magam, a gyerekeimet is, és nyugalomban vagyunk, ez nekem nagy segítség. Támogatnak mindenben” – fogalmaz. 

Az elnyert díjból fogászati kezelést szeretne igénybe venni: egészségesebb és szebb mosolyt szeretne, amely a magánéletében és a munkavállalás területén is magabiztosabbá tenné. 

Az édesanya arra törekszik, hogy a mindennapokban minél jobb és biztosabb életet biztosítson a gyermekeinek. Aktívan részt vesz a közösségi életben, és – mivel a legkisebb gyermekre napközben az intézmény dolgozói felügyelnek – Fatiméhez hasonlóan lehetősége nyílt a segélyszervezet közfoglalkoztatási programjába bekapcsolódni. Mindketten családi parcellát is művelnek, ami fontos lépés az önellátás felé.

A harmadik díjazott nem tudott részt venni a díjátadón. Bene Helga 2022-ben költözött a segélyszervezet szolnoki Családok Átmeneti Otthonába. Ezután rövid időn belül elhelyezkedett a közfoglalkoztatásban, majd a munkaerőpiacon. Korábbi adósságait folyamatosan rendezte, miközben egy daganatos betegséget is sikerrel leküzdött. Ráadásul egy minimális megtakarítást is összegyűjtött, és talált egy elérhető albérletet, ahova idén májusban be is költözött gyermekeivel.

„Nincsenek nagy vágyaik”

„Sok hasznos ismeretet tanítunk meg nekik. 

Például hogyan néz ki egy bankkártya, mit kell róla tudni, információt kapnak a junior számlavezetésről, tervet készítünk arra, hogyan érdemes beosztani a zsebpénzüket.

Ezek alapvető ismeretek, amikre minden gyermeknek szüksége lenne, de nem nagyon van ilyen oktatás az iskolákban. Az élménypedagógiai foglalkozásokon az egymással való együttműködésre is hangsúlyt helyezünk, fejlesztjük a szociális kompetenciákat” – magyarázza kérdésemre Dr. Takács Katalin, az Ökumenikus Segélyszervezet Kastélyosdombói Szociális Fejlesztő Központjának vezetője. Egyelőre még a folyamat elején járnak. 

„Az én nagyfiam még elkölti egyből a zsebpénzt, és ki kell pótolni – mondja Fatime, de hozzáteszi, középső gyermeke tudatosabb, ő pecabotot vett az összegyűjtött pénzéből. – Szeret horgászni, de mindig visszaengedi a kifogott halakat” – meséli mosolyogva.

Andrea is havonta ad a nagyobb gyerekeinek zsebpénzt, amit arra költenek, amire szeretnének. „Nincsenek nagy vágyaik, csak egy kis édesség” – fogalmaz.

Kép
Családok Átmeneti Otthona program
Andrea lett második díjazott – Forrás: Magyar Ökumenikus Segélyszervezet

Mélyszegénységből, sok tartozással érkeznek az otthonba

„Aki kapcsolati erőszakban érintett, az általában anyagilag is nagyon ki van szolgáltatva. Ez egyik, amivel sakkban tartják őket. Volt olyan édesanya, aki egyáltalán semmi pénzt nem kapott, amivel gazdálkodhatott volna. 

Neki óriási segítség volt maga a pénzügyi tudatosság foglalkozás: újdonság volt az is, hogyan kell egy havi jövedelmet beosztani. 

Az a jellemző, hogy sokan érkeznek mélyszegénységből, sok tartozással. Számukra szükség van pénzügyi újratervezésre: meg kell nézni, hogyan tudják átstrukturálni a hiteleiket. Mi az, amire lehet részletfizetést kérni, mi történik, ha a nem fizetett hitelek végrehajtásra kerülnek” – hangsúlyozza Takács Katalin. 

Fatime – aki idén 500 ezer forintos támogatással az első helyen végzett – már tavaly is pályázott, akkor nem nyert, de mostanra növelni tudta a megtakarításait. Bár már külső férőhelyen él három gyermekével, továbbra is segítik őket. „Óvjuk, féltjük még a családot, fontos, hogy a szolgáltatásainkat igénybe tudják venni. Például ő és a gyerekei is járnak pszichológushoz” – mondta Takács Katalin. 

A tavalyi győztes a saját házát rendezte be

Múlt évben az egyik nyertes édesanya az összegből be tudta rendezni a lakását. „Nagyon elhivatott szülő, két munkahelyen dolgozott egyszerre. Azóta önállóan tud élni, saját házat vett, és a nyereménynek köszönhetően be is tudta rendezni azt. Jelenleg idősek otthonában dolgozik. Egy másik tavalyi díjazott az eredeti szakmájában, könyvelőként el tudott helyezkedni távmunkában, illetve közművelődési szakemberként is dolgozik. Egy kis faluban saját házat vett, ahova el tudott költözni a gyerekeivel. Kapcsolatban vagyunk, úgyhogy azt tudom mondani, minden rendben van velük” – számol be a reménykeltő fejleményekről a központvezető.

Kérjük, támogasd munkánkat, ha fontosnak tartod a minőségi tartalmat!

Ha te is úgy érzed, hogy a kepmas.hu cikkei, podcastjai és videói megszólítanak, kérjük, segíts, hogy ezek a tartalmak továbbra is ingyenesen elérhetőek maradjanak.

Támogatom a kepmas.hu-t>>

Legkedveltebbek