Kozma-Vízkeleti Dániel: „Az életmódunk változik, de a lélektani szükségleteink nem”

2025. 05. 05.

Kozma-Vízkeleti Dániel klinikai szakpszichológus és család-pszichoterapeuta (vagy ahogyan baráti körben aposztrofálja magát: „terepautó”). Régóta dolgozunk együtt Képmás-esteken, és szakértőként is többször megkerestem már egy-egy cikkhez, hiszen ő mondhatni, az újságírók álma. Azonnal érti a kérdést, könnyeden és logikusan magyaráz, és úgy humoros, hogy semmit nem viccel el. Kíváncsi voltam, vajon milyen terapeutaként. Hogy mégis inkább interjút készítek vele, nem csupán amiatt van, mert nehéz hozzá időpontot kapni, hanem azért is, mert kliensként nem írhatnám meg.

Kozma-Vízkeleti Dániel családterápia
Fotó: Emmer László

Szerinted jobb ember lesz az, aki segítségül hívja a pszichológiát?

Kérdés, hogy mit is jelent jobbá válni. Az én hivatásom nem abban segít, hogy a jó-rossz tengelyen helyezzük el a dolgokat, hanem megnézzük mindennek a hozadékát és a költségét. Az egyik hozadéka az, hogy figyelünk arra, hogy önazonosabbak tudjunk lenni, tisztában legyünk az értékeinkkel, és erre alapozva értékalapú döntéseket hozzunk.

Szóval a saját értékrendünk szerint jobb emberek tudunk lenni?

Igen, mert könnyebben képviseljük az értékeinket, az alapján hozunk döntéseket. 

A költsége ennek pedig az, hogy ez az autonómia, az önállóságunk hangsúlyozása pont a kapcsolatainkban nem mindig segít. 

Így értékelődik föl a szűkebb hivatásom, hogy kapcsolatokkal dolgozom. Párkapcsolati, családi, közösségi, baráti kapcsolatokkal, munkahelyi közösségekkel. Már nem is vállalok egyéni terápiát.

Mert a te értékeid alapján fontosabb a kapcsolat?

Mert én ehhez értek, ebben van a legnagyobb tapasztalatom, és mivel behatárolt időkeretem marad a kliensekre más feladataim mellett, ez egyfajta profiltisztítás. De a kérdésedre válaszolva: nem tudnék kapcsolatokkal dolgozni, ha nem hinnék abban, hogy a kapcsolat érték, de nem gondolom fontosabbnak mondjuk a személy önazonosságánál vagy jólléténél. 

Egy családterápián a résztvevők önazonossága mennyire van előtérben? 

Egy hosszú távú elkötelezett kapcsolat elénk tárja, hogy benne élve mi a fontosabb, az, hogy nekem legyen igazam, az legyen, amit én szeretnék vagy maga a kapcsolat. Amíg ez utóbbi fontosabb, addig hajlandó leszek az érdekében komoly erőfeszítésekre. Olyanokkal dolgozom, akik ezen vacillálnak, keresik a határt, hogy egy kapcsolatért meddig menjenek el a maguk szándékainak vagy akár szükségleteinek háttérbe húzásával. 

A kapcsolatterápia elsősorban a kapcsolatot gyógyítja, a változását igyekszünk előmozdítani. 

Nem az egyes személyek változásán, hanem a személyek közti viszony erősödésén, javulásán, kiegyensúlyozottabbá tételén dolgozunk. (…)

Mennyire tudják a pszichológiai módszerek követni a kor kihívásait? 

A hivatásom picit olyan lett, mint az informatika, két-három évente jön egy új módszer, irányzat, szemlélet. A kapcsolatterápiában is mindig vannak trendek, a kliensek is követik ezeket. (…) Egyfelől létezik egy nagyon erős újítási törekvés, hogy a kortárs életstílushoz könnyebben illeszkedő terápiás megközelítéseket alkalmazzunk. Én is azok közé tartozom, akik ezt szívesen követik. Másfelől van egy erős hajlandóság – ahogyan minden tudományban – bezárkózni az elefántcsonttoronyba. Máig létezik olyan hagyomány, amely érvényesnek tart száz- vagy százötven éves gondolati konstrukciókat. Nemhogy ennyi idő alatt, csak az elmúlt húsz évben gyökeresen megváltozott az életstílusunk és a terápia hozzáállása. Huszonöt éve tanultam a kapcsolatterápiát, akkor azt a feladatot kaptam, hogy nézzek utána az atipikus családmodelleknek. Ebbe beletartozott a mozaikcsalád is mint kuriózum, ma pedig, ha a családban élők lélekszámát nézzük, hazánkban a legtöbben mozaikcsaládban élnek. De ilyenből szerintem vagy harmincat föl tudok sorolni. 

Megváltozott a hozzáállás a kapcsolathoz, az ifjú párkereső generáció részben használhatatlan mintákat kapott a magam nemzedékétől. 

Viszont a kapcsolódás alapmotívumai évezredek óta változatlanok: állandóság, rugalmasság, biztonságérzet, élménykeresés, valakihez tartozás, kötődés. Az életmód, a hozzáállás változik, de a mögöttes lélektani szükséglet nem. Például, amikor a pár egyik tagja azért veszekszik a másikkal, mert az nem jól rakja be a mosogatógépbe az edényt, vagy nem jön el vele cipőt venni, emögött is lélektani szükséglet van. Vagyis az illető akkor érzi magát biztonságban, ha megvan körülötte az a fizikai rend, amely szükséges a biztonság­érzetéhez, vagy ha számíthat a másikra.

A médiában ma központi téma a szülők által okozott traumák feldolgozása. Ez a fajta szembesülés egyrészt megronthatja a kapcsolatot az idősödő szülőkkel, másrészt a fiatalabb nemzedéket arra ösztönzi, hogy elkerülje a hibákat, de ezért bizonytalanná válik, sőt szorong…

(…) Például az önsegítő könyvek egyik veszélye vagy nehézsége, ha laikusként olvassuk őket, vezetés nélkül, mert így mindenre rá fogunk ismerni. Úgy járunk, mint a kezdő orvostanhallgató a betegségekkel. Pszichológushallgatóként mi is végigmegyünk ezen. A könyveket író szakembereknek azt is érdemes szem előtt tartaniuk, hogy a kapcsolati harag felcsiholása csak részben segít, a kapcsolatok megszakítása pedig konzerválja a rendezetlenséget. Hivatásom egyik alapvetése, hogy legszerencsésebb egy konfliktust abban a rendszerben rendezni, ahol keletkezett. Ha megszakítom a kapcsolatot a szüleimmel vagy bárkivel, akkor esélyt sem adok arra, hogy egyszer valamikor ezt rendezni tudjuk. A traumákkal való foglalkozás is csak akkor használ, ha előrevisz. Ha csak őrizgetjük őket, pufogunk miattuk, meg az indulatainkat növeljük belőlük, annak semmi ételme.

A teljes interjú a Képmás magazin legfrissebb, 2025. májusi számában olvasható. Az aktuális Képmás kapható a nagyobb Relay és Inmedio üzletekben is; egyes újságos pavilonokban; a forgalmasabb MOL, OMV és Shell benzinkutakon; Auchan, Interspar és Tesco hipermarketekben; egyes Spar és Tesco szupermarketekben; egyes Bee, CBA, Coop és Real üzletekben. A magazinra előfizethet itt.

Kérjük, támogasson, hogy otthonába vihessük az értéket!

Fontosnak tartjuk, hogy a kepmas.hu által közvetített értékek továbbra is ingyenesen juthassanak el minden olvasóhoz. Kérjük, ha örömmel olvassa cikkeinket, hallgatja és nézi felvételeinket, támogassa Ön is a kepmas.hu-t!

Támogatom a kepmas.hu-t>>

Legkedveltebbek