Mindig ugyanazokba a folyókba lépünk, és élvezzük! – Trendek, melyek folyton visszatérnek

2025. 04. 12.

A történelem ismétli önmagát – ez a mondás nemcsak a nagy történelmi eseményekre, hanem a trendekre is igaz. Legyen szó divatról, zenéről, filmekről, más művészetekről, gasztronómiáról vagy életmódról, bizonyos irányzatok újra meg újra visszatérnek, mindig egy kissé átalakulva, az adott korszak ízlésvilágához igazodva. De miért van ez így? Miért tűnnek el dolgok, hogy aztán egy új generáció ismét felfedezze őket? Mely trendek feltámadását figyelhettük meg a közelmúltban?

retro
Illusztráció forrása: Rawpixel

Divat: a múlt kincsei újra ragyognak

Ha a trendek ciklikusságáról beszélünk, elsőre a divatvilág jut eszünkbe. Az 1950-es évek tüllszoknyái vagy a ’70-es évek trapéznadrágjai időről időre visszatérnek a kifutókra és az utcai viseletbe, mert a nosztalgia a divatra is erős hatással van. Az emberek hajlamosak úgy tekinteni a múltra, mint egy szebb korszakra – egyes trendek azért is ismétlődnek, mert az új generáció számára izgalmasnak tűnnek, míg az idősebbekben nosztalgikus érzéseket keltenek.

Az 1920-as évek vintage divatja például a 2010-es években A nagy Gatsby-hullám hatására jött vissza, az ötvenes évek magas derekú szoknyáit, pöttyös ruháit, bőrkabátjait és bomberdzsekijeit pedig a kétezres évek rockabilly stílusa hozta el újra.

A hetvenes évek hippi stílusa horgolt felsőkkel, virágmintákkal rendre visszatér, ahogy a kilencvenes évek sportos öltözködése az oversize pulóverekkel meg a tornacipőkkel is újra hódított a 2010-es évek streetwear vonalában.

A kockás flanelingek a kilencvenes évek elejének grunge-kultúráját határozták meg, majd a 21. századi hipster-hullámban is menők lettek.

Bizonyos anyagok is újra divatba jönnek, akár fenntarthatósági szempontok miatt. A ’80-as évek teljes farmerszettjei (dzseki plusz nadrág) a 2020-as években kerültek elő ismét. A latex és vinyl anyagok a nyolcvanas évek punk és diszkóstílusa után a 2010-es években tűntek fel újra a kifutókon. A kötött darabokat a hetvenes évek után az időtállóságot hirdető slow fashion mozgalom hozta vissza, az újrahasznosított és second-hand divat pedig az 1940-es háborús esztendők után éli reneszánszát.

Kép
retro divat
Fotó forrása: Rawpixel

Zene: a régi dallamok örökké élnek

A zenei trendek is ciklikusan változnak. Egy-egy stílus, mely egy időre háttérbe szorult, ismét előtérbe kerül, ha újra felfedezik vagy modern köntösbe öltöztetik. A régi stílusok felelevenítése részben annak köszönhető, hogy a zeneipar folyamatosan keres valami újat, közben a nosztalgikus hangulat e téren is vonzza a hallgatókat.

Az ötvenes évek rock and rollja idővel kísérletezőbb formát öltött (The Rolling Stones, The Beatles), majd a kétezres években a punkos hangzással együtt újjászületett. A ’70-es évek diszkózenéje (Bee Gees, Donna Summer) a ’90-es évek eurodiszkójában (Aqua, Vengaboys) köszönt vissza. A nyolcvanas években a szintetizátorok uralták a popzenét (Depeche Mode, Duran Duran), a stílust legközelebb az ezredfordulót követő időszak indie mozgalmai élesztették újra modernebb technikával.

A hatvanas-hetvenes évek Bob Dylan fémjelezte folkmozgalmát a 2000-es évek végén például a The Lumineers frissítette fel. Közben a country is reneszánszát élte a popzenében olyan előadókkal, mint akár Taylor Swift, aki új közönséghez juttatta el a hagyományos műfajt.

Filmek és sorozatok: az újrázás kora

Hollywoodban a trendek újrahasznosítása dominál. Az elmúlt évtizedben számos régi film és sorozat kapott remake-et vagy folytatást, mivel a stúdiók bíznak a jól ismert címekben. A Star Wars, a Jurassic Park, a Mad Max vagy a Top Gun franchise-ok évtizedek után éledtek újra. A nosztalgia a filmiparban is nagy hajtóerő: a Stranger Things sorozat teljes mértékben a ’80-as évek feelingjére és popkulturális utalásaira épít, de például az Az (2017) is az akkori horrorok atmoszféráját hozza vissza korszerűbben.

A westernfilmek fénykora az ötvenes-hatvanas évekre tehető, de ez a műfaj is mindig új életre kel.

Quentin Tarantino westernje, a Django elszabadul (2012) például a spagettiwesternek hagyományait idézi, A félszeműt (2010) pedig a Coen testvérek értelmezték újra mai stílusban. A Mission: Impossible széria (1996–) egy hatvanas évekbeli tévésorozatból indult, és modern akciófilmek stílusával ötvözte a klasszikus kémfilmeket. Manapság fekete-fehér technikával készült mozik is újfent sikereket aratnak.

Művészet és dizájn: régi technikák, új értelmezések

A retró és a vintage dizájn népszerűsége töretlen, legyen szó lakberendezésről, grafikai munkákról, termékcsomagolásokról. Az art deco stílus az 1920-as évek után ma újra divatos a luxusépítészetben és a belsőépítészetben: ilyen elemek érvényesülnek Dubaj vagy Miami modern felhőkarcolóinál is.

A minimalista skandináv bútortervezés (IKEA) a Bauhaus letisztultságát idézi, a Bauhaus által inspirált betűtípusok és formák pedig a logótervezésben és a webdizájnban is népszerűek. Andy Warhol és Roy Lichtenstein pop art mozgalma az 1950–60-as években született, de a kortárs művészetekre is kihat.

A street art és a graffiti-művészet – például Banksy munkássága – erősen épít a pop art vizualitására.

Az 1900-as évek eleji futurizmust és az 1980-as évek cyberpunk kultúráját a huszonegyedik században például a videójátékok – Blade Runner 2049 és társai – hozzák vissza. Az új technológiák és a digitális kultúra miatt a 21. században a múlt művészeti irányzatai gyorsabban, radikálisabban élednek újjá.

Kép
vintage stílus
Fotó forrása: Freepik

Gasztronómia: klasszikus ízek újragondolva

Az ételek és italok világában is visszatérnek a régi trendek. Az otthoni kenyérsütés egykor alapvető háztartási tevékenység volt, majd háttérbe szorult, de az elmúlt években újra divatba jött, különösen a kézműves, kovászos kenyerek formájában. A fermentált ételek és savanyított zöldségek (pl. kimchi, kombucha) is régi hagyományokat idéznek, és bár a hűtőszekrények megjelenésével eltűntek, a mai egészségtudatos trendekben újra velünk vannak a probiotikus hatásuk miatt.

A fine dining világában is gyakran régi recepteket ötvöznek modern technológiával, így újraértelmezve a klasszikus ízeket.

A helyi, szezonális termékek is hódítanak: a Farm-to-table mozgalom az 1960-as évek után a kétezres évektől vált újra felkapottá a fenntarthatóság miatt. A gyorsételek népszerűsége a huszadik századra csúcsosodott ki, de napjainkban ez is újra hódít gourmet verzióban (fine dining hamburger, prémium hot dog). Az ősi gabonák – quinoa, köles, hajdina – is kulcsszereplők az egészségtudatos étrendekben.

Életmód: bevált szokások modern csomagolásban

Az életmód terén feltámadó trendek részben a modern életvitelből fakadó stresszt ellensúlyoznák, részben a fenntarthatóságot célozzák. A negyvenes évek háborús spórolása után ismét a figyelem középpontjába került a pazarlásmentes (zero waste) életmód, csak most környezetvédelmi okból. A korábbi századokban természetes volt, hogy az emberek saját élelmiszert termeltek, ez a trend a városi közösségi kertek, illetve az erkélygazdálkodás révén került újra előtérbe. A természetes tisztítószerek és kozmetikumok ötvenes évekbeli házi praktikái a mai DIY (Do It Yourself) mozgalomban támadnak fel.

Számos régi mozgásforma is újra divatba jött modernizált formában. A jóga és a meditáció az 1960-as, ’70-es évek spirituális boomja után vált ismét népszerűvé a stresszkezelés, egészségtudatosság miatt.

A huszadik század elején a bicikli volt az egyik legfontosabb közlekedési eszköz, ma újra előtérbe került a fenntartható városi közlekedésben a rollerrel együtt.

Sok klasszikus szórakozási forma is újra divatos. A bakelitlemezeket a múlt század végére kiszorította a CD, majd a streaming, de ma újra hódít a fizikai hanghordozók romantikája. Egyre többen fedezik fel újra az analóg társasjátékokat, és az autósmozik, szabadtéri filmklubok is megint trendik napjainkban.

A divatok visszatérésének fő oka az életmódbeli szükségleteken túl a nosztalgia, az új generációk kíváncsisága, valamint az, hogy bizonyos dolgok egyszerűen időtállók. A régi stílusok gyakran új megvilágításba kerülnek, és egy kis frissítéssel ismét a mindennapjaink hasznos, értékes részeivé válnak. Így a múlt nemcsak emlék marad, hanem aktívan formálja a jövőt is.

Kérjük, támogasson, hogy otthonába vihessük az értéket!

Fontosnak tartjuk, hogy a kepmas.hu által közvetített értékek továbbra is ingyenesen juthassanak el minden olvasóhoz. Kérjük, ha örömmel olvassa cikkeinket, hallgatja és nézi felvételeinket, támogassa Ön is a kepmas.hu-t!

Támogatom a kepmas.hu-t>>

Legkedveltebbek