Jól van, szépen erősödik a 14 éves Zita, akinek májdaganatát – Magyarországon először – egy robotkar vágta ki

2025. 02. 07.

Lelkileg is jobban van, és fizikailag is egyre erősödik Zita, a 14 éves székesfehérvári diák, akinek májdaganatát január 21-én – Magyarországon először – egy robotkar távolította el elképesztő precizitással a Semmelweis Egyetem Sebészeti, Transzplantációs és Gasztroenterológiai Klinikáján. Édesanyja, aki maga is orvos, bízik a teljes gyógyulásban, de azt is hangsúlyozza, habár a nehezén túl vannak, a küzdelemnek még nincs vége. Sok-sok idő és kezelés van hátra, hogy aztán kimondhassák: Zita teljesen meggyógyult. Házi Péter írása. 

Semmelweis Klinika robotkar
Fotó: Barta Bálint – Semmelweis Egyetem

Zita eleven, táncoló, sportoló, kitűnő tanuló lány a kamaszos mindennapjaival együtt. Éppen olyan, mint 14 éves társai szerte a világban. Édesanyja, Nóra azonban családorvosként – egyfajta jó értelemben vett szakmai ártalomként – az átlagosnál jobban figyel három lánya egészségére. Ennek része az a laborvizsgálat is, amelynek eredményeként 2024 augusztusában Zita májértékeinél egy kis eltérést mutatott a lelet.

Egy hét alatt feje tetejére állt az életük

„Általában minden év elején szoktunk vérvételre menni, de mivel a nagyobbik lányunkat felvették egyetemre, és ott kötelező volt ez a vizsgálat, tavaly nyáron mindhármuknál kértük a labort. Ha ez nincs, nem derült volna ki, hogy baj van. A történet egyik tanulsága éppen ez: fontos a rendszeres szűrés, már fiatalkorban, még teljesen tünetmentes esetekben is” – mondja Nóra családorvosi minőségében, de anyaként nagyot sóhajtva. 

A labor eredménye egyébként nem mutatott nagy problémát, egy kis koleszterinemelkedésen túl a májértékeknél volt minimális változás. Zita édesapja, aki maga is orvos, úgy döntött, azért készüljön egy gyors ultrahang, mert abból baj nem lehet.

„Az ultrahang után a doktornő azonnal hasi MR-vizsgálatot kért, mert, mint kiderült, egy tízcentis daganat volt a lányunk májának jobb lebenyén. Ezt nem sokkal később az MR is megerősítette, ahol azt is kimondták, egyértelműen rosszindulatú daganatról van szó. Gyakorlatilag egy hét alatt felborult, összeomlott az addigi életünk” – idézte fel a rémálom kezdetét Nóra. Ekkor nagyon felgyorsultak az események, néhány nap múlva, szeptember 11-én már az onkológián kötött ki a kamaszlány. Szülei orvosként teljesen tisztában voltak azzal, mi vár rá, tudták, mik lehetnek a szövődmények, előre látták a tornyosuló nehézségeket. És ez bizony, mondja Nóra, hátrány, mert mindennek a tudatában sokkal többet aggódtak a legelején.

Mindig csak a következő napig jussunk el!

„Hétfőn még egy tök egészséges gyermekem van, pénteken meg már szövettani mintát vesznek tőle – hát, ez nagyon a földbe döngölt. Furcsamód mégis ekkor villant belém, hogy ha valakinek, akkor nekem nem szabad összerogynom. Jó jelnek tartottam, hogy a lányom teljesen tünetmentes. Ugyanakkor a szövettan esetében úgy döntöttem, nem nézem meg a prognózist, hanem csak csinálom, amit a hozzáértők mondanak. Bele kell állnom, nem szabad túl sokat agyalnom, teljesen belevonódnom, mert az csak visszavet abban, hogy teljes erővel tudjak segíteni. 

Megpróbáltam azt a technikát alkalmazni, amit gyakran mondok a saját betegeimnek: mindig csak a következő napra, a következő feladatra koncentráljunk. Nem volt egyszerű magamon alkalmazni, de valahogy az embert ilyenkor megszállja az erő” – emlékezett vissza a stratégiájára Nóra.

Kép
májdaganat kezelése
Fotó: Barta Bálint – Semmelweis Egyetem

Bajban ismerszik meg a barát

A kemoterápia október legelején kezdődött, Zita nehezen viselte, ám a barátoktól, ismerősöktől, feléjük áramló, kifogyhatatlan támogatóenergiák segítettek a folytatásban. „A két nagyobbik lányom, Lilla és Kata is nagyon sok erőt adott nekünk, amiként szüleim, testvéreim odaadó támogatása is. És ami szerintem Zitának hatalmas impulzus a nehézségek közepette, az az, hogy osztálytársai, barátai és táncostársai szeretetére mindig számíthat” – vallja az édesanya, aki a hónapok óta tartó kemény időszakban a pácienseit is gyógyította. Ha olykor-olykor lánya mellett kellett lennie a kórházban, akkor kollégái segítettek a helyettesítésben, így a betegek ellátása végig gördülékeny volt. Mint mondta, ezekből a hihetetlenül jó rezgésekből tud azóta is táplálkozni, erőt, hitet meríteni.

Segít Da Vinci, az operáló robot

A kemoterápia jól sikerült, a daganat szépen összehúzódott. Közben Zita édesapja, Attila felkereste az ország egyik legjobb sebészét, dr. Hahn Oszkárt, a Semmelweis Egyetem Sebészeti, Transzplantációs és Gasztroenterológiai Klinikájának igazgatóhelyettesét, aki január elején találkozott Zitával és édesanyjával. A szakorvos részletesen elmondta, hogyan zajlik majd a műtét. Ekkor derült ki, hogy nem az ő keze vágja majd ki a daganatot, hanem a Da Vinci nevű négykarú robot. 

Persze a gép karjait a sebészorvos irányítja, aki egy kicsit arrébb, egy háromdimenziós, tízszeres nagyítású monitornál ülve tartja a kapcsolatot a robottal. A sebész pedálokkal és egy, a kezének mozgásait továbbító rendszerrel irányítja a műszert. 

Ezzel a robottechnológiával precízebb beavatkozásokat lehet végezni olyan szűk helyeken is, ahol ez más technikákkal nem, vagy csak nagy nehézségek árán lehetséges. Azt már csak az operáció után tudta meg a család, hogy gyermekek esetében addig még nem hajtottak végre Magyarországon ilyen beavatkozást, így Zita műtétje történelmi mérföldkőnek számít a magyar egészségügyben.

„Emberi és szakmai szempontból is csak szuperlatívuszokban tudok beszélni dr. Hahn Oszkárról, aki végig partnerként, felnőttként kezelte a lányunkat. Öt-hat óránál is hosszabb ideig tartott a műtét, de hála neki, valamint dr. Szijártó Attila klinikaigazgatónak, dr. Pekli Damján és dr. Deák-Ilkó Zoltán sebészek asszisztenciájának, no meg az új technikának, jóval kevesebb eret, ideget kellett átvágni, könnyebb volt a vérzéscsillapítás, és mivel a műtéti seb is kisebb, így a sebgyógyulás is jóval gyorsabb” – magyarázza szakmai szempontból a forradalmi eljárást Popovics Nóra, aki soha nem felejti el azt a pillanatot, amikor a sebész kijött a műtőből, és mosolyogva azt mondta: minden rendben van!

Kép
robotkar
Fotó: Barta Bálint – Semmelweis Egyetem

A műtét sikeres volt, de a küzdelemnek még nincs vége

Lélektanilag nagyon nem volt egyszerű eddig a pontig eljutni, ám most, hogy Zita szemmel láthatóan jobban van és erősödik, Nóra úgy tervezi, visszamegy dolgozni. Ugyanakkor azt is tudja, sőt hangsúlyozza, hogy habár a műtét jól sikerült, és az a rettenetes valami már nincs ott a lánya máján, a küzdelemnek még nincs vége. A varratszedés után várhatóan újabb kemoterápia következik. 

Zita kezelése amúgy igen összetett: az onkológus és a sebész szakmai tudása mellett dietetikus, gyógytornász és mentálhigiénés szakember segítségét is igénybe veszik a teljes gyógyulás érdekében.

Emellett az édesanya két barátnője is bevállalta Zita otthoni korrepetálását, hogy haladjon a tananyaggal, és iskolatársai is rendszeresen küldik a leckéket, hogy ne maradjon le. Zita sokat fogyott, de újra erősödik, és nagyon hiányoznak neki a barátai, akikkel, ha minden jól megy, hamarosan újra találkozhat!

Da Vinci csak most jön igazán bele

Zita műtétje után néhány nappal ismét sikeres beavatkozást hajtott végre a Da Vinci robot egy gyermek máján. A két műtét tapasztalatait, adatait kielemzik, és a tervek szerint a klinika elindítja a robotasszisztált gyermek-májsebészeti programot, reményt adva a kis sorstársak biztosabb gyógyulására.

Kérjük, támogasson, hogy otthonába vihessük az értéket!

Fontosnak tartjuk, hogy a kepmas.hu által közvetített értékek továbbra is ingyenesen juthassanak el minden olvasóhoz. Kérjük, ha örömmel olvassa cikkeinket, hallgatja és nézi felvételeinket, támogassa Ön is a kepmas.hu-t!

Támogatom a kepmas.hu-t>>

Legkedveltebbek