„A siker kulcsa a harmónia” – Lénárt Ágota szerint a sportolók lelki egészségére oda kell figyelni

2024. 12. 20.

Dr. Lénárt Ágota egyszerre sportpszichológus, egyetemi oktató, versenyző és edző, akinek a hivatása a sportlövészet és a sportpszichológia elemeiből áll össze. A szakember a Magyar Testnevelési és Sporttudományi Egyetem sportpszichológus-képzésének elindítójaként és aktív sportolóként is arra törekszik, hogy a legjobb teljesítményt hozza ki magából és tanítványaiból. A Mégis podcastban Süveges Gergőnek adott interjújában olyan ritkán hallott történetekről mesélt, amelyek bepillantást engednek ebbe a sokoldalú és izgalmas világba.

Lénárt Ágota sportpszichológus
Fotó forrása: Magyar Paralimpiai Bizottság

Lénárt Ágota pályafutása a sportlövészettel kezdődött, amelyben a fegyelmezettség, a kitartás és a szigorú időbeosztás kaptak kiemelt szerepet. „Egy időnyomásos sportágban lövök, ahol három perc alatt kell három lövést leadni. Ez nagyon sokat tanított arról, hogyan lehet az időt beosztani, és hogyan kell a stresszhelyzeteket kezelni.”

Ezek a tapasztalatok nemcsak a sportban, hanem a pszichológusi munkájában is meghatározók. A sportlövészet precizitásra és koncentrációra tanít, ami elengedhetetlen a sportpszichológiai tanácsadásban is. „Ahhoz, hogy segíteni tudj, járni kell a másik cipőjében. Ha ez nem lehetséges, akkor apróra ki kell kérdezni a sportolót.”

A sportpszichológus szemlélete: segíteni másoknak a saját tapasztalatokon keresztül

Ezt a szemléletet nemcsak a mindennapi munkájában, hanem a sportpszichológus-képzés elindításakor is alkalmazta. „2007-ben indítottuk el Magyarországon a sportpszichológus-képzést, amely azóta több mint 250 végzett szakembert adott az országnak. 

Ezek a szakemberek olyan alaptechnikákat sajátíthattak el, mint a relaxáció, a mentáltréning vagy a figyelemkoncentrációs technikák. 

Mindezek az eszközök ma is működnek, bár azóta a technikai tudásunk bővült.”

Lénárt Ágota hite szerint a sportpszichológus feladata nemcsak a sportolók testi és lelki felkészítésében rejlik, hanem a sportágspecifikus megközelítések kialakításában is. Szerinte a pszichológiai tanácsadás éppúgy, mint a sport, egyéni szükségletekhez igazodó megoldásokat kíván.

Lénárt Ágota neve sokak számára a sportpszichológia és az élsportolók lelki támogatásának szinonimája. Az interjú során azonban hamar kiderült, hogy pályája messze túlmutat ezen: mentőápolói végzettséggel és pilóta-szakszolgálati engedéllyel is rendelkezik. Tapasztalatai már egészen szokatlan helyzetekben is kamatoztak.

„Az élet földobott egy esélyt, és egy lehetőségem volt: vagy igent mondok, vagy nemet – meséli, amikor arról kérdezik, miért vágott bele ennyi különböző tevékenységbe. Nem ő hajtotta ezeket, de mindegyikre szüksége volt. „Vezethettem Európa egyetlen mentőrepülőgépét, egy Dornier 328-ast. Ez szakmai élmény volt, de olyan helyzet is előfordult, amikor a pilótaság, a mentőápolói tudás és a katasztrófapszichológia együtt volt szükséges.” Ezek az élmények nemcsak szakmailag, hanem emberileg is formálták őt, és segítették, hogy a sportpszichológiai munkájában is szokatlan megközelítéseket alkalmazzon.

A motiváció szerepe: hogyan találják meg a sportolók a belső hajtóerőt?

Lénárt Ágota a sportpszichológia egyik legfontosabb aspektusaként a sportolók személyiségének és lelki egészségének védelmét hangsúlyozza. 

„A sportoló mindig több, mint puszta teljesítőgép. Személyiségét és lelkét éppen úgy tiszteletben kell tartani, mint a biológiai adottságait.” 

A sportpszichológiai munka nem érzékenyítés vagy léleksimogatás, hanem strukturált folyamat, amelyben konkrét technikákat alkalmaznak. A sportolók mentális felkészítése kiemelten fontos, hiszen a versenyeken nemcsak a fizikai, hanem a mentális erő is kulcsfontosságú.

Lénárt Ágota kiemeli a belső motiváció fontosságát. „Minden sikeres sportoló valamiért csinálja, amit csinál. Lehet, hogy ez egy álom, egy belső vágy, egy családi hagyomány vagy egy másoknak szóló üzenet. A fontos, hogy a sportoló tudja, miért csinálja.” A sportpszichológus feladata, hogy segítse a sportolót abban, hogy felismerje, mi hajtja őt, és miként érheti el a legjobb eredményeket ebben a tudatosságban. A motivációs technikák között szerepelnek a vizualizációs gyakorlatok, a pozitív önbeszéd, a célkitűzés és a teljesítmény mérésének különböző formái.

A hosszú távú stratégia: Hogyan érdemes építkezni a sportoló karrierjében?

Lénárt Ágota a sportolói karrierépítésben is a hosszú távú szemléletet képviseli. „Magyarországon és máshol is probléma, hogy serdülőként és ifiként nagyon jók vagyunk, de a felnőttkorra nem marad energia. A finnek például 14 éves korig nem engedik állva lőni a gyerekeket, hogy a gerincük ne sérüljön, és mégis vannak olimpiai bajnokaik.” 

A hosszú távú felkészülés egyik alapvető eleme, hogy ne csak a teljesítményre, hanem a sportoló testi-lelki egészségére is figyelni kell.

Dr. Lénárt Ágota pályafutása és munkája egyaránt a sokoldalúságot és az elmélyült szakmai tudást képviseli. Sportpszichológusként, edzőként és sportolóként is arra törekszik, hogy a legjobb teljesítményt hozza ki magából és tanítványaiból, miközben nem felejti el, hogy a mentális és érzelmi egészség legalább olyan fontos, mint a fizikai felkészültség. Tapasztalatai, legyen szó a sportlövészetről vagy a sportpszichológia különböző aspektusairól, egybevágnak a tekintetben, hogy a siker kulcsa mindig a megfelelő egyensúly megtalálása és az önmagunkkal való harmóniába kerülés.

A teljes beszélgetés a lejátszóra kattintva hallható.

A Mégis podcast a Média a Családért Alapítvány és a Képmás magazin közös podcastja. Az adások támogatója a Szerencsejáték Zrt. Köszönjük a Magyar Paralimpiai Bizottság szakmai támogatását a 3. évad elkészítéséhez.

Kérjük, támogasson, hogy otthonába vihessük az értéket!

Fontosnak tartjuk, hogy a kepmas.hu által közvetített értékek továbbra is ingyenesen juthassanak el minden olvasóhoz. Kérjük, ha örömmel olvassa cikkeinket, hallgatja és nézi felvételeinket, támogassa Ön is a kepmas.hu-t!

Támogatom a kepmas.hu-t>>

Legkedveltebbek