„Oly magasztos alig lehet több, mint a Szent Anna tava”
Egy vulkáni kráterben jött létre Erdély egyik legismertebb tengerszeme, a Hargita megyei Csomád-hegységben található Szent Anna-tó, amely nem csupán keletkezése miatt egyedülálló. A tengerszint feletti 950 méteres magasságban található, pusztán csapadék által táplált tavat évente több tízezer turista látogatja meg.
Egy kráter új élete
„Vannak nagyszerűbb, pompásabb, elragadóbb látványok Erdély tájai közt, de oly magasztos alig lehet több, mint a Szent Anna tava… Háromezer lábnyi magasban a tengerszint felett, körös-körül ezerkétszáz lábnyi magasban a bércek által képzett medencében, vad erdők árnyékában terül el egy gömbölyű, nagyszerű tengerszem, melynek körülete egy negyedrész mérföldet meghalad. Sima tükörlapja sötétzöld a belenéző erdős bércektől, a legnagyobb vihar sem ingatja azt meg, hab sem fodorul rajta. A körülfekvő bércek ideforduló oldalát cser és bükk fedi, míg a tó partján körül roppant fenyők emelkednek, mint egy sötét rámába fogva az ércvilágú vizlápot” − írta Jókai Mór a világszinten egyedülálló Szent Anna-tóról, amelyet a Hargita-hegylánc legfiatalabb tagja, a Csomád-hegység rejt.
A Csomád vulkáni tevékenysége egymillió évvel ezelőtt kezdődött, és körülbelül harminc-harminckétezer ezer évvel ezelőtt tört ki utoljára, egyben ez volt az utolsó Kárpát-medencei vulkánkitörés is.
A tó keletkezése a víz és a láva találkozásának köszönhető, ugyanis az így létrejövő gőz-gázkitörés hatására vulkáni kráter született, amelyet az esővíz töltött fel – a tónak a mai napig nincs más vízforrása.
A tó születését több legenda is övezi, ezek egyik közös eleme egy egymással versengő, gőgös testvérpár. A történet szerint a tó helyén egykor hegy magasodott, ennek tetején állt az egyik testvér, a szemben lévő Bálványos-hegy tetején pedig a másik testvér vára. Egy alkalommal egyikük cselhez folyamodva pompás hintót szerzett magának, a másik azonnal megirigyelte, és még különlegesebb paripákat akart befogni a saját hintója elé. Hosszas gondolkodás után összehívta a környék szebbnél szebb lányait, hogy lovak helyett közülük válasszon ki tizenegyet. A legszebb közülük Anna volt. „A lányok azonban meg se bírták mozdítani a hintót. Az úr szörnyű haragra gerjedt, és ostorával rávágott Annára, aki legelöl állt. Patyolatfehér húsából kiserkedt a vér, s jajszava felhangzott a magas egekig. Az úr másodszor is rávágott, ekkor Anna megátkozta, hogy süllyedjen a föld alá. S abban a pillanatban az ég elfeketedett, és szörnyű mennydörgés között a vár összeomlott. A romok egyre lejjebb süllyedtek, mígnem az egész víz alá került, és egy tó alakult ki. A tó vizén tizenkét hattyú úszott, majd kijöttek a partra, megrázták magukat és visszaváltoztak leányokká. Mind hazasiettek a falujukba, Anna kivételével, aki kápolnát épített a tó partján, s ebben a kápolnában töltötte életének hátralevő részét csendes imádkozással” − olvasható Benedek Elek interpretációjában.
A hatszázhúsz méter hosszú, négyszázhatvan méter széles tó körbejárható, így írt erről Orbán Balázs 1867-ben A Székelyföld leírása című művében: „A tavat minden oldalról sürűn nőtt fiatal fenyves környezi, s e meglepően szép erdő szegélye közé vágott ut folyja körül a tavat. Gyönyörü árnyas sétány ez, melynek talaja bársony-puha s élénk szinezetü mohaszövedék szőnyegével van bevonva. (...) s lépteinket pontosan számitva, azon eredményre jutottunk, hogy a szabályszerüenköridomu tónak kerülete 2350 lépés.” Az ötven évvel későbbi feljegyzések szerint az ösvény 1749 méter volt, 1999-ben pedig már csak 1617 méter. Nem csupán a kerülete, a mélysége is változott az évtizedek során. Míg Orbán Balázs feljegyzése szerint negyven láb, azaz tizenkét méter mély volt, a meder feltöltődése és a növények elszaporodása miatt mára hét méterre csökkent.
„Két-háromszáz apróbb-nagyobb gömbölyű tengerszem, mint megannyi csillag ragyog a veszélyes bérci ingoványon, miknek hatása leírhatatlan. Az ember a tündéreket véli látni, kik tengerszemeikből feljőnek, hogy a halandót a vészes síkra csalják” − írta Jókai Mór a Szent Anna tava című úti levelében a Csomád másik kráteréről, amelyben ma a Mohos-tőzegláp terül el. Helyén egykor több tucat apró tó, illetve a nyolcszáz méter átmérőjű Mohos-tó állt, amely az eróziós folyamatok eredményeképpen fokozatosan alakult át sűrű növényzetű, tőzegmohával benőtt láppá. Több mint tízméteres tőzegvastagságával egyedülálló Európában, 1980 óta élvez védettséget. A Szent Anna-tó és a Mohos-tőzegláp a Mohos Természetvédelmi Terület része.
A hol volt, hol nem volt kápolna és búcsú
A Szent Anna-tónál álló kápolnát egyes források szerint már a XIV. században említették az oklevelek. A fatemplom helyére 1764-ben emeltek egy újat kőből, más források szerint ezzel párhuzamosan 1775-től egy másik kápolna is működött, azonban végül mindkettő romba dőlt. A különleges helyszín már a kezdetektől vonzotta a zarándokokat, a XVII−XVIII. században akár húsz-harmincezer ezer hívő is részt vehetett a hagyománnyá vált Anna-napi búcsúkon.
Meglepő fordulat, hogy 1786-ban gróf Batthyány Ignác erdélyi püspök betiltotta az eseményt, ugyanis botrányok és véres verekedések sorozata övezte az ünnepségeket.
Újra engedélyezték a búcsúkat 1830-ban, de a kihágások nem szűntek meg, így 1844-től ismét elmaradtak az események. A ma látható kápolna 1927-ben épült fel, ekkortól ismét megrendezték az éves búcsút, 1942-ben így ír az eseményről az Uj Magyarság: „Óriási vad rengetegen keresztül visz az út a Szent Anna-tóig. A tengerszemnél éppen búcsú van, tenger sokadalom. Közel s távoli környék székelyei zarándokoltak ide, hogy a tó szentjének tiszteletére rendezett misén búcsút nyerjenek. (...) A tó partján álló parányi kápolnában lezajlik a szagos mise, aminek illatát nem a tömjén, hanem a havasi rétek fűszeres illata adja meg. (...) A parton portékás sátrakat vertek élelmes székely kereskedők, taplósipkát, mézeskalácsot, cukorfütyülőt, kaczot és imakönyvet vehet az ember, sőt még imádságot is. Az imádságot a vak és nagyothalló »Mári néni« árusítja, a Miatyánkért 20 fillért, az Üdvözlégyért 10 fillért számítva a bűnbeesett halandónak, aki vétke lerovatalát hajlandó az istenes öregaszszonyra bízni…” A hagyomány 1944 és 1990 között szünetelt, de napjainkban ismét várja a látogatókat az Anna-napi esemény.
Négy évszaknyi élmény
A tavat csupán esővíz és hólé gyarapítja, egy 1909-es vizsgálat pedig azt állapította meg, hogy még a desztillált víznél is kevesebb volt az oldott ásványianyag-tartalma. Ez nem kedvez a változatos állat- és növényvilág kialakulásának, ellenben ennek köszönhetően a víz sokkal könnyebben befagy: „micsoda pompás korcsolyázó hely van a Szent Anna tónál. Az a vidék még kirándulási szempontból is gyönyörűség. Most amióta a turista szálló megvan s ott télen is laknak, semmi lehetetlenség sincsen az ottani korcsolya, ródli és a Mohos környékén a sielő kirándulásoknak” − írta a Székely Újság 1932-ben.
Bár azóta folyamatosan csökken a jég vastagsága, még 1999-ben is átlagosan hetven centiméteres, sőt néhol egy méternél vastagabb jégréteget mértek.
A tó „vize tiszta, átlátszó és iható, bár szélein nyárban meleg, de benn jéghideg; (...) befelé az uszás könnyü, mint vizmentében, de kifelé igen fárasztó” − írta Orbán Balázs 1867-ben a fürdőzők között nagy népszerűségnek örvendő állóvízről. Az Uj Magyarság 1942-es számából az is kiderült, hogy a hagyományos Anna-napi búcsún „a templomi ájtatosság után tulipiros mulatság kerekedik a tó körül s a tavon. A lányok ingben, a legények gatyában feredeznek, ahogy egy villabajszú székely mondja, »őszinte módon«. A kedvelt szórakozás a tutajozás. A fenyőből összeeszkábált alkalmatosságra mindig kelleténél többen szállnak fel s aztán van nagy visongás, mikor belefordulnak a vacogtatóan hideg tóba. Ez a vízi vigasság távol áll a nagyvárosi strandkultusztól minden tekintetben, aminthogy az alig tíz s néhány fokos víz elviselésére is edzett bőr kell.”
Csónakázni, szánkót és korcsolyát bérelni ma is lehet, a fürdést azonban 2017-ben betiltották. A tó vízminősége az elmúlt években sokat romlott, részben a fürdőzők által használt naptej miatt, hiszen a tónak nemcsak forrása, hanem kifolyása sincs. Az egyre melegedő Szent Anna-tó helyén a kutatók szerint évtizedek múlva a Mohos-tóhoz hasonló láp maradhat. A Szent Anna-tó és környéke értékeinek megóvásáért és fejlesztéséért jött létre 2012-ben a Pro Szent Anna Egyesület, amelynek tagjai szívükön viselik a terület megőrzését. A festői helyszín ma is közkedvelt úti cél. A tó körbesétálható, a kápolna mellett kilátó is várja a turistákat, azonban nem árt az óvatosság, mivel a medvék legalább annyira szeretnek itt időzni, mint a kirándulók.
A cikk támogatója a Carola Egyesület
Kérjük, támogasson, hogy otthonába vihessük az értéket!
Fontosnak tartjuk, hogy a kepmas.hu által közvetített értékek továbbra is ingyenesen juthassanak el minden olvasóhoz. Kérjük, ha örömmel olvassa cikkeinket, hallgatja és nézi felvételeinket, támogassa Ön is a kepmas.hu-t!
Támogatom a kepmas.hu-t>>