Miért járnak a férfiak kevésbé szűrővizsgálatokra? – Egy-két rászánt óra is életet menthet

A nők várható élettartama Magyarországon hat és fél évvel több, mint a férfiaké. Ennek az is az oka, hogy a férfiak orvoslátogatási hajlandósága sokkal kisebb, mint a nőké - legyen szó szűrővizsgálatról vagy segítségkérésről. Ezt és még néhány tényezőt figyelembe véve gondolkodunk most közösen a pozitív változás reményében dr. Keszthelyi Attila urológussal.

tengerparton tornázó férfi
A kép illusztráció – Forrás: Freepik

„Keménynek lenni, mindent kibírni, jelét sem mutatni a gyengeségnek” – Diana Sanchez szerint sokak számára még mindig ez jelenti a férfiasságot. És ahogy az amerikai pszichológiaprofesszor a Washington Post cikkében rámutat, a betegség márpedig gyengeséggel jár, ami szembemegy a férfiasságról szóló sztereotípiákkal. 

Végeztem egy kis közvéleménykutatást a környezetemben élő férfiak körében, és kivétel nélkül úgy vélekednek a szűrővizsgálatokról, hogy tudják, hogy fontos lenne, de csak akkor mennek orvoshoz, ha már valami komolyan fáj. Van olyan ismerősöm – nevezzük Bélának –aki úgy véli, a lakosságot kötelezettség útján érdemes rávenni a szűrésre, mert önkéntes alapon kevesen áldoznak időt és energiát a vizsgálatokra. Pedig ez része lenne a társadalmi felelősségvállalásnak (a vizsgálatok elmaradásának szankcionálását nemrég Müller Cecília, az NNGYK vezetője is pedzegette). 

A probléma sokak szerint az, hogy nemegyszer hónapokkal későbbre lehet csak időpontot kapni, és ha időre megy a páciens, akkor is órákat kell várnia, mire sorra kerül. 

Béla szerint a rengeteg gyógyszerreklám és a szervezetpusztító viselkedés normalizálásának együttes sugárzása a médiában azt az elképzelést erősíti az emberekben, hogy eladói oldalról jó üzlet a betegség, vásárlói oldalról pedig látszólag egy pirula minden gondra instant megoldás. Emellett azért sem megy szűrésre, mert attól tart, hogy ha kiderül valami, akkor rendszeresen kell majd kórházba járnia.

Mit mond az orvos?

Dr. Keszthelyi Attila urológust kérdeztük a témában, akinek napi tapasztalata, hogy a férfiak zavarának oldása a rendelőben ugyanúgy a feladatai közé tartozik, mint a gyógyítás. „A nők a szülés miatt jobban hozzászoknak a rendszeres vizsgálatokhoz, talán ez lehet az egyik oka annak, hogy gyakrabban is ellenőriztetik magukat. Pedig fontos lenne, hogy időben észrevegyük, ha probléma van, mert ezek a csak férfiakat érintő betegségek nagy százalékban gyógyíthatók, ha korai stádiumban felismerik őket. 

Például 45 éves kor felett már kifejezetten ajánljuk az éves urológiai szűrővizsgálatot és a vérvételt. 

A laborértékek közül számunkra a legnagyobb információértékkel a PSA bír, amely a prosztata elváltozásainak indikátora a vérben. A prosztataspecifikus antigén legnagyobb mértékben az ondóban választódik ki, a véráramban jelen lévő mennyiség pedig jelzi a prosztatarák jelenlétét a még tünetmentes fázisban. A betapintásos vizsgálat elkerülhetetlen, de kibírható, és feltétlenül szükséges ahhoz, hogy a prosztata lehetséges elváltozásait észrevegyük. A vizelési panaszok csak a prosztata-elváltozások előrehaladottabb szakaszaiban jelentkeznek. A herék folyamatos ellenőrzése is életmentő lehet. Annak a férfinak, aki párkapcsolatban él, javasoljuk, hogy ellenőriztesse a párjával a heréi állapotát akár mindennap, mert a korai stádiumú hererák szintén jól gyógyítható. A herék állapotát már 18 éves kor előtt is javasolt ellenőrizni, mert a hererák egészen fiatal, nemzőképes, munkaképes férfiakat is érint. Minden tapintható elváltozás esetén érdemes felkeresni az urológust, aki eldönti, szükség van-e további vizsgálatokra. Ha egy beteg azzal keres, hogy elváltozást észlelt a heréken, azonnal, de legkésőbb harmadnap megvizsgálom” – mondja a szakember.

Otthoni ellenőrzés

„A fiúgyermekeket nevelő szülőknek is felhívnám a figyelmét arra, hogy tanítsák meg a gyermekeknek az önellenőrzést: a két herét egyszerre tapintva lehet érzékelni, hogy van-e duzzanat, tömöttség a másikhoz képest. A hímvesszőt is ellenőrizzük, mert a fitymaszűkület felnőttnél és gyereknél is előfordulhat. Ilyenkor a fityma annyira össze van szűkülve a makk felett, hogy a vizelés is nehézséget okoz. Előfordulhat, hogy cseppekben ürül ahelyett, hogy sugárban távozna. 

Ez felnőtt férfiaknál hátráltatja és fájdalmassá teheti a nemi életet. Ez felnőtteknél az esetek nagy részében a cukorbetegség egyik jele, ilyenkor laborvizsgálat következik.

Ha a vércukorszintet sikerül optimalizálni, és még nem heges a fitymaszűkület, akkor a folyamat visszafordítható. Hegesedés esetén operálni kell, mert a heges felület berepedhet, ami nagy fájdalommal jár a szexuális élet során is, és mivel a fityma nem visszahúzható, nem lehet tisztán tartani, és fokozott a fertőzésveszély is. Kisfiúknál szülőként úgy tudunk különbséget tenni a fitymaszűkület és a letapadás között, hogy letapadás esetén szabaddá tehető a húgycső nyílása, így a vizelet sugárban ürül. Szűkület esetén viszont nem lehet annyira sem visszahúzni a fitymát, hogy a húgycső nyílása feltűnjön. Ilyenkor a kisgyermeknél a fityma megtelik vizelettel, és cseppekben ürül. Ez utóbbi esetben orvosi ellátás javasolt” – magyarázza az urológus.

Dr. Keszthelyi Attila szerint a férfiak talán könnyebben fordulnak orvoshoz merevedési problémával, mert ezt szeretnék minél előbb megoldani. Ezekben az esetekben nagyon gyakori, hogy valamilyen keringési rendellenesség áll a háttérben, ilyenkor a beteg következő útja a kardiológiára vezet.  

Figyeljünk magunkra!

Az országban 2019-ben indult a Nemzeti Népegészségügyi Központ irányításával a szűrőbuszprogram, amelynek keretében a vidéki településeken is elérhetővé teszik a betegségmegelőzést célzó vizsgálatokat. 
A buszokon az általános egészségi állapotfelmérés mellett szakorvosi vizsgálatokra is sor kerül: elérhető kardiológiai (EKG) és vércukorszintmérés, nőgyógyászati és urológiai vizsgálat, tüdőszűrés, szív- és érrendszeri rizikószűrés, szájüregi szűrés és koleszterinszint-mérés is. Emellett egyéni tanácsadással is foglalkoznak: melanóma-megelőző tájékoztatás, felelősségteljes szexuális magatartás és várandósság támogatása, valamint segítségnyújtás a drogról, alkoholról és dohányzásról való leszokásban. 
A férfiaknál gyakran a munkahely is rizikófaktor (de nőknél is): sokan dolgoznak olyan gyárakban, ahol mérgező vegyszereket lélegeznek be, például fémöntödékben. A feltörő porok és gázok nagy mértékben károsítják a bányákban dolgozók egészségét (Visontán és a Mecsekben vannak még működő bányáink). Az aszfaltozáshoz használt kátrány gőze is megtapad a tüdőhólyagokon, és nem tud kiürülni. A fényezőműhelyek, asztalosműhelyek dolgozói is rákkeltő hatásoknak vannak kitéve (festék anyaga, keményfa-por). Az állattelepeken munkálkodók veszélyeztetve vannak nem csak a zoonózisok, de a különböző vírusok, harapások és az ammónia miatt is. 

Az egészségünk megőrzése nem csak a saját problémánk: felelősséggel tartozunk azok felé is, akik körülvesznek minket és aggódnak értünk. Higgyük el magunkról, hogy vagyunk annyira fontosak, hogy megéri rászánni az időt és az energiát fizikai és mentális jóllétünkre!

Ajánlott vizsgálatok 45 éves kor fölött:
Általános urológiai szűrés évente
Vizeletvizsgálat évente (ha vér van a vizeletben, egyéb gyulladásos panaszok nélkül, mint fájdalom vagy láz, az további kivizsgálást igényel)
Vérvizsgálat évente, különös tekintettel a PSA-szintre és a vércukorszintre
Heti rendszerességgel vérnyomásmérés.
Merevedési panasz esetén forduljunk orvoshoz!
Tüdőszűrés, koleszterinszint-mérés évente

Kérjük, támogasson, hogy otthonába vihessük az értéket!

A Képmás magyar magazin és vállalkozás, nincs mögötte nagy, külföldi médiabirodalom. Csupa családos, értékes és jó ember, akiknek nem csak munkahelye, szívügye is a Képmás. Fontosnak tartjuk, hogy a kepmas.hu által közvetített értékek továbbra is ingyenesen juthassanak el minden olvasóhoz. Kérjük, ha örömmel olvassa cikkeinket, hallgatja és nézi felvételeinket, támogassa Ön is a kepmas.hu-t!

Támogatom a kepmas.hu-t>>

Ez is érdekelheti