Nehezebb felismerni, ezért halálosabb a női szívinfarktus

„Karácsony után történt néhány nappal, emlékszem, egész nap rohangálnom kellett. Hirtelen jövő mellkasi fájdalmat éreztem, le kellett ülnöm ott, ahol éppen voltam. Akkor nem gondoltam, hogy baj van, utána még bevásároltam, majd lefeküdtem. Reggel, amikor felébredtem, éreztem, hogy rosszul vagyok, szédültem, és verejtékezett a homlokom. Úgy gondoltam, lesétálok a boltba, hátha csupán az a baj, hogy még nem ettem. Csak a ház oldaláig jutottam, a mellkasi fájdalom egyre jobban szorított, olyan érzésem volt, mintha egy lovat ráültettek volna a mellkasomra” – meséli a három évvel ezelőtt szívinfarktust szenvedett, 42 éves Dobos Jávorka.

Kép: Pxhere
Kép: Pxhere

Kép: Pxhere

„Sajnos a nők körében magasabb a szívinfarktus miatti halálozási arány, többek között amiatt, mert ők a szívroham tüneteit hajlamosak könnyelműen venni.”

„Sok esetben úgy gondolkodnak, hogy az átélt »furcsa érzés« ellenére mégis befejezik az éppen aktuálisan végzett tevékenységüket. Majd akkor mennek el orvoshoz, ha több idejük lesz” – tájékoztat a tényekről dr. Andréka Péter, a Gottsegen György Országos Kardiológiai Intézet megbízott főigazgatója. 

A szívinfarktus éves előfordulását Magyarországon 0,20–0,25 százalékra becsülik, ami évi 20–25 ezer új beteget jelent. Szívroham esetén a koszorúerek belső falán az eret elzáró véralvadékok miatt a vérellátásban zavar keletkezik, és a mögöttes területen a szívizom elkezd pusztulni. „Minél később történik meg a szakszerű orvosi beavatkozás, azaz minél később nyitjuk meg az eret, annál több szívizom pusztul el, és így annál komolyabban fordulhatnak elő szövődmények” – figyelmeztet a főigazgató, aki szerint a legnagyobb hangsúly még mindig a megelőzésen van.

Hogyan ismerhető fel a szívinfarktus?

A szívinfarktus a szegycsont mögött érzett megsemmisítő fájdalomérzéssel kezdődik, és általában a bal karba vagy a torokba sugárzik, egyúttal intenzív verejtékezéssel jár.

Ha ezeket érezzük, semmiképp nem szabad gondolkodnunk: azonnal mentőt kell hívnunk! „Ezt a szakaszt hívjuk hezitációs, más néven gondolkodási időnek. Rendkívül fontos, hogy mielőbb őrzött körülmények közé kerüljön a beteg, azaz minél hamarabb beérkezzen a katéteres centrumba, ahol a szakemberek gyorsan ki tudják nyitni az elzáródott eret – a beavatkozással ugyanis nemcsak életet mentünk, hanem csökkenteni tudjuk a szívinfarktus szövődményeinek előfordulási valószínűségét is” – teszi hozzá a szakember.

A szívroham eltérő módon jelentkezhet nőknél, ugyanakkor az is előfordulhat, hogy ugyanolyan mellkasi szorító fájdalom társul hozzá, mint az infarktust átélt férfiak esetében. „A nők általában valamivel gyengébb tüneteket élnek át infarktus során, ezt nevezzük mellkasi diszkomfort-érzésnek.”

A férfiak mellett a nőknél ugyanúgy jelentkezhetnek a légzési nehézségek, valamint nyomásérzet a mellkas alsó részén – ezt azonban könnyű összetéveszteni különféle gyomorbetegséggel. „Sokszor a női szívinfarktust tévesen diagnosztizálják, de ez ugyanúgy érvényes a férfiakat ért szívinfarktusra is. Ennek leginkább az az oka, hogy a szív alsó fala a rekeszizmon fekszik – ez az az izom, amely elválasztja a mellkast a gyomortól, és ha ez izgalomba kerül, ugyanolyan panaszokat észlelünk, mint például gyomorfekélynél” – világít rá az okokra dr. Andréka Péter mb. főigazgató.

Azt viszont talán kevesen tudják, hogy a nők a férfiakhoz képest átlagosan nyolc évvel később kapnak szívinfarktust.

A főigazgató szerint ennek több is oka van. „A hölgyek abban a szerencsés helyzetben vannak, hogy a női nemi hormonok egy ideig védelmezik őket a szív- és érrendszeri betegségektől. Amint ez a védő hatás elmúlik, ők is ugyanarra a szintre kerülnek, mint a férfiak. Ezzel a nyolc évvel együtt jár az is, hogy a nők súlyosabb egészségügyi helyzetbe kerülnek, amikor szívinfarktust kapnak.”

A rehabilitációs időszak fontossága

A szívinfarktus után fontos szerepe van a rehabilitációs időszaknak, azonban a számok alapján csak kevesen viszik végig lelkiismeretesen. „A rehabilitáció alatt a mozgás ugyanolyan fontos, mint a megelőzés során, de emellett az összes többi kontrollnak is fontos szerepe van” – hangsúlyozza dr. Andréka Péter. Sajnos a nők közül csak kevesen vesznek részt rehabilitáción, amit az imént megszólított Dobos Jávorka is megerősít nekünk. „Mivel két gyermekem van, jeleztem a doktoroknak, hogy mielőbb otthon szeretnék lenni velük. Ugyanakkor kétnaponta látogattam a kórházat, hogy beállítsák a gyógyszereimet, és a dietetikus szakemberrel is egyeztettem a helyes étrendemet illetően” – mondja a most negyvenkét éves nő.

Három generációval az egészségért
„Nem győzzük elégszer hangsúlyozni az egészségtudatos életmód fontosságát, amibe beletartozik a testsúlykontroll, a rendszeres mozgás, a dohányzás elhagyása vagy annak el sem kezdése.” Ugyanakkor nem hagyhatjuk figyelmen kívül az esetlegesen fennálló, már kialakult egészségügyi problémáink kontrollját, amikről tudjuk, hogy komoly szív- és érrendszeri kockázati tényezővel bírnak. Ebbe a csoportba tartozik például a magas vérnyomás és a cukorbetegség kezelése.
A megelőzést és a rehabilitációt egyaránt segítheti az Emberi Erőforrások Minisztériuma által tavaly meghirdetett „Három generációval az egészségért” egészségmegőrzésre ösztönző pályázat. A szív- és érrendszeri szűrésre, valamint az ezzel kapcsolatos prevencióra irányuló programban felnőttek és gyermekek ellátását végző háziorvosi praxisok, vagy ilyen praxisokat működtető önkormányzatok társulásai pályázhattak összesen 5,4 milliárd forint vissza nem térítendő támogatásra. „A programban a gyerekektől az idősekig minden generációt meg kell szólítani, olyan szűrő- és betegségmegelőző programokkal, amelyek során a praxisközösségben részt vevő alapellátók együttműködnek mind a szakellátásban dolgozókkal, mind az egészségfejlesztőkkel” – mondja a főigazgató. Az életmódváltó programokban a háziorvosokon kívül részt vesznek többek között dietetikusok, pszichológusok, gyógytornászok, mozgásterapeuták, és egészségpszichológusok is.  

Kérjük, támogasson, hogy otthonába vihessük az értéket!

A Képmás magyar magazin és vállalkozás, nincs mögötte nagy, külföldi médiabirodalom. Csupa családos, értékes és jó ember, akiknek nem csak munkahelye, szívügye is a Képmás. Fontosnak tartjuk, hogy a kepmas.hu által közvetített értékek továbbra is ingyenesen juthassanak el minden olvasóhoz. Kérjük, ha örömmel olvassa cikkeinket, hallgatja és nézi felvételeinket, támogassa Ön is a kepmas.hu-t!

Támogatom a kepmas.hu-t>>

Ez is érdekelheti