Mindenki születésnapja, a megfogant gyermekek ünnepe – Életvédő sétát tartanak Budapesten

„Legyen mindenkinek születésnapja!” – hirdeti egy egyedülálló hazai életvédő kezdeményezés. A téma különösen annak fényében aktuális, hogy Magyarországon 2023-ban 21 136 abortusz történt, azaz átlagosan minden öt várandósságra esett egy. Ezzel párhuzamosan a kutatások szerint a magyarok háromnegyede támogatja a szabad terhességmegszakítás lehetőségét. A Mindenki Születésnapja Alapítvány munkatársai ugyanakkor vallják, hogy bármely meg nem született gyermek élete megmenthető lenne, ha jobb társadalmi döntéseket hozunk, ha valódi támogatást nyújtunk a válságban lévő kismamáknak. A szervezet szeptember 21-ére felvonulást szervez, hogy párbeszédet indítson a magzati élettel kapcsolatos kérdésekről, hogy eloszlassa az emberi élet kezdetét érintő tévhiteket, és ami a legfontosabb: hogy minden egyes élet értékét ünnepelje. A Mindenki Születésnapja séta apropóján Pontifex Sárival, az Alapítvány szóvivőjével beszélgetünk.

életvédelem Pontifex Sári
Pontifex Sári – Fotó: Bodó Boglárka

„A világ jövője nem attól függ, hogy mennyire értjük, hanem hogy mennyire tiszteljük az életet” – vélte Albert Schweitzer Nobel-békedíjas orvos. A Mindenki Születésnapja séta szervezői fentiek jegyében azt üzenik a felvonulás iránt érdeklődőknek: „Ünnepeljük együtt a közénk megérkező gyermekeket magzatkoruktól kezdve! Emeljük fel a hangunkat azokért, akik még nem tudnak felszólalni magukért, nem tudnak kiállni a jogaikért!” Az esemény nagykövetei között Lackfi János költő, író; Szalóki Ági előadóművész, dalszerző és Zámbori Soma színművész nevét is ott találjuk. További infó: https://mindenkiszuletesnapja.hu/.

A szeptember 21-i séta célja egy társadalmi párbeszéd elindítása is lesz. Pontosan miről?

Mi úgy látjuk, hogy az emberi életet a társadalom még mindig nem tiszteli eléggé. Az abortusz Magyarországon naponta 58 gyermek életét követeli, ezzel a harmadik számú halálozási ok. Arról szeretnénk beszélgetni, hogy a számok mögött mind emberi életek vannak, akiket védelem illet meg. Arról, hogy a társadalom hogyan tudna több segítséget nyújtani a nehéz helyzetben lévő családoknak, hogy minél biztonságosabb, szerető, támogató körbe érkezhessenek meg ezek az életek. De nemcsak komoly beszélgetést szeretnénk, hanem örömteli ünneplést is, amely minden egyes emberi életnek szól. Olyan országot képzelünk el, amely az élet kultúráját képviseli, és kizárja azt, ami az élet ellen tör.

Jól sejtem, hogy célszerű az abortuszról nem az érintettek ellenében vagy feje fölött, hanem velük együtt gondolkodni, hiszen ők is az áldozatai?

Az abortuszt alapvetően tragédiának tartjuk. Nyilván elsődlegesen a baba szempontjából az, akinek kioltják az életét, de mi az édesanya szempontjából is annak gondoljuk. 

A Brit Pszichiátriai Folyóirat tanulmánya kimutatta, hogy egy abortusz után 81 százalékkal magasabb a nők esélye valamilyen mentálhigiénés problémára, mint egyébként. 

Ez is mutatja, milyen mélyen megsebzi az érintetteket a terhességmegszakítás, ami tehát semmiképp nem megoldás, hiszen egy nehéz helyzetben levő nőt még nehezebb helyzetbe sodor. Az a társadalom pedig, amelyik egyáltalán megoldásként tünteti fel, valójában cserbenhagyja a nőket, mert segítség helyett árt nekik, még nehezebb terhet ró rájuk. De mi valljuk, hogy ebből is van gyógyulás. Az életvédő mozgalom célja, hogy a nehéz helyzetben lévő édesanyák praktikus segítséget kapjanak, hogy ők maguk nevelhessék fel a gyermeküket. Ebben segít például az Együtt az Életért Egyesület is. Ha ez mégsem járható út, örökbe is adhatják egy alkalmas családba. Aki mégis abortuszon esik át, annak pedig segíteni szeretnénk a traumából való gyógyulását.

Együtt az Életért Egyesület
Fotó forrása: Fiatalok az élet szolgálatában

Hogyan tekintetek az abortuszon átesett nőkre, az ő döntésükre?

Nagyon gyakori félreértés, hogy elítéljük őket, hogy ítélkezünk felettük, ez nem is állhatna messzebb a valóságtól. Talán mi vagyunk, akik a legjobban megértjük, mi történt velük, és az miért fáj. Vannak szervezetek az életvédő mozgalmon belül, amelyek kifejezetten a feldolgozásban segítenek, ilyen például a Ráhel Szőlőskertje. Nekik fantasztikus eredményeik vannak, a hétvégéik után hihetetlenül megkönnyebbülnek a részt vevő nők, sőt férfiak is. 

A legjobb persze az lenne, ha minél kevesebben szorulnának rá, illetve, ha nem az utolsó pillanatban kellene megpróbálnunk egy-egy tragédiát megakadályozni. 

Ebben fontos szerepet játszik az edukáció, amellyel a Fiatalok az Élet Szolgálatában közösség foglalkozik, ahol én is önkénteskedem – de ezt célozza a szeptember 21-i séta is, amely délután kettőkor az Erzsébet térről indul, és a Tabánig fog vonulni.

Az előbb említetted az érintett férfiakat. Mennyire találkoztok olyanokkal, akik egy-egy abortusz miatt az apává válás lehetőségétől estek el?

Ők is sokan vannak, ez is egy tragikus élethelyzet. Sajnos ezek az apák semmit sem tehetnek, hiszen a nők döntenek, amibe nekik jogilag nincsen beleszólásuk. Körülbelül fél éve egy ilyen apa többször is betelefonált az egyesülethez, és nagyon szívszorító volt, hogy a párja az abortusz mellett döntött, ő pedig azt szerette volna, ha életben marad a gyermeke, támogatta is volna ebben a párját. Mi ilyen esetben legfeljebb abban segíthetünk, hogy miként a legjobb egy ilyen beszélgetést megközelíteni, mit mondhat az anyának, de természetesen tudjuk: jogilag a szavai semmit sem nyomnak a latban.

Mit tapasztaltok, foglalkoztatja a társadalmat az életvédelem kérdése, vagy inkább csak azokhoz jut el, akik már érintettek egy-egy ilyen döntéshelyzet által?

Nagyon sok emberrel beszélgetek, és tény, hogy a többség ezzel a témával egyáltalán nem foglalkozik, amíg vagy őt, vagy egy közeli hozzátartozóját nem érinti. Azzal pedig pláne nincsenek tisztában, hogy egy abortusz során pontosan mi történik. Azt gondolják, valójában még nem is egy emberi életről van szó, a magzat nem érzi, amit tesznek vele. 

Viszont amikor elmondjuk a tudományos tényeket, hogy a fogantatástól kezdődik az élet, hogy milyen gyorsan fejlődik az ember, hogy már a harmadik héten elkezd dobogni a szívkezdemény, illetve már hathetesen hallható a szívhang, és hogy aztán mit tesz az abortusz, csodálkoznak. 

Hogy ez milyen erőszakos cselekedet, ami egy ártatlan emberi életet olt ki. Ezért ajánlom mindenki figyelmébe az Egy Élet YouTube-csatornán elérhető két rövid videót, amelyek bemutatják az emberi élet kezdetét és fejlődését, illetve egy animációs film segítségével egy orvos elmagyarázza, mi történik egy első trimeszteres abortusz során. A témában az életpárti nézet az egyetlen, amely tudományosan alátámasztható, de sajnos az emberekhez többnyire csak a felületes szlogenek jutnak el.

 

Az életvédelemben az a legszebb, hogy nem elsősorban valami ellen, hanem valami mellett áll ki. Egyetértesz?

Ez egy pozitív, örömteli mozgalom, a világnézete engem már 14 éves koromban beszippantott, hiszen minden emberi életben meglátja az értéket és az élet jogát, függetlenül a körülményektől. A sétán is azt fogjuk képviselni, hogy igenis lehessen mindenkinek születésnapja, hogy meg lehessen ünnepelni minden emberi életet! Ezért lesz torta is, hiszen az egy születésnapon elengedhetetlen. De nemcsak séta és tortaevés lesz, hanem érdekes beszédek, interaktív standok és színes, vidám közös programok.

Kérjük, támogasson, hogy otthonába vihessük az értéket!

A Képmás magyar magazin és vállalkozás, nincs mögötte nagy, külföldi médiabirodalom. Csupa családos, értékes és jó ember, akiknek nem csak munkahelye, szívügye is a Képmás. Fontosnak tartjuk, hogy a kepmas.hu által közvetített értékek továbbra is ingyenesen juthassanak el minden olvasóhoz. Kérjük, ha örömmel olvassa cikkeinket, hallgatja és nézi felvételeinket, támogassa Ön is a kepmas.hu-t!

Támogatom a kepmas.hu-t>>

Ez is érdekelheti