Milyen intézkedéseknek örülünk a legjobban?

Azon intézkedések meghozatalakor, amelyek mindenki életét szeretnék megkönnyíteni, egyszerre kell szociális szempontokat szem előtt tartani és befektetni a jövőbe. Ezért fontos, hogy a társadalom nagy része értse és érzékelje a döntések értelmét, és olykor nagyvonalú is tudjon lenni olyan kedvezményezett csoportokkal is, amelyekbe adott esetben nem tartozik bele. Nem könnyű feladat ez, mégis, ahogy a Kopp Mária Intézet a Népesedésért és a Családokért (KINCS) felmérése mutatja, a megkérdezettek elsöprő többsége támogatja a mindennapi életüket befolyásoló legfontosabb kormányzati intézkedéseket, például a családok adó-visszatérítését, a 13. havi nyugdíjat vagy a fiatalok adómentességét.

családtámogatások
Kép: Unsplash

A KINCS 2022 januárjában 1000 fő megkérdezésével arról végzett felmérést, hogyan értékel a lakosság kilenc kormányzati intézkedést, illetve intézkedéscsoportot. A válaszadóknak azt kellett megjelölniük, szerintük pozitív vagy negatív-e az országra nézve a családosok adó-visszatérítése, a minimálbér-emelés, a 13. havi nyugdíj visszavezetése, az illegális migráció megfékezése, a 25 év alattiak szja-mentessége, a rezsicsökkentés, a benzin árának befagyasztása, valamint a családok védelme és támogatása érdekében tett lépések. A megkérdezettek nagy része jónak tartja a felsorolt intézkedéseket.

Az adó-visszatérítés áll az első helyen

A válaszadók a családosok adó-visszatérítését és a 13. nyugdíj újbóli bevezetését támogatják a leginkább. Előbbit 88%, utóbbit 86% értékeli pozitívan. A gyermeket nevelő családosok a 2021-ben befizetett személyi jövedelemadójukat az átlagbér adószintjéig kapták vissza 2022. februárban. Az adó-visszatérítés családonként akár 1,6 millió Ft pluszt is jelenthetett.

A 13. havi nyugdíjat 2021-ben vezették vissza: abban az évben plusz egyheti nyugdíjat, idén februárban viszont már a teljes összeget kézhez kapták az érintettek. Januártól maga a nyugdíj is emelkedett öt százalékkal. A KINCS egy korábbi felmérése alapján a magyarok több mint fele úgy véli, az intézkedés nemcsak a nyugdíjasok életszínvonalának megőrzését segíti, de megbecsülést is ad az időseknek.

A megkérdezettek 84 százaléka a 25 év alatti fiatalok szja-fizetési kötelezettségének eltörlését is pozitívan fogadta, amely idén januárban lépett életbe. A dolgozó fiataloknak ez 22 százalékkal magasabb jövedelmet hozott havonta. Ez segítheti a pályakezdőket önálló életük elindításában, emellett az szja-mentesség a fiatalkori foglalkoztatottság növeléséhez is hozzájárul.

KINCS
Forrás: KINCS

Hasonlóan sokan (85%) támogatják a minimálbér emelését és az illegális migráció ellen való fellépést is. Idén januártól 200 000 Ft a minimálbér és 260 000 Ft a garantált bérminimum összege, ami csaknem 20 százalékos növekedést jelent a tavalyi évhez képest.

Európai és magyar rezsidíjak

Nagy népszerűségnek örvend a megkérdezettek körében a rezsicsökkentési program is (78% értékelte pozitívan), amely a legalacsonyabb jövedelmű háztartásoknak nyújtja a legfőbb segítséget. Ezek a családok 2010-ben átlagos kiadásuk 14 százalékát fordították a közüzemi számlák kifizetésére, 2020-ban viszont már csak 10 százalékát. A rezsicsökkentés nemzetközi szinten is figyelemre méltó, ugyanis az Európai Unión belül hazánkban az egyik legolcsóbb az áram és a gáz lakossági ára. Ezzel szemben más országokban jelentős emelkedés volt tapasztalható az elmúlt években, Romániában például 240 százalékkal nőtt a gáz ára.

A nemzetközi energiaárak emelkedésére adott válasz volt 2021 novemberében az üzemanyagárak három hónapra történő befagyasztása is. Ennek értelmében rögzítették a benzin és a gázolaj kiskereskedelmi árának felső határát. A felmérésben részt vevők 79 százaléka kedvező lépésnek találta a benzinárak befagyasztását is.

A családok védendők és támogatandók

Nincs vita abban, hogy a gyermekek, a családok védelme és támogatása a magyarok és általában Magyarország szempontjából kiemelten fontos. A válaszadók 83 és 82 százaléka pozitívan értékeli ezeket a törekvéseket. A KINCS felmérése azt mutatja, a kilenc intézkedéssel az alap- és középfokú végzettségűek, a kormánypárttal szimpatizálók, a nagycsaládosok és a községekben élők a leginkább elégedettek, ugyanakkor a diplomások és a nagyobb városokban élők többsége is inkább jónak tartja ezeket. Az intézkedésekkel még a kormánykritikus válaszadók nagyobb része is egyetértett. 

Készült a Kopp Mária Intézet a Népesedésért és a Családokért (KINCS) együttműködésével.

A Kopp Mária Intézet a Népesedésért és a Családokért (KINCS) családtudományi és demográfiai kutatóintézetként a családügyi és családvédelmi intézkedések megalapozása érdekében tevékenykedik azzal a céllal, hogy hazánkban megszülessenek a vágyott gyermekek, javuljon a népesedési helyzet, s a családok erősödjenek és gyarapodjanak.
A KINCS-ről itt olvashat:
www.koppmariaintezet.hu
www.facebook.com/koppmariaintezet

Kérjük, támogasson, hogy otthonába vihessük az értéket!

Fontosnak tartjuk, hogy a kepmas.hu által közvetített értékek továbbra is ingyenesen juthassanak el minden olvasóhoz. Kérjük, ha örömmel olvassa cikkeinket, hallgatja és nézi felvételeinket, támogassa Ön is a kepmas.hu-t!

Támogatom a kepmas.hu-t>>

Ez is érdekelheti