Mesterek, akik a reflektorfény hátterében „világítanak”

2025. 07. 10.

Csaknem húsz éve hozták létre a Mester-M Díjat, amellyel a kezdetek óta azokra a szakemberekre hívják fel a figyelmet, akik a fiatal tehetségekért szívvel-lélekkel dolgoznak. A díjazottak kiváló mesterek, akik emberileg is tanítványaik példaképei.

Miklósa Erika Mester-M Díj átadásán
Miklósa Erika a Mester-M Díj átadásán – Fotó forrása: MOL – Új Európa Alapítvány

Idén áprilisban adták át a MOL – Új Európa Alapítvány Mester-M Díját, amellyel tizenöt kivételes pedagógus, tanár és edző munkáját ismerték el. A személyenként ­ötmillió forinttal járó kitüntetést az alapítvány kuratóriuma olyan szakembereknek ítéli oda, akik fiatal tehetségeket fedeznek fel, és segítik őket a háttérből. Munkájuk ritkán kerül reflektorfénybe, pedig fontos őket is megmutatni. 

„Az idei felhívásunkra nagyság­rendileg háromszáz szakembert jelöltek. Évek óta tendencia, hogy a szülők és a tanártársak ­mellett egyre több volt és jelenlegi tanítvány jelöli mesterét, és az is megesik, hogy egy-egy osztály közösen küld be pályázatot. Külön hangsúlyozzák, hogy jelöltjük nemcsak tanárként vagy edzőként nyújt kiemelkedő teljesítményt, hanem emberként is példakép. Edzők esetében sokszor halljuk, hogy valaki nemcsak a szakágában sikeres versenyfelkészítő, hanem sokat foglalkozik a hátrányos helyzetű diákokkal is. A művészeti és tudományos kategóriák jelöltjeit főképp az jellemzi, hogy partnerként kezelik tanítványaikat, a készségek tanításával és a komplex ismeretek átadásával pedig az életre is felkészítik őket” – mondja dr. Bacsa György, a MOL – Új Európa Alapítvány sport területét felügyelő kurátora. 

A MOL Magyarország ügyvezetője azt is hangsúlyozza, hogy a pályázatok elbírálása során az alapítvány kuratóriuma mindig összetett szempontrendszer szerint dolgozik. Munkájukban az adott sport- vagy tudományterületre jellemző szakmai háttértudás alapvető fontosságú, de emellett nézik azt is, hogy a jelölt személyisége motiváló legyen, és példaképként is álljon a diákjai előtt. Azt is figyelembe veszik, hogy a jelölt a szakmai teljesítményen és az eredményességen túlmenően törődik-e a családi háttérrel, a lelki és egészségi állapottal, építi-e a fiatalok közösségét, és fejleszti-e folyamatosan saját magát is. 

Amennyire a lehetőségek engedik, szeretik megismerni a „mestereket”, nemcsak azért, hogy minél alaposabban értékelhessék a pályázatokat, hanem azért is, mert ténylegesen inspiráló emberekről van szó. Példaképek Bacsa György életében is voltak. Sokat köszönhet például a középiskolai történelem-, illetve magyartanárainak, és hálával gondol vissza egyetemi professzoraira is.

Kép
Bacsa György Mester-M Díj
Bacsa György a Mester-M Díjak átadóján – Fotó forrása: MOL–Új Európa Alapítvány

A Mester-M Díjat odaítélő MOL – Új Európa Alapítvány kuratóriumi elnöke Miklósa Erika Kossuth-díjas operaénekes, aki a felfedezőtanárok és a mentorok munkáját szintén nagyra értékeli, fontosságukat saját pályáján is érzi. 

„Nekem a sport és az ének területén is voltak mestereim, akik jelentős szerepet játszottak a fejlődésemben és a sikereimben. Mégsem kerültek reflektorfénybe, nem kaptak elég figyelmet. Emiatt is tartom kulcskérdésnek, hogy az ilyen szakembereket és példaképeket méltón elismerjük. Bár a díjazottjaink többsége középiskolákban van jelen, a tehetséggondozás és a felfedezőtanári munka már jóval korábban elkezdődik. Én például Kiskunhalason születtem, ahol van zene- és sporttagozatos általános iskola is, amelyek oktatói járták az óvodákat, hogy kit hova volna érdemes invitálni, hogy a gyerekek olyan helyre kerüljenek, ahol a tehetségük a legjobban kibontakozhat.

A szüleimnek azt mondták, nehéz eset vagyok, mert remekül sportolok és jó a mozgáskultúrám, de már hatévesen is elképesztő volt a hallásom és az énekhangom. Komoly dilemma volt ez a szüleimnek, akik végül a zenei iskolába írattak be. Csak rövid ideig jártam oda, de az egyik ottani pedagógus komoly alapot adott. Nagyon eleven kislány voltam, és Edit néni nehezen bírt velem, büntetésből pedig kiültetett a tanári asztalhoz, amelyen volt egy lemezjátszó. Emlékszem, éppen a Varázsfuvolát vettük, és hagyta, hogy én is hallgassam, pedig előtte még a tanári asztalnál is rosszalkodtam. 

Edit néni a végtelem türelmével mindig le tudott engem »ragasztani«, és elültette a fülemben a bogarat. Pedig nem tett mást, minthogy nem kiküldött a teremből, hanem lekötött a zenével.”

Többszereplős történet

Miklósa Erika későbbi felfedező mesterének, dr. Madai Lillának is nagyon hálás. „Ő volt az, aki odajött hozzám, miután egy esküvőn elénekeltem egy Demjén Ferenc-dalt, és azt mondta, hogy én lehetnék a világ legjobb Éjkirálynője. Ekkor tizenhét éves voltam, és még nem állt össze a fejemben, hogy az Éjkirálynő a Varázsfuvolában van, amit még nyolc-kilenc évesen hallottam Edit néni óráján. De Maday Lilla mondata és belém vetett bizalma így is belém égett, éreztem, hogy hisz bennem. 

Emiatt van fontos szerepük a mestereknek, a pedagógusoknak és az edzőknek, pláne kamaszkorban, amikor nem mindegy, hogy egy tinédzser milyen támogatást kap testileg és lelkileg. Ebben az időszakban a gyerekek viselkedési tárháza egészen elképesztő, de a mentorok ilyenkor sem adnak fel semmit. 

Később hosszabb távon Gregor József segített nekem a legtöbbet szakmai és emberi szempontból. Ő volt az, aki a húszas éveim elején – amikor azon dilemmáztam, hogy elvállaljam-e a duettet Zámbó Jimmyvel – azt mondta nekem: »Egyet tanulj meg! Teljesen mindegy, mit énekelsz, a lényeg, hogy mindent nagyon magas minőségben csinálj a legjobb tudásod szerint.« Ez a mondat a pályám elején nagyon fontos volt számomra. A mai fiataloknak is lehetnek ilyen mentoraik, egészen kicsi koruktól a felnőtté válásig. Ezeket a művészeket, pedagógusokat és edzőket ma már a Mester-M Díjjal is el tudjuk ismerni.” 

A cikk a MOL–Új Európa Alapítvány szakmai támogatásával készült.

Kérjük, támogasson, hogy otthonába vihessük az értéket!

Fontosnak tartjuk, hogy a kepmas.hu által közvetített értékek továbbra is ingyenesen juthassanak el minden olvasóhoz. Kérjük, ha örömmel olvassa cikkeinket, hallgatja és nézi felvételeinket, támogassa Ön is a kepmas.hu-t!

Támogatom a kepmas.hu-t>>

Legkedveltebbek