Harcmezőn a szeretet ünnepén – Hogyan kezeljük a konfliktusokat karácsonykor?
Szerintem vagy szerinted? Ahogy én akarom, vagy ahogy te gondolod? Ítélkezel vagy javasolsz? Fejlődünk vagy szétesünk? Változtatni akarsz, vagy pedig elutasítasz?
Harcmezőn a szeretet ünnepén
A karácsony ünnepi varázsának megteremtéséhez sok munka, gondoskodás, odafigyelés és szervezés szükséges. Ezek mellé gyakran hívatlan társként szegődik a feszültség és a családi konfliktus. Természetes, hogy az ünneppel együtt járó számtalan feladat és egyeztetés zökkenőkkel jár, így az ezeket kísérő konfliktusok is szinte előre borítékolhatók. Családi konfliktusok vannak és lesznek is, a nézeteltérések felvállalása pedig szükséges ahhoz, hogy a problémákra közös megoldást találjunk. Vannak azonban, akik a konfliktusokat kísérő indulatokat ijesztőnek látják. Számukra az ellentétek a kapcsolati bizonytalansággal egyenlőek. A másik elégedetlenségét, feszültségét, csalódottságát vagy ellenvéleményét pedig a saját értéktelenségükről szóló vádként vagy bizonyítékként élik meg. A párok és a családok gyakran kétféleképpen igyekeznek kiszabadulni ebből a szorongatott helyzetből:
míg egyesek megpróbálják elkerülni a kellemetlen érzéseket, így a konfliktusokat is, addig mások minden erejüket összeszedve igyekeznek meggyőzni a társukat az igazukról, hogy megélhessék szerethetőségüket a kapcsolatban. Sajnos általában mindkét választás a kapcsolati távolságot növeli.
Míg az első esetben egyre nő a szakadék a két fél belső valósága között, addig a második esetben vagy állandó harcok kísérik a konfliktusos helyzeteket, vagy az egyik fél folyamatosan menekülni kényszerül a társa vádjai, érvei és kérdései elől.
Konfliktuskerülés a családban
Összeütközés esetén sokan már egy apróbb nézeteltérést is ijesztő konfliktusnak tartanak, ezért kerülik. Ilyenkor úgy védik a kapcsolatot, hogy az eltérő látásmódot nem hozzák fel, mert veszélyesnek érzik.
Aki nem mondja el eltérő véleményét, veszít, mert belül nő a feszültsége, a kapcsolatban pedig távolodik a másiktól. Aki nem tudja meg, hogy családtagja mást gondol vagy szeretne, szintén veszít, mert a másik nem tájékoztatja, hogy miről vélekedik másként, miben szeretne változást.
Érzi, hogy távolság van, de nem tudja pontosan, miért. Ez a ködös feszültség szorongató érzést kelt benne.
A cikk folytatását a decemberi Képmásban találja, fizesse elő a lapot ITT!
Az aktuális Képmás kapható a nagyobb Relay és Inmedio üzletekben is; egyes újságos pavilonokban; a forgalmasabb MOL, OMV és Shell benzinkutakon; Auchan, Interspar és Tesco hipermarketekben; egyes Spar és Tesco szupermarketekben; egyes Bee, CBA, Coop és Real üzletekben.
Kérjük, támogasson, hogy otthonába vihessük az értéket!
A Képmás magyar magazin és vállalkozás, nincs mögötte nagy, külföldi médiabirodalom. Csupa családos, értékes és jó ember, akiknek nem csak munkahelye, szívügye is a Képmás. Fontosnak tartjuk, hogy a kepmas.hu által közvetített értékek továbbra is ingyenesen juthassanak el minden olvasóhoz. Kérjük, ha örömmel olvassa cikkeinket, hallgatja és nézi felvételeinket, támogassa Ön is a kepmas.hu-t!
Támogatom a kepmas.hu-t>>