Kávé, kultúra, Budapest – Idén is lesz Kávéházak éjszakája
A kávézás nem csak egyszerű rutin, ami alkalmat teremt a jóízű beszélgetésre, ennél jóval többet is jelenthet. Sokan vallják, hogy különleges erő lakozik egy-egy csésze feketében: olyan erő, amely képes összekötni az embereket és közösséget teremteni. Mint ahogy a Kávézás Éjszakája is. A tavalyi hatalmas érdeklődés miatt idén is megrendezik május 17-én, az elmúlt évhez képest tízzel több helyszínen. Összesen 30 tradicionális és újhullámos kávézóban időzhetnek kései órákig a kávé- és kultúrakedvelők, s válogathatnak több mint 70 ingyenes programból.
A tavaly útjára indított Kávéházak Éjszakája fő célja, hogy kortárs formában elevenítse fel a múlt századi budapesti kávéházi kultúrát, megmutassa Budapest szépségét, és rávilágítson arra, hogy a szeretteink társaságában eltöltött idő ebben a rohanó világban az egyik legfontosabb értékünk – mondta a rendezvény főszervezője, Serfőző Krisztina a nagy múltú Centrál Kávéházban megtartott sajtótájékoztatón. Hiszen a kávéházak mindig is kiemelkedő szerepet töltöttek be Budapest történelmében: a 19–20. század fordulóján a polgári érintkezés legfontosabb helyszínei és találkozási pontjai voltak, olyan kulturális terek, ahol a szellemi és az irodalmi élet is felpezsdült.
Az olasz presszó magyar atyja
Az idei programsorozat bővelkedik történelmi, zenei, színházi, és irodalmi eseményekben, de sok érdekességet hallhatnak az érdeklődők a kávéházak történetéről és magáról a kávéról is, például az olasz presszó magyar származású atyjáról, Illy Ferencről, aki olyan technológiával forradalmasította a kávéfogyasztást, ami lehetővé tette, hogy a pörkölt kávé a bogyók illékony zamatának megőrzésével jusson el a háztartásokba és presszókba.
Nezvál Máté, akit a világ legjobb negyven pörkölőmestere közé választottak, az elmúlt évek során igazi kávépörkölő-univerzumot hozott létre, amelynek számos kávézó és étterem élvezi gyümölcsét. Kifejezetten magas minőségű arabica-fajtákkal foglalkozik, például az ő nevéhez kötődik a dr. Csernus Imre Depresso kávézójában kóstolható különleges, Big Blue névre keresztelt kávécsalád is. A pörkölőmester a Coffe42-ben várja a látogatókat kóstolásra, azaz cuppingra, ahol beavatja az érdeklődőket a kávékészítés folyamatába, s beszél arról az útról, amelyet a kávé bejár a messzi ültetvényektől a csészéig. További érdekességekről és tévhitekről a Bookline Móriczban is értesülhetünk – itt végre lehull a lepel arról, hogy egészséges-e a kávé vagy sem, illetve, hogy pontosan mi is van a kapszulás kávékban. A Károly körúti Cafe Freiben pedig maga a névadó, Frei Tamás és pörkölőmestere, Melis Tamás tart előadást egy kolumbiai ültetvénylátogatásról, exkluzív kávékóstolással egybekötve.
Néhány korty irodalom
Turek Miklós színművész, a Versszínház alapító-vezetője tavaly is részt vett a programsorozaton – idén a Párisi Cafe Lotz-termében lép fel a Makám együttessel: egy Ady költészetét megelevenítő, személyiségét felvillantó verszenei előadást láthatunk-hallhatunk tőlük A föl-földobott kő címmel. Mint azt a színművész a sajtótájékoztatón elmondta, a verszenei est előfutára az ősszel debütáló Ady-monodrámának. (Az eseményen Nágel Kornél versillusztrációs kiállítása is megtekinthető). Ady élete és költészete másutt is reflektorfénybe kerül: az Ibolya presszóban a költőgéniusz és Csinszka kiadatlan levelei alapján Zeke Zsuzsanna irodalomtörténész tart előadást az Ady100 sorozathoz kapcsolódva. A Centrál Kávéházban szintén magyar költőóriásoké lesz a főszerep: Arany János és Petőfi Sándor levelezéséből Kamarás Iván és Fenyő Iván olvas fel, a Café Smúzban pedig Így szerettek ők címmel Pető Kata, Porogi Ádám és Zayzon Zsolt szemezget József Attila szerelmének, Kozmutza Flórának írt leveleiből. Mindeközben a Gerbaud-ban megemlékezést tartanak a nemrégiben elhunyt John Lukácsról, aki úgy maradt meg az utókor emlékezetében, mint aki igazán szeretett élni – a Pulitzer-díjra jelölt, magyar származású amerikai történész könyveiről Botos Máté és Antalffy Péter történészek beszélgetnek.
Kávé mellé zenei kíséret
A Kávéházak éjszakáján – a Budapest Music Centerrel kötött együttműködésnek köszönhetően – több mint tíz helyszínre jazzfellépőket is szerveznek. Az éjszaka hangulatát a Kávéházak éjszakája CD örökíti meg, amelyen a fellépő zenekarok és énekesek (többek között Kökény Attila, Gájer Bálint, az Éles Gábor-Trió, Pátkai Rozina, Elza Valle, a Sebő-együttes) legjobb dalai szerepelnek; a kiadványt meg lehet majd vásárolni a helyszíneken. Gereben Zita jazzénekesnő quintetjével a Centrál Kávéházban lép fel, saját szerzeményeket adnak elő angol, illetve magyar nyelven. A koncert gerincét jazz-standardek alkotják, de kalandoznak könnyebb műfajok és új kifejezési formák felé is. A rendezvénysorozathoz tematikus városi séták is kapcsolódnak, lesz közöttük olyan is, amelyik a százéves Bauhaus nyomába ered. Az EspresSOUL-ban pedig Erdős István okleveles kutyaoktató avat be a kávéházi kutyaetikettbe, ami arról szól, hogyan viselkedjük négylábú kedvenceinkkel kávézókban.
A szervezők idén hat–nyolcezer érdeklődőre számítanak, a programokon részt lehet venni előzetes regisztráció nélkül is, viszont a korlátozott helyek száma miatt fontos előre érdeklődni, esetleg asztalt is foglalni a kiszemelt helyszíneken.
A Kávéházak Éjszakájához csatlakozó kávézók teljes listája és a programok ITT olvashatók.
Kérjük, támogasson, hogy otthonába vihessük az értéket!
A Képmás magyar magazin és vállalkozás, nincs mögötte nagy, külföldi médiabirodalom. Csupa családos, értékes és jó ember, akiknek nem csak munkahelye, szívügye is a Képmás. Fontosnak tartjuk, hogy a kepmas.hu által közvetített értékek továbbra is ingyenesen juthassanak el minden olvasóhoz. Kérjük, ha örömmel olvassa cikkeinket, hallgatja és nézi felvételeinket, támogassa Ön is a kepmas.hu-t!
Támogatom a kepmas.hu-t>>