Karácsonyi tennivalók listája – Így készüljünk a szentestére, hogy aznap már ne érjen kellemetlen meglepetés!

2023. 12. 20.

Most már tényleg csak párat kell aludni, és itt a karácsony! Míg gyerekkoromban hatalmas izgalommal vártam a szentestét, felnőttként sokszor úgy érzem, mintha a teendők listája sosem érne véget. Ráadásul mindig attól rettegek, hogy elfelejtek vagy kihagyok valami fontosat. Éppen ezért tavalyelőtt összeállítottam egy listát az összes karácsony előtti teendővel, amin csak végig kell mennem. Mire elérkezik az ünnep, mindegyik mögé odakerül a pipa.

karácsonyi tervező írása
Kép forrása: Freepik

Tervezés a lelke mindennek

Hosszú évekbe telt megtanulnom, hogy mindennek a kulcsa a tervezés, amely ma már a teendőlistámon előkelő helyet foglal el. Kezdjük például a karácsonyi menüvel, amelyhez bizony nem árt időben beszerezni a különleges hozzávalókat, a halat és a húsokat. Aki ugyanis az utolsó pillanatra hagyja az alapanyagok megvásárlását, könnyen kígyózó sorokba és kifosztott polcokba futhat. Még időben vagyunk, hogy megkérjük a hentest, a zöldségest, hogy rakja el nekünk, amit kérünk, így biztosan nem fogy el, és nem kell boltról boltra szaladgálni a karácsonyi vacsora előtt.

Tipp: Tervezzük meg, hogy milyen fogásokat (és hány főre) szeretnénk elkészíteni, és ezekhez írjunk listát a hozzávalókról! 

Ne az utolsó pillanatban!

Az ajándékozás sokak számára fontos szeretetnyelv, a kiválasztás számukra nem mindig stresszmentes folyamat. A vásárlást nem jó az előkészületek végére hagyni, de érdemes azon is elgondolkodni, milyen személyes dologgal tudnánk kedveskedni szeretteinknek. Számomra például a legnagyobb ajándék édesanyám csupa diós és mákos bejglije (tőle nem is szoktam soha mást kérni, csakis ezt a süteményt). Én pedig minden évben magazin-előfizetést ajándékozok neki, mert tudom, mennyire örül neki.

Tipp: 

Évek óta van egy kis noteszem, amelybe év közben felírom az elcsípett információmorzsák alapján, hogy ki minek örülne, mire van szüksége. Mert az a tapasztalatom, hogy karácsony előtt nem jut eszembe semmi. 

Ha a jegyzetelést idén elszalasztottuk, pánik helyett üljünk le, és ötleteljünk! Aranyszabály, hogy akkor menjünk bevásárlókörútra, amikor már tudjuk, kinek mit szánunk (és meghatároztuk, hogy mekkora költségkeretünk van)!

Ne mindent egyszerre!

A karácsonyi ajándékok csomagolása akár ünnepre hangoló programnak is kiváló lehet, ám ha egyszerre kell az összes családtagnak, barátnak elkészíteni a meglepi-csomagokat, az korántsem olyan vidám elfoglaltság. A legjobb, ha karácsony előtt pár nappal nekikezdünk a csomagolásnak.

Tipp: Megdöbbentő adat, hogy egy év alatt több mint 365 ezer kilométernyi csomagolópapírt dobunk ki. Ha pedig az összes karácsonyi üdvözlőlapot egymáshoz illesztenénk, 500-szor körbe érné a földet. Nem véletlen, hogy egyre nagyobb népszerűségnek örvendenek a bolygóbarát csomagolásformák, amelyekről korábban itt írtunk bővebben

Ellenőrizzük időben a díszeket!

Van, aki már december első hetében (vagy akár még korábban) karácsonyi pompába öltözteti a lakást, de van, aki csak 24-én este kezdi el keresgélni a karácsonyi díszeket. 
Ha az utóbbi csoportba tartozunk, biztosan velünk is előfordult már, hogy kiégett egy izzó az égősorban, így abban az évben nem világított a fenyő. 

Ezt elkerülve, jobb, ha pár nappal előtte ellenőrizzük, hogy biztosan működik-e, és érdemes előkeresni a többi díszt is, megnézni, milyen állapotban vannak, kell-e valamit pótolni. 

Tipp: Ha műfenyőnk van, nem árt, ha annak is ellenőrizzük az állapotát, ha pedig élő fenyőt szeretnénk, akkor a talpat keressük elő, és már azzal menjünk kiválasztani a fát, mert akkor az eladó bele is tudja faragni.

Teendők listája (amit még ezen a héten intézzünk el):

Nekem az alábbi listám van, ami tényleg nagyon sokat segít, amikor úgy érzem, kicsit szétestem a sok teendő és intéznivaló között. 
•    Karácsonyi menüt megtervezni
•    Karácsonyi menü hozzávalóit megvenni
•    Nagy bevásárlást az ünnepekre elintézni 
•    Szaloncukor és hozzá akasztó megvétele
•    Csillagszórót, gyertyákat, öngyújtót/gyufát megvenni
•    A sütireceptek hozzávalóit ellenőrizni, megvenni
•    Az ajándékokat megvásárolni (ha még nem tettük meg)
•    Ajándékokat elkezdeni becsomagolni
•    Programot egyeztetni (főleg, ha nagy a család, hogy mindenki eljusson mindenkihez, illetve elkerüljük a sértődést)
•    Karácsonyi dekorációt elővenni, kirakni
•    Karácsonyi terítéket ellenőrizni (nem foltos-e a terítő, megvan-e minden pohár, evőeszköz)
•    Karácsonyfadíszeket, égősort elővenni, ellenőrizni (ha kell, újat venni)
•    Karácsonyfatalpat ellenőrizni
•    Karácsonyfát megvenni (ki mikor, de ezt is jobb még 24-e előtt elintézni)
•    Nagytakarítani (amibe a család minden tagját vonjuk be)

Karácsony előtti napon érdemes még egyszer végiggondolni, nem hiányzik-e valami, mindent elintéztünk-e.
•    A menühöz lefagyasztott, eltett húsokat, hozzávalókat elővenni, bepácolni
•    Utoljára ellenőrizni, hogy tényleg mindenhez minden hozzávaló megvan-e
•    A sütiket megsütni (nagyon kevés kivétellel minden süteményt jó pár nappal előtte meg lehet csinálni)
•    Az ajándékokat összekészíteni, névre szólóan
 

Kérjük, támogasson, hogy otthonába vihessük az értéket!

Fontosnak tartjuk, hogy a kepmas.hu által közvetített értékek továbbra is ingyenesen juthassanak el minden olvasóhoz. Kérjük, ha örömmel olvassa cikkeinket, hallgatja és nézi felvételeinket, támogassa Ön is a kepmas.hu-t!

Támogatom a kepmas.hu-t>>

Legkedveltebbek