Ízelítő a Hagyományok Háza szeptemberi programjaiból
Évadnyitó táncház, népi ékszerkészítő tanfolyam, japán antik gyermekkimonó kiállítás – a Hagyományok Háza idén ősszel is rengeteg színes programmal várja a kicsiket és nagyokat egyaránt.
Hagyományok Háza évadnyitó táncház
Időpont: 2019. szeptember 21., 28., 19:00 órától
Helyszín: Hagyományok Háza
A Hagyományok Háza fontosnak tartja, hogy a hagyományozódás nagyrészt a táncházmozgalom képviselői által történjen, ezért kötelességüknek tartják, hogy saját, mintaszerű, rendszeres táncházat működtessenek. A hangsúly a tánctanításon van, több hónapon keresztül tanítják egy-egy tájegység táncát, a ciklusok zárásait bállal ünnepelik, és minden alkalomra meghívják az adott tájegységről származó helyi zenészeket. Szeptember 21-én évadnyitó táncházzal jelentkeznek.
A szeptember 21. és október 12. között, szombatonként Méhkeréki román táncanyaggal ismerkedhetnek meg az érdeklődők. Táncot tanít Galát Péter és Baloghné Vattai Barbara. A Méhkeréki tanfolyamot az Almárium sorozat keretében szervezett bállal zárja a Hagyományok Háza. Az esten közreműködnek a méhkeréki hagyományőrző vendégek. A szeptember 21-i nyitótáncház egy vonós és moldvai mulatsággal veszi kezdetét a Hencida Népművészeti Egyesülettel közös szervezésben.
Magyar Állami Népi Együttes: Tánckánon – Hommage à Kodály Zoltán
Időpont: 2019. szeptember 13., 19:00 órától
Helyszín: Hagyományok Háza, Színházterem
A Magyar Állami Népi Együttes produkciójában a kodályi életmű szolgál hivatkozási alapul. Egy képzeletbeli közösség életének apró mozzanataiból bontakozik ki a történet, melynek zenei keretét Kodály Zoltán (és kortársa, Bartók Béla) kompozíciói, illetve a zeneszerző által gyűjtött népdalok alkotják. A jelenetek során emberi kapcsolatok kialakulását, azok elvesztését, örömöket és bánatokat, valamint a mindennapok és ünnepek rituáléit követhetjük nyomon. A Tánckánonban olyan ismert és népszerű Kodály-művek idéződnek fel, mint a Háry János, a Hét zongoradarab (Op. 11), a Kilenc zongoradarab (Op. 3) vagy az Esti dal.
A népmese mai élete
Toldi István: Mesefa Bácskertesről, egy palóc Vajdaságból
Időpont: 2019. szeptember 13., 18.00
Helyszín: Hagyományok Háza
Beszélgetés-sorozat a népmesemondásról
Szeptembertől folytatódik a Hagyományok Háza előadás- és beszélgetéssorozata, melyben a népmesei hagyomány szakértőivel beszélgetnek. A volt és jelenlegi népmese-tanfolyamos hallgatóik mellett minden érdeklődőt, meseszeretőt szívesen látnak. Olyan témákkal, kérdésfölvetésekkel, előadókkal lehet itt találkozni, akik-amik az élőszavas mesemondással foglalkozók, az azt kedvelők érdeklődésére számot tarthatnak.
Szőjük-fonjuk a mesét… Lányok, asszonyok
Időpont: 2019. szeptember 19., 18.00
Helyszín: Hagyományok Háza, Gyerekjátszó műhely
A Hagyományok Háza mesemondó-mesehallgató sorozatában egy-egy, a népművészethez kapcsolódó témára fűzik fel a meséket. A tematikus estek mindegyikén két-két mesemondó adja egymásnak a szót, szövi-fonja a mesét, ügyesen kalauzolva a közönséget a mesék a gazdag motívumkinccsel díszített, szóval festett világában. A szeptemberi alkalmon a téma központjába azok kerülnek, akik a hétköznapoknak keretet, az otthonnak meleget, a tűzhelynek ki nem alvó parazsat adnak: a nők, asszonyok, anyák. Mesélők: Hajós Erika (Budapest, Kolozsvár) és Pál Anna (Kézdivásárhely).
Aprók tánca
Gyermektáncház a Hagyományok Házában
Időpont: 2019. szeptember 6., 13., 20., 27., péntekenként, 17:00-18:30
Helyszín: Hagyományok Háza
A Hagyományok Háza gyermektáncházaiban hétről-hétre fogadják régi és új családokat, gyerekeket! Szeretettel várják azokat a játszani, táncolni, énekelni, kézműveskedni vágyó gyerekeket és szüleiket, akik szeretnének megismerkedni az évkörhöz tartozó ünnepeink és jeles napjaink szokásaival! Minden héten más hangszeren szól a talpalávaló: duda, tekerő, furulya, citera, hegedű, koboz, gardon.
Népi ékszerkészítő tanfolyam
Tanfolyam kezdete: 2019. szeptember 3., 15.00
Helyszín: Hagyományok Háza, Kosárfonó-nemezkészítő műhely
A tanfolyamon a résztvevők megismerhetik a magyar népviseletek és ékszerek táji jellegzetességeit, típusait. A 60 órás népi ékszerkészítő tanfolyam mindazok számára szól, akik már valamilyen jártasságot szereztek a gyöngyfűzés területén. A tanfolyami képzés során a résztvevők megismerhetik a magyar népviseletek és ékszerek táji jellegzetességeit, típusait. Megtanulhatják a népi ékszerek díszítő–jelölő funkcióit és hagyományosan felhasznált anyagait. Jártasságot szereznek a gyöngyből készült ékszerek tervezési módjaiban és a különböző fűzési technikával készült gyöngyszalagok, gyöngygallérok, csipkegyöngyök elkészítése során. Részletesen megismerik a kalotaszegi párta készítési módját, megtanulják a gyöngyfűzéshez kapcsolódó textilmunkák alapjait, a gyöngyhímzés területéről szerezhetnek alaptechnikákat, melyeket mai viselhető darabokra alkalmazni tudnak. A tanfolyam vizsgával zárul, melyen a gyakorlati bemutató része a tanfolyam közben elkészített és befejezett magas színvonalú tárgyak bemutatása, valamint egy tájegységről kiválasztott ékszerről pontos néprajzi- elméleti, gyakorlati és technikai leírás készítése.
A természet színei – Növényi festés a néphagyományban
Időpont: 2019. augusztus 15- szeptember 20.
Helyszín: Hagyományok Háza, Kallós Zoltán terem
Hogyan kapcsolódik India Székelyföldhöz? Mi a közös egy székely festékes szőnyegben és egy bengáli patachitrában? Mit jelentenek a megfestett színek, történetek? Hogyan használják a természet színpalettáját? Ezekre, és sok más kérdésre is választ ad a Hagyományok Háza új időszaki kiállítása.
Kiállításmegnyitó: 2019. augusztus 15., 17 óra.
Japán antik gyermekkimonó kiállítás
Időpont: 2019. szeptember 9-25.
Helyszín: Hagyományok Háza, Maácz László galéria
Szeptemberben egy különleges kiállítás érkezik a Hagyományok Házába. A Japán Antik Gyermekkimonó kiállítást, amelyre kb. 40 darab kimonó érkezik a Budai Vigadóba. Szeptember 21-én a kiállításhoz kapcsolódva a Sowa Kimono Gakuin című programot rendezik meg a Hagyományok Háza Színháztermében, mely egy érdekes kimonó show lesz.
Kiállításmegnyitó: 2019. szeptember 9., 16 óra.
További programok a Hagyományok Háza oldalán.
Kérjük, támogasson, hogy otthonába vihessük az értéket!
Fontosnak tartjuk, hogy a kepmas.hu által közvetített értékek továbbra is ingyenesen juthassanak el minden olvasóhoz. Kérjük, ha örömmel olvassa cikkeinket, hallgatja és nézi felvételeinket, támogassa Ön is a kepmas.hu-t!
Támogatom a kepmas.hu-t>>