Minden, amit III. Károly koronázásáról tudni érdemes

Immár hetven éve nem került sor brit uralkodó koronázására, de most újra eljött az alkalom. III. Károly király egy életen át készült erre a napra. A szertartás évszázados hagyományokat elevenít fel, miközben a királyi család igyekszik modern színezetet adni az ünnepségeknek.

Károly király
Kép: Wikipédia

Egyedülálló történelmi folytonosság

Amikor 1953-ban a televízió élőben közvetítette II. Erzsébet trónra lépését, az Egyesült Királyság népe és a világ is izgatottan követte a különleges eseményt, amelynek megtekintése korábban csak néhány ezer meghívott kiváltsága volt. Hetven esztendővel később, bár van némi érdeklődés, a világot már nem hozza úgy lázba az esemény, mint akkor.

Szerepet játszhat a lelkesedés hiányában az, hogy míg II. Erzsébet fiatal nő volt, akinek a világégés utáni megkoronázása egy új korszak kezdetét jelentette, addig az idős Károly sokkal inkább egy öregedő Európát szimbolizál.

Minden idők legidősebb brit királyának koronázását így is tízmilliók, sőt egyes becslések szerint százmilliók fogják követni világszerte. Angliában már évek óta készülnek a nagy eseményre, ahogy a királynő temetésének minden részletét is már jóval II. Erzsébet halála előtt eltervezték. A meghívóktól a kísérőünnepségeken át a részletes útvonalig minden apróságról beszámolt a brit média az elmúlt hónapokban. Károly kérésére a koronázás nem lesz olyan pompás esemény, mint édesanyjáé volt, ezért például a vendégek számát is csökkentették, és katonai egyenruhát visel majd a király. Bár a költségek visszafogottak, a westminsteri apátság impozáns épületében zajló esemény így is különleges lesz. A briteknek nagy lehetőség ez az országimázs építésére, és a turistáknak is sok koronázási bögrét el lehet adni.

Az első részletes feljegyzés egy angol király koronázásáról 973-ból származik. Ekkor koronázták meg I. Edgár királyt, és Tracy Borman történész leírása szerint ez lett a modellje minden későbbi koronázásnak. Ekkor például már része volt a szertartásnak az olajjal való felkenetés, amely az ókori bibliai királyok koronázásának mintájára történt.

1050 évvel később III. Károly koronázásának részletei némi változtatással szinte azonosak lesznek I. Edgáréval.

Igaz, a drámai szavak, eskük és a felkenetés is immár csak szimbolikusak, a király nem rendelkezik valódi hatalommal, és népe nagy része sem hívő. A szertartás történelmi folytonossága mégis egészen egyedülálló.

Út az apátságból a palota erkélyéig

A BBC menetrendje szerint a westminsteri apátságban a szertartást a hagyománynak megfelelően a canterburyi érsek fogja vezetni, aki az elején „be fogja mutatni” az egybegyűlteknek a királyt, akik „Isten áldja a királyt” kiáltással köszöntik őt. A király ekkor a híres koronázási szék mellett fog állni, amit I. Eduárd készíttetett több mint 700 évvel ezelőtt. Ezt követően történik az eskütétel, majd az említett felkenetés. A felkenetést a hírek szerint nem közvetítik, ahogy II. Erzsébet koronázásakor is a nézők elől elrejtve tartották meg. Ezt követi a koronázás: először a jogarokat és az országalmát veszi Károly király a kezébe, majd az érsek a fejére helyezi a koronát. Abban a pillanatban, amikor a korona a király fejére kerül, trombiták fognak felharsanni, és országszerte lövésekkel tisztelegnek III. Károly előtt. Ezt követően a király elfoglalja a trónszéket.

Tom Holland angol történész az Observerben írt cikkében megjegyzi, hogy a koronázás „misztikus” jellege talán sok britet meg fog lepni. Mivel hetven éve történt az utolsó, az emberek emlékezetében már nem él az előző szertartás. Ráadásul mivel a lakosság jelentős része már nem jár istentiszteletre sem vasárnaponként, sokaknak bizonyára meglepő lesz az ősi rituálé. Holland szerint azonban az esemény lehetőséget ad arra, hogy az emberek ezt az oldalát is lássák a brit hagyományoknak.

királyi korona
Kép: Wikipedia

Hosszú éveken át kérdés volt, vajon Károly feleségét, Kamillát királynévá koronázzák-e, mivel a lakosság jelentős része ezt tiszteletlenségnek érezte Diana hercegnővel szemben. Azonban az elmúlt két évtizedben jelentősen változott a hozzáállás a váláshoz, és Kamilla népszerűsége szép lassan növekedett.
A palota bejelentése szerint Károly király megkoronázása után Kamillát is királynévá koronázzák.

A menetrend azonos az elődökével, de lesznek apró, modern hozzátoldások. Ilyen például az, hogy más vallások vezetői is jelen lesznek a keresztény szertartáson, sőt apró szerepeket is fognak kapni. Bár volt olyan hír, hogy Károly az eskütételnél változtat a szövegen, hogy az reflektáljon az ország vallási sokszínűségére, de végül a BBC szerint nem változtatnak az eskün, és a király a „protestáns református vallás" fenntartására fog ígéretet tenni. A más vallások felé tett gesztusokkal együtt a szertartás hagyományos anglikán szertartás lesz, régi himnuszokkal. Károly kérésére azonban szerepelni fog egy gospelkórus is, valamint Andrew Lloyd Webber musical-zeneszerző is írt egy művet az eseményre.

A szertartást követően Károly és Kamilla a híres aranyhintóval térnek vissza a Buckingham Palotába. Mivel a hintó igen nehéz és több mint 260 éves, csak lépésben tud haladni, így az utcán sorakozó tömegnek lesz lehetősége látni a frissen koronázott királyt. A királyi család végül a palota erkélyéről fogja köszönteni a londoniakat.

Sok spekuláció volt arról, kik lehetnek jelen az erkélyen, és a hírek szerint a Kaliforniából felesége nélkül hazalátogató Harry herceg, valamint Károly öccse, a botrányos életű András herceg nem állnak majd ott.

A korona tekintélye töretlen

A koronázásra meghívottak listája II. Erzsébetéhez hasonlítva igen szűkös, hiszen 70 éve még nyolcezer ember volt jelen, május hatodikán azonban csak kétezren fognak a westminsteri apátságban ülni. A korábbi hagyományokkal szakítva az európai királyi családok vezető tagjai is meghívást kaptak. Jelen lesz a brit kormány jelentős része, és nagy számú külföldi vezető is. Jelezve az ünnep hagyományos jellegét, a brit hírességek körül csak kevesen lesznek jelen, a sztárokat ehelyett az ünnepi koronázási koncertre hívták meg, amely azonban nem része a fő eseménynek.

A királynő szeptemberi halála óta Károly király iránt a szimpátia nagyobbnak bizonyult, mint a korábbi években várható volt. Az új uralkodóra ugyan árnyékot vetett kisebbik fia kitárulkozó könyve, Netflix-sorozata és nyilatkozatai, de a palota csöndje helyes taktikának bizonyult. A felmérések szerint a britek többsége továbbra is támogatja a monarchiát, azonban a fiatalok körében alacsony a népszerűsége. Ez viszont mindig így volt az elmúlt évtizedekben, ami azt is jelzi, hogy ahogy öregszik a brit lakosság, úgy egyre pozitívabb a véleménye az államformáról.

Kép
III. Károly király
Fotó forrása: Wikipedia

A 74 esztendős Károly király egyfajta átmeneti korszakot nyithat a monarchia történetében. Ha szüleihez hasonlóan hosszú élettel áldja meg a sors, akkor is csak 15–20 évnyi uralkodás elé néz. Bár sokan féltek, hogy szókimondó lesz, és királyként is kioktatja az embereket a környezetvédelemről, illetve más általa kedvelt témákról, ez egyelőre nem következett be.

Bár személyisége és múltja miatt sincs esélye arra, hogy felnőjön édesanyja népszerűségéhez, a korona tekintélyét jelzi, hogy királyként máris sokkal nagyobb tisztelet övezi, mint korábban.

A koronázás csökkentett pompája mutatja, hogy Károly nem akar a Marie Antoinette-i fényűzés hibájába esni. Bár a királyi család napi tevékenysége igen prózai, az ilyen nagy eseményeken megnyilvánul, hogy prózaiságuk mellett ők valóban egy ősi hagyomány fenntartói.

Források:

Kérjük, támogasson, hogy otthonába vihessük az értéket!

A Képmás magyar magazin és vállalkozás, nincs mögötte nagy, külföldi médiabirodalom. Csupa családos, értékes és jó ember, akiknek nem csak munkahelye, szívügye is a Képmás. Fontosnak tartjuk, hogy a kepmas.hu által közvetített értékek továbbra is ingyenesen juthassanak el minden olvasóhoz. Kérjük, ha örömmel olvassa cikkeinket, hallgatja és nézi felvételeinket, támogassa Ön is a kepmas.hu-t!

Támogatom a kepmas.hu-t>>

Ez is érdekelheti