Hírességek, akikről nem mindenki tudja, hogy lengyelek

Vannak világszerte népszerű lengyel személyiségek – például Szent II. János Pál pápa vagy Lech Wałęsa korábbi lengyel államfő –, akiknek az élettörténetét sokan ismerik. Más lengyel gyökerű hírességekről ugyanakkor kevesen tudják pontosan, honnan is származnak. Összegyűjtöttünk néhány példát.

híres lengyelek
Híres lengyelek - Képmás kollázs

Az első női Nobel-díjas

Annak ellenére, hogy Lengyelországban született, sokan hiszik, hogy Marie Curie francia származású volt. Pedig ez távol áll az igazságtól, mivel csak a házassága után vette fel a francia állampolgárságot. Curie volt az első nő, aki Nobel-díjat kapott, ráadásul az egyetlen, aki kétszer is kiérdemelte, méghozzá két különböző tudományban: kémiában és fizikában is nyert. Öröksége Franciaországban annak kapcsán is tovább él, hogy az első nőként lehetett a párizsi egyetem professzora. A fizikus-kémikus azonban 1867-ben Maria Skłodowska Curie néven Varsóban született, ahol a gyermekkori otthonát mára az életének szentelt múzeummá alakították át. Nevéhez fűződik – az egyébként Lengyelországról elnevezett – polónium és a rádium elemeinek felfedezése is.

Akitől tudjuk, hogy forog a Föld

A híres csillagász, Nikolausz Kopernikusz 1473-ban a lengyelországi Torun városában látta meg a napvilágot. Ő dolgozta ki azt az elméletet, amely szerint a Föld forog a Nap körül, nem pedig fordítva. Országszerte szobrokkal tisztelegnek az emléke előtt, egy nagy Kopernikusz-szobor áll például Varsó központjában is. A fővárosban emellett tudományos központja és múzeuma van Kopernikusznak. Szülővárosában, Torunban planetáriumközpontot neveztek el róla, s az ugyancsak múzeumként működő gyermekkori otthona is látogatható.

Kép
Kopernikusz
Nikolausz Kopernikusz - Kép: Wikipedia

A romantikus virtuóz

Aki járt Varsóban, bizonyára tudja, hogy Frédéric Chopin is lengyel volt. Noha, akik a neve hangzása alapján ítélnek, gyakran gondolják őt franciának. Pedig a romantikus zeneszerző és zongoravirtuóz Lengyelországban, Varsóban nőtt fel, csak 21 évesen telepedett le Párizsban. Varsóban található egy hatalmas Chopin-múzeum, egy Chopin-szobor és városszerte számos speciálisan kialakított „Chopin-pad” is, amelyek a zenéjét játsszák. A város éttermei és bárjai gyakran szerveznek Chopin-esteket, ahol zenéjével szeretettel emlékeznek rá. Ő maga élete utolsó pillanataiban azt kérte, hogy a szívét Varsóban helyezzék el, így bár a teste Franciaországban nyugszik, a szíve lengyel földön, a varsói Szent Kereszt templomban pihen.

Az önfeláldozó szerzetes

Szent Maximilian Kolbe lengyel ferences szerzetes hazája német megszállása idején egy Niepokalanów nevű kolostorban maradt, ahol számos náciellenes német kiadványt adtak ki. 1941-ben letartóztatták és Auschwitzba küldték őt, ahol szörnyű körülmények között folytatta papi munkáját, vigasztalást nyújtva rabtársainak. Amikor a náci őrök kiválasztottak tíz embert, akiket büntetésből éhhalálra ítéltek, Kolbe önként jelentkezett, hogy ő haljon meg egy olyan idegen helyett, akiről tudta, hogy családapa. Később szentté is avatták.

Kép
Szent Maximilian Kolbe
Szent Maximilian Kolbe - Kép: WIkipedia

A nyelvalapító

Az eszperantó nyelv megalapítója, Ludwik Zamehhof szemészorvos ugyancsak lengyel.  Az eszperantó a nemzetközi kommunikáció speciális „második nyelve”, amelyet mesterségesen hoztak létre. Zamehhof azt állította, hogy az eszperantó nyelvtana akár egy óra alatt is megtanulható. Maga az „eszperantó” szó angol fordításban egyébként azt jelenti, hogy „aki reménykedik”. A különös nyelv angol, francia, spanyol, német és szláv nyelvek keveréke.

Az aktuális futballsztár

Bár jó ideje német futballklubban játszik, Robert Lewandowski labdarúgó is száz százalékban lengyel. Manapság generációja egyik legjobb futballistájának tartják a lengyel válogatott csapatkapitányát, az FC Bayern München gólerős csatárát, aki Varsóban született, majd profi pályafutását is hazájában, a Znicz Pruszkow és a Lech Poznań futballklubjaiban kezdte.

A cikk megírását a A Wacław Felczak Lengyel-Magyar Együttműködési Intézet támogatta.

Kérjük, támogasson, hogy otthonába vihessük az értéket!

A Képmás magyar magazin és vállalkozás, nincs mögötte nagy, külföldi médiabirodalom. Csupa családos, értékes és jó ember, akiknek nem csak munkahelye, szívügye is a Képmás. Fontosnak tartjuk, hogy a kepmas.hu által közvetített értékek továbbra is ingyenesen juthassanak el minden olvasóhoz. Kérjük, ha örömmel olvassa cikkeinket, hallgatja és nézi felvételeinket, támogassa Ön is a kepmas.hu-t!

Támogatom a kepmas.hu-t>>

Ez is érdekelheti