Gyere a KONFESZT-re!

,,Ahol ketten vagy hárman összejönnek a nevemben, ott vagyok köztük.” (Mt 18,20)

Egy mai fiatal akkor is érezheti magát magányosnak, ha zajlik körülötte az élet. Ott vannak a barátok, az iskola, később a munkahely, beszélgetünk-chatelünk minden egyes nap, információk hada száguld felénk… Viszont vannak olyan témák, amik ritkábban kerülnek elő a mindennapi társalgások során, vagy ha mégis, igyekszünk óvatosan fogalmazni, csak szűkebb, baráti körben aktivizálódunk. Ha azt mondod, hívő vagy, sokan furcsán néznek rád. Még inkább, ha azt mondod, ehhez egy másik értékrend is társul, bizonyos kérdésekben nem a fősodort követed, hanem valami más alapján döntesz. Fontos, hogy legyen rálátásunk a körülöttünk zajló világra, tudjuk, kik vagyunk és mit képviselünk, mert enélkül könnyen elveszünk a forgatagban. Ehhez pedig elengedhetetlen egy támogató közösség.

KONFESZT
KONFESZT

Kép: Némedi-Varga Dávid

Mi tehát a KONFESZT?

Egy olyan közéleti kollégium, amely ezt a támogató közösséget szeretné megvalósítani.

Védnöke Bogárdi Szabó István püspök, az Magyar Református Egyház Zsinatának lelkészi elnöke, valamint Kövér László, a Magyar Országgyűlés elnöke. A programot szervezi és a megvalósulást támogatja a Magyarországi Református Egyház és a Református Közéleti és Kulturális Alapítvány.

2017 őszén indult, azóta minden hónapban egy teljes hétvégén keresztül tartanak a programok. Ezek között vannak áhítatok, az éppen aktuális témához kapcsolódóan meghívott szaktekintélyek előadásai, illetve közösségformáló tréning is.

Kinek szól?

Olyan 18–35 év közötti református fiataloknak, akik érdeklődnek a hazánkat meghatározó közéleti és kulturális kérdések iránt. A jelentkezéshez – ami folyamatosan zajlik – nem kell mást tenned, mint két ajánlást kérni: egy lelkipásztortól és egy neves személytől (lehet tanár, oktató, közéleti személy).

A legfontosabb kérdés pedig: mit ad Neked?

A legszükségesebb információk a honlapon is fent vannak, így ahhoz, hogy valaki személyes indíttatást érezzen, bizonyosan többre van szükség. Ezt a plusz tartalmat a februári és áprilisi alkalmakról szerzett tapasztalataim adják és a beszélgetéseim a két ötletadóval és főszervezővel: Gér András zsinati tanácsossal és Szabó Márton projektmenedzserrel.

„2011 és 2013 között működött a Ravasz László–Ordass Lajos Közéleti Kollégium, ezt a Keresztény Demokrata Fórum nevű civil szervezet égisze alatt szervezték, többek között Csaholczi László barátom – emlékszik vissza Szabó Márton a KONFESZT indulását megelőző időkre. –  Kb. 40–50 fős, egyetemista fiataloknak szóló kollégium volt, ahol gyakorlatilag ugyanilyen tematikában zajlottak a hétvégék Lakitelken. Neves előadókat, közéleti, kormányzati, társadalmi szereplőket hívtak meg. Miután ez véget ért, elkezdtünk gondolkodni Illés Boglárkával – aki az elmúlt években ifjúságpolitikáért felelős államtitkár lett –, hogy kéne egy ilyet szerveznünk, szükség lenne rá. A református fiatalság ugyanis nem épít kapcsolatot egymással közéleti kérdésekben, szinte nem is ismerjük egymás véleményét, nincs egy közös tér.

Így felmerült az igény, hogy ezeket a fiatalokat kössük össze, szervezzünk hálózatot, közösséget.

Meghívunk olyan embereket, akik betekintést adnak a kulisszák mögé, a politika, közélet, közigazgatás területén egyaránt. A másik cél pedig, hogy az ilyen előadások során rengeteg motivációt, inspirációt nyerjen az ember, és olyan gondolatokat vigyen haza, amelyek aztán hatással lesznek rá, az életére. Engem ez a kettős cél inspirált, a mozgatórugó pedig Gér András lett.”

Gér András elmesélte, hogy amikor egyházi szolgálatba került, Szabó püspök úr megkérte rá, hogy segítsen összehozni a fiatal református értelmiségieket. Legyenek újra vitaestek, beszélgetések, Reformátusok Szárszói Konferenciája. Majd kiderült, hogy többen ugyanazt szerették volna megvalósítani. „Az egyház adja a hivatalos kereteket, támogatást biztosít, a Református Közéleti és Kulturális Alapítvány pedig a megvalósításban vesz részt. Mi pedig önkéntesként dolgozunk.”

Kép: Némedi-Varga Dávid

 

Amikor elkezdtek gondolkodni a felépítésen, arra jutottak, hogy a meghirdetésnél mindenképp figyelniük kell bizonyos szűrőkre, emiatt is kérnek lelkészi ajánlást.

„A lelkészi ajánlással érkezők valódi kapcsolatban vannak az egyházzal, a reformátusággal. Minden jelentkező esetében egyéni döntést hozunk, hogy részt vehet-e a programban. Pontosan ez adja a garanciát adott esetben az előadóknak is, hiszen sokan elmondanak olyan információkat is, amiket nem szívesen hallanának vissza" – mondja Szabó Márton. „Fontos, hogy a résztvevők identitásában jelenjen meg az, hogy református. Itt mégiscsak a magunk körében vagyunk” – teszi hozzá Gér András.

Amikor pedig kezdett kikristályosodni a tematika, sok egyéb ötletet társították még mellé, akár vezetőképzőt, akár egy fesztivált. Gér András pedig azt találta ki, hogy egy cégér alatt fusson minden: ez a Református Oktatási Program. „Ez egy munkanév jelenleg. Teszteljük, melyek azok a témák, amelyek foglalkoztatják a fiatalokat, mi az, amit egy nyilvános vitában, konferencián is elő lehet hozni. Itt kapcsolódik össze az egész” – avat be a szándékaikba.

Mindketten a református fiatal értelmiségi generáció aktivizálását tartják a legfőbb szempontnak, mert sokaknak van véleménye, de nincsenek megszólítva. Ezért fontos létrehozni egy ilyen platformot, mert inspirációt, kapcsolatokat szolgáltat.

„Ez eddig tesztüzem volt, a modell megvan – most tartunk ott, hogy sokkal szélesebb körben kellene terjeszteni. Szeretnénk több párhuzamosan futó évfolyamot is, egymásra építve, kiegészítve. Sőt, akár erdélyi, vajdasági kapcsolatokat is. Saját élményeim alapján a tesztüzem sikeres volt. Az egyetlen problémát abban láttam, hogy talán túl kevés emberhez jut el a hír, de ahogyan a fiúk mondták, a folyamat elkezdődött" – összegzi tapasztalatait Szabó Márton.

Milyen tehát egy hétvége?

A tematika lényeges eleme, hogy mindennap áhítattal kezdődik, és így is ér véget. Vasárnap délelőtt külön program már nincs, a helyi istentiszteletre látogatunk el. Az előző két napon több előadást is meghallgathatunk. A februári hétvége témái például a közösségek és hálózatok voltak, itt többek között Köntös László lelkész, a Dunántúli Református Egyházkerület főjegyzője, dr. Thuróczy György, a Háló Egyesület elnöke és dr. Grúber Károly nagykövet beszélt, illetve a Kőrösi Csoma Sándor és Petőfi Sándor Programba is betekintést nyertünk. Áprilisban őszintén beszélgettünk a választásokról – a választások után. Meghívott vendég volt Gulyás Gergely és Kövér László, illetve Bogárdi Szabó István, akik a politika és az egyház szerepéről, kapcsolatáról beszélgettek Ablonczy Bálint közreműködésével. Emellett Lukácsi Katalin és a Jobbik képviseletében Magyar Zoltán ismertette saját álláspontját, később pedig politikai elemzőkkel beszélgethettünk.

Gér András szerint ilyen témáknál, különösen az utóbbinál az a fő szempont, hogy a meghívottak keresztény szempontból mondják el véleményüket. Arra pedig egy ilyen beszélgetés során rá is lehet kérdezni, hogy az, amit ő képvisel, hogyan függ össze keresztény elhívásával. Mivel iszonyatos mennyiségű és mélységű információ hangzik el, ezért jó, ha van egy kötetlenebb, lazább vonala is az eseményeknek, az esti beszélgetéseket például erre találták ki.

Folyamatosan nyitva van a webes jelentkezési felület, a szervezők kidolgozták a következő félévre szóló tematikát.

A munka hosszútávú célja pedig az, hogy mire a 20-as 30-as nemzedék elkezd dolgozni, családot alapít, meghatározó szerepet tölt be a társadalomban, emlékezzen arra, hogy ő református, és milyen alapelvek járnak ezzel együtt. Ismerjék meg a többi szereplőt, és alakuljon ki egy bizalmi légkör, hiszen ez a társadalomépítés alapja – hangzik az összegzés a szervezőktől.

Kép: Némedi-Varga Dávid​​​​​​​

 

Vonakodva indultam a KONFESZT-re, bevallom. Mivel azonban egy nagyon kedves barátnőm ajánlotta, kipróbáltam. Az a két alkalom, amin részt vettem, Győrben volt, én viszont Budapest vonzáskörzetében lakom. Na de hát péntek délután leutazni? Az ember annyi mindent csinál egyszerre. Rohanás reggel, az öcsém után viszem a tornazsákot, aztán futás a vonathoz. Sietnem kell konzultálni, de a laptop-töltőmet bent felejtettem a szakmai gyakorlatom helyén, így az úti cél kényszerűen változik… Valami ennivaló is kéne, de nincs idő, teljes káosz, és még be sem csomagoltam. Mi kell három napra? Szinte semmi, mégis késésben vagyok. Végre az állomás felé veszem az irányt, de előtte még berohanok egy patikába gyógyszerért, mert előjött az allergiám.

Aztán felülök a vonatra, jobbra-balra cikáznak a gondolataim. Szakdolgozat, határidők, konfliktusok, megoldatlan problémák. Győrig még zakatolok én is. A KONFESZT viszont érdekes témákat, nagyon jó embereket, kapcsolatokat és értékrendbeli megnyugvást ad. Ott nyugalom van, és úgy jövök haza, hogy bennem is. Átrendeződtek a dolgok.

,,Ragaszkodjál az erkölcsi tanításhoz, ne hagyd el; őrizd meg azt, mert az a te életed.” (Példabeszédek 4,13)

Ha kedvet kaptál, itt jelentkezhetsz!​​​​​​​

Kérjük, támogasson, hogy otthonába vihessük az értéket!

A Képmás magyar magazin és vállalkozás, nincs mögötte nagy, külföldi médiabirodalom. Csupa családos, értékes és jó ember, akiknek nem csak munkahelye, szívügye is a Képmás. Fontosnak tartjuk, hogy a kepmas.hu által közvetített értékek továbbra is ingyenesen juthassanak el minden olvasóhoz. Kérjük, ha örömmel olvassa cikkeinket, hallgatja és nézi felvételeinket, támogassa Ön is a kepmas.hu-t!

Támogatom a kepmas.hu-t>>

Ez is érdekelheti