Az ország első automatizált üzlete a felzárkózó települések gasztronómiai termékeivel csábít – ha itt vásárolsz, jó ügyet is szolgálsz

Se eladó, se pénztáros; a polcok súlyérzékelői és a plafon kamerái viszont pontosan „tudják”, mit teszünk a virtuális kosarunkba. A Máltai Szeretetszolgálat által működtetett különleges üzletben a legmodernebb technológia találkozik az ország legszegényebb falvaival, hogy prémiumminőségű kézműves termékeik forgalmazásán keresztül az ott élők felzárkóztatását támogassák. Első vásárlásomra beszélgetőtársam, Barta Beatrix, a FeteKert vezetője kísért. 

kézműves termék a Fény utcai piac FeteKert nevű üzletében (illusztráció)
A kép illusztráció – Forrás: Freepik

Öt fiatal fiú ül egymás mellett. Beszélgetnek, nevetgélnek; lábukat önfeledten lógázzák a víz felett, egyikük kezében pecabot, és egy hal is a képbe kerül. Mindez azon a kinagyított fotón látható, amely az ország első, teljesen automatizált boltjának falát díszíti. Megtudakolom, hogy a magával ragadó felvétel Tiszabő határában, egy holtágnál készült, szereplői pedig a helyi drogprevenciós csoport fiataljai. 

„Milyen jól elkapott, idillinek tűnő pillanat” – mélázásomból kísérőm ránt vissza a jelenbe. „Szerinted érthető?” – szegezi nekem a kérdést Beatrix, a FeteKert (Felzárkózó Települések, azaz Fete) kávézó vezetője. „Miért ne lenne az”, gondolom magamban. Persze ha szeretné, újra végigfuttathatom a szemem a kép alatt olvasható mondatokon. De, mint kiderül, ő nem erre gondolt: arra kíváncsi, hogy maga a fotó és a mellé mottóként fűzött rövid mondat szerintem megfelelően közvetíti-e a „Hálót adunk” üzenetet. 

„Az, hogy a fiúk történetesen nem hálót, hanem pecabotot fognak a kezükben, szerintem részletkérdés, amitől el lehet vonatkoztatni. A lényeget nem befolyásolja” – vélekedem. 

A háló és a bot is a felzárkózó településeken élők számára a program nyújtotta lehetőségeket szimbolizálja, ami a legszegényebb falvak „vízfelszínen” maradását segíti. 

Különleges bolt a Fény utcai piac második emeletén

A tesztidőszak tűzkeresztségén épp csak átesett kis üzletet a már évek óta működő FeteKert kávézó és közösségi tér szomszédságában találjuk, a belbudai Fény utcai piac második emeletén. Ahogy azt Beatrixtól megtudom, a szoros közelség nemcsak fizikai, a bolt és a kávézó küldetése is közös: utóbbiban akár meg is kóstolhatjuk, helyben vagy menü részeként fogyaszthatunk is azokból a felzárkózó településeken termelt alapanyagokból, amiket az automatizált bolt polcairól akár a virtuális kosarunkba tehetünk – nem is akárhogyan.

Kép
Fény utcai piac üzlet

A Fény utcai piac új üzletének bejárata – Fotó: Mózes Anita

Bevallom, kissé vegyes érzések kavarogtak bennem, amikor megpróbáltam előre elképzelni az első vásárlásomat egy olyan üzletben, ahol se egy eladó, se egy pénztáros nincs jelen, akitől segítséget lehet kérni. Szerencsére az első pillanatokban kiderült, az aggodalmaim teljesen feleslegesek voltak, a „gépezet” olajozottan működött, bonyodalom nélkül. 

„Készültem!” – mutatom Beatrixnak a telefonos applikációt, amit előző nap már letöltöttem. Ez kell ugyanis ahhoz, hogy az üzlethelyiségbe be tudjunk lépni, és hogy az ide regisztrált bankkártya segítségével fizetni is tudjunk a vásárlásunkért. 

De haladjunk csak szép sorban. A telefonom gond nélkül olvassa be a bejáratnál kihelyezett QR-kódot, a fémkapu karja megengedően elfordul, és kísérőmmel már bent is vagyunk az üzlethelyiségben. A szemközti falon az a bizonyos nagyméretű fotó, alatta és a szomszédos falakon polcok, rajtuk ízlésesen csomagolt áruk, amerre csak nézek. A bőség zavarában hirtelen azt se tudom, merre induljak. Kezdjem vajon a gusztusos savanyúságoknál vagy egy hátra arccal inkább a szörpök felől közelítsem az ínycsiklandó kínálatot? 

Majd miután csak nem sikerült rendszert vinnem a nézelődésbe, hagyom, hogy a lelkesedésem vigyen polctól polcig: meg-megállva a számomra kedves termékeket fölfedezve. 

A szörpök, szószok és szendvicskrémek mellett arra is rácsodálkozom, milyen sokféle mézet, száraztésztát árusítanak – utóbbiak Kokadról érkeznek. 

A lekvárok, dzsemek kedvelői is biztosan megtalálják a számításaikat a különleges tarpai vagy szatmári termékek között. Kisszentmártonból pedig különböző olajok érkeznek, de teafüveket, fűszernövényeket, sőt illóolajokat is vásárolhatunk: a kínálat pedig folyamatosan bővül.

Kép
FeteKert Fény utcai piac
Fotó: Mózes Anita

Ínyencségek és hétköznapi étkek – háztáji alapanyagokból

„Nézz körül nyugodtan – mondja Beatrix mosolyogva. – Láthatod, sok olyan termékünk van, amit a Máltai Manufaktúra állít elő, ők egyébként a bolt üzemeltetői. Termékeik mellett természetesen sok más, a legszegényebb, felzárkózó településeken előállított árucikket is forgalmazunk. Jelenleg 62 féle máltai és 76 féle, a többi szervezet műhelyeiből származó termékünk van. Arra külön nagy hangsúlyt helyezünk, hogy ezek kivétel nélkül jó minőségűek legyenek, és hazai alapanyagokból készüljenek. Nagyon fontos szempontunk az is, hogy megfeleljenek a vevői igényeknek” – teszi hozzá. 

A felzárkózó településeken termelt prémiumminőségű gasztronómiai cikkek forgalmazása valójában nem egy nyereségorientált gazdasági vállalkozás, hanem egy szociális projekt, amely a legszegényebb falvakban élők felemelését szolgálja. A 2019-ben a magyar kormány által indított Felzárkózó Települések program egy, a Magyar Máltai Szeretetszolgálat koordinálásával megvalósuló példa nélküli összefogás, amelyben huszonkilenc egyházi és civil szervezet dolgozik együtt. 

Folyamatos jelenlétükkel évtizedek óta halmozódó problémákra próbálnak megoldást találni az ott élőkkel együtt, hazánk 300 leghátrányosabb helyzetű településén.

Most, hogy mindezt már tudom, és nem mellesleg a virtuális kosaramat is telepakoltam, izgatott várakozás van bennem: vajon tényleg kiléphetek-e az üzletből úgy, hogy egyszerűen csak elsétálok. (Elárulom, egy üveg levendulaszörp, egy kis darab szatmári birsalmasajt, a Máltai Manufaktúra tormás céklakrémje, egy zacskó Léta-tészta és fél kiló parajdi só „jött” velem haza.)

Egyáltalán honnan „tudja” a rendszer, hogy mit vettem? Nos, a polcokra kihelyezett súlyérzékelőket és a plafonra szerelt kamerákat nem lehet átverni. Ezek segítségével pontosan nyomon követhető, ki mit vásárol, mit tesz a szatyrába, süllyeszt a hátizsákja mélyére. A vásárlás összegét az applikáció így is, úgy is automatikusan levonja az előzőleg regisztrált bankkártyáról. 

Érdemes beugrani egy gyors vacsorához valóért is 

„Bár a rendszer képes lenne rá, nem tervezzük a nonstop nyitvatartást. A boltban egyelőre a kávézó nyitvatartási idejében, reggel 7-től délután 16 óráig lehet vásárolni. A későbbiekben elképzelhető, hogy ezt az időszakot a piac területének nyitvatartásához igazodva reggel 6-tól este 22 óráig toljuk ki, így aki például csak a paradicsomszószt felejtette el megvenni, nálunk pótolhatná. 

Ez az automatizált rendszer ideális lehet azoknak, akik nem szeretnek tömegben vásárolni és hosszasan sorban állni a pénztárnál. 

Ha nem is a havi nagybevásárlást, de egy gyors vacsorához valót nálunk is be lehet szerezni, ráadásul annak tudatában, hogy a vásárlással egy jó ügyet is szolgálunk. Bár kétségkívül megvan az a réteg, akit ez a fajta innováció érdekel és megfog, örömteli tapasztalat, hogy egyre kevésbé félnek betérni hozzánk az emberek” – összegzi Beatrix.

Kérjük, támogasson, hogy otthonába vihessük az értéket!

A Képmás magyar magazin és vállalkozás, nincs mögötte nagy, külföldi médiabirodalom. Csupa családos, értékes és jó ember, akiknek nem csak munkahelye, szívügye is a Képmás. Fontosnak tartjuk, hogy a kepmas.hu által közvetített értékek továbbra is ingyenesen juthassanak el minden olvasóhoz. Kérjük, ha örömmel olvassa cikkeinket, hallgatja és nézi felvételeinket, támogassa Ön is a kepmas.hu-t!

Támogatom a kepmas.hu-t>>

Ez is érdekelheti