Fekete Ágnes: Számolok Istennel

Kicsi könyv, gazdag tartalommal – ez jutott eszembe, amikor először lapoztam át Fekete Ágnes református lelkész „Számolok Istennel” című könyvét.

Fekete Ágnes: Számolok Istennel c. könyve
Fekete Ágnes: Számolok Istennel c. könyve

Fekete Ágnest nem lehet műfajokba, kategóriákba szorítani. Lelki éhsége folyton új és újabb szellemi felfedezőutakra indítja, és mindig képes friss tekintettel nézni a világ dolgait, dicsőíteni Isten teremtményeit. Ennek a friss, szokatlan látószögnek az egyik eredménye ez a könyv. 

Egyszerre komoly és játékos.

Már az előszóban is játszik a számolok szóval, kihasználja többes jelentését. A fejezetek 1-től 15-ig (majd előre ugrálva a számsorban 144 000-ig) az adott számhoz kötődő bibliai történésekből idéznek fel néhányat szubjektív válogatás szerint és személyes gondolatmenetekkel kiegészítve.

A számok – Fekete Ágnes tudatában – nem misztikus dolgok, nem babonák alanyai, hanem inkább következmények: a történetek rendezőelveivel állnak kapcsolatban. A szerző a számok számosságát akarja megérteni, azt, hogy miért van valamiből éppen annyi a Bibliában. Számol persze a számok jelképes jelentéseivel is, amelyek az ókortól máig hatnak. A könyv magán viseli egy nyitott lelkű református személyiségjegyeit, aki a sola scriptura elvét egy tág szellemi és kulturális környezetben alkalmazza és értelmezi, amely a Biblia korának hétköznapjaitól a mi hétköznapjainkig ível.

Mennyi apró, ám jelentős, figyelmünket mégis elkerülő mozzanatra nyitja fel szemünket Fekete Ágnes!

A 12-es szám például a teljesség, tökéletesség jelképe. A Jelenések könyvében tizenkét alapja és kapuja van a mennyei Jeruzsálemnek, falait tizenkét drágakő alkotja és ugyanennyi angyal vigyáz rá – de felfigyelünk-e ezek mellett arra is, hogy a mennyei városban az Élet Fájának levelei a pogányok, a távollevők gyógyítására valók? Meghökkentő az is, ahogy – a 70-es és 72-es számok kapcsán – rávilágít Jézus olthatatlan vágyára, hogy mind több és több tanítványa legyen, ezért szervezi meg hetven (más bibliai kézirat szerint hetvenkét) tanítványa missziós körútját. Jézus sohasem szűkülő, hanem egyre táguló koncentrikus körökben gondolkodott: hívott a tanítványi létre, és kérte, hogy tanítványai hívjanak másokat is. S mi jut még erről eszébe Fekete Ágnesnek? Hogy szembeötlő a tanítványok számának párossága. Valami egész más volt ezzel a célja Jézusnak, mint manapság a páratlan számú tagokkal felállított vezető testületeknél, ahol vita esetén ez segíti a döntést. Az ő célja az lehetett, hogy a kiküldött 35 vagy 36 pár egymást támogatni tudja.

Ilyen és hasonló meglátások sora kíséri a bibliai számokról írt fejezeteket. Aki szívesen hagyja magát rendhagyó, új felfedezésekkel kecsegtető utakra csábítani, bízzon Fekete Ágnes „Számolok Istennel” című könyvében, és merítsen kincseiből! 

A magánkiadású könyvecske, amelynek borítóját Orosz István, Kossuth-díjas grafikusművész tervezte, megrendelhető a szerzőtől a [email protected] címen vagy a Libri Könyvkiadótól.

 

Kérjük, támogasson, hogy otthonába vihessük az értéket!

Fontosnak tartjuk, hogy a kepmas.hu által közvetített értékek továbbra is ingyenesen juthassanak el minden olvasóhoz. Kérjük, ha örömmel olvassa cikkeinket, hallgatja és nézi felvételeinket, támogassa Ön is a kepmas.hu-t!

Támogatom a kepmas.hu-t>>

Ez is érdekelheti