Kiszakadnál egy kicsit a háborús hírfolyamból? Akkor ez a mese neked való!

Illatos fűszerek, ínycsiklandó datolya, vibráló színek, keleti hangszerek, igéző tekintetű nők és vonzó férfiak. Misztikus arab hangulat, amelyből a Pesti Magyar Színház színpadán most mi is kaphatunk egy kis ízelítőt. Az Ezeregy éjszaka című „world musical” varázsszőnyegen repít el egy olyan káprázatos arab világba, amely nem létezik – de 140 percen át jó azt hinni, hogy mégis. Különösen most. 

az Ezeregy éjszaka musical főszereplői
Jelenet a darabból – Fotó: Juhász Éva

Nincs olyan ember Magyarországon, aki ne hallott volna az Ezeregy éjszaka meséiről, az irodalmi műről, amelynek középpontjában egy összetört szívű, nagy hatalmú férfi és egy okos nő áll. A gyűjtemény sokszínűsége és varázslatos meséi miatt szinte ordít azért, hogy musicalt csináljanak belőle, ami szerencsére meg is történt. 

A darab kőszínházi ősbemutatóját nemrég tartották a Pesti Magyar Színházban.

A kerettörténet a színpadon sem tér el az eredetitől: Sahriár szultánt megcsalta a felesége, ezért minden nőt meggyűlöl, és véres bosszút áll rajtuk. Katonái a birodalom szűzlányait elrabolják, és miután elveszi ártatlanságukat, másnap kivégezteti őket. Ez egészen addig folytatódik, amíg a sors össze nem hozza Seherezádéval, aki mesékkel tartja fenn az uralkodó érdeklődését, figyelve arra, hogy mindig a legizgalmasabb résznél hagyja abba a történetet, aminek befejezésére ezért Sahriár éjről éjre egyre kíváncsibb lesz. 

Már annyira megszerettük a Disney-féle Aladdint, s benne azt, hogy „kettesben szebb a táj és nincs határ, hisz véled mindig száz új élmény vár”, hogy bele sem gondolunk abba, hogy ha a rendező nem akarja a Seherezádés vonalat kihagyni a csodalámpás történetből, bizony nagy kihívást jelent ezt a középkori brutalitást habkönnyű csomagolásban bemutatni a nézőknek. De Juronics Tamás rendezőnek ez egyáltalán nem volt nehéz: a Szegedi Kortárs Balett művészeti vezetőjeként is ismert művész az áthidaláshoz ügyesen kigondolt tánckoreográfiákat és humoros karaktereket hívott segítségül. 

A rafinált háremhölgy meséiben aztán sorra megjelennek azok a hősök, akikről már untig hallottunk, de sosem tudjuk őket megunni, ugyanakkor mindenkivel kicsit másképp találkozhatunk a színpadon, mint ahogyan megszoktuk. 

Megismerhetjük a herceget, a tolvajt, a hercegnőt, a gonosz varázslót és persze a vicces, folyton szövegelő dzsinnt is, aki olyan, mintha most lépett volna elő egy ’90- es évekbeli Will Smith-sitcomból.

Sokan gondolhatják, hogy a végkifejlet is borítékolható, ám az alkotók új történeti elemeket is vittek a mesébe, így végül teljesen máshogy fonódtak össze a szálak, mint azt a jegyvásárlás során elképzeltük. Bár mesékről van szó, vigyázat, a 16 éven át formálódó Geszti Péter-, Monori András- és Tasnádi István-alkotás nem gyerekdarab; az előadás igazán csak 12 éves kor felett érthető és élvezhető. 

Kép
Ezeregy éjszaka world musical
Fotó: Juhász Éva

Az Ezeregy éjszakát egyébként „izgalmas world musical”-ként promotálják. Ez egy teljesen új fogalom, ami a „world music/világzene” kifejezésre utal: vagyis az előadás zenei anyaga olyan népzenéből merítő dallamvilág, amely sem a klasszikus, sem a könnyűzenei skatulyájába nem illeszthető. És valóban: a musical igazi stíluskavalkád, amely úgy idézi meg a középkori arab világot, hogy közben modern elemekkel dolgozik, még olykor a Rapülőkre emlékeztető szövegelős betéteket is felhasználva. 

A Kovács Yvette Alida által tervezett díszlet és a jelmezek varázslatosak, a készítők nem spóroltak a színekkel, csillogással, showműsor-elemekkel. 

Madarász „Madár” János pedig animációival már a függöny felvonását követően látványban a csodalámpások földjére repít minket. 

Nagy mélységeket, elgondolkodtató dialógusokat, drámai karakterfejlődéseket nem érdemes várni az Ezeregy éjszakától, a néző pontosan azt kapja, amiért ment: egy habkönnyű, szórakoztató darabot pezsdítő ritmusokkal és olyan koreográfiákkal, amelyeket látva legszívesebben mi is táncra perdülnénk hazafelé a trolibuszon.  

Alább a musical látványos pillanatait egybegyűjtő galériánk:

Kérjük, támogasson, hogy otthonába vihessük az értéket!

A Képmás magyar magazin és vállalkozás, nincs mögötte nagy, külföldi médiabirodalom. Csupa családos, értékes és jó ember, akiknek nem csak munkahelye, szívügye is a Képmás. Fontosnak tartjuk, hogy a kepmas.hu által közvetített értékek továbbra is ingyenesen juthassanak el minden olvasóhoz. Kérjük, ha örömmel olvassa cikkeinket, hallgatja és nézi felvételeinket, támogassa Ön is a kepmas.hu-t!

Támogatom a kepmas.hu-t>>

Ez is érdekelheti