Erzsébet királynő emléke halhatatlan – Öt dolog, amiért a királynő örökre a világ példaképe marad

96 évesen elhunyt II. Erzsébet brit uralkodó, aki 1952 óta az Egyesült Királyság királynője és további 14 nemzetközösségi állam, valamint az anglikán egyház vezetője volt. Kereken a 40. uralkodóként lépett a trónra azóta, hogy Hódító Vilmost 1066-ban Anglia királyává koronázták, de egyetlen előtte regnáló királynak vagy királynőnek sem adatott meg ilyen hosszú élet, házasság és ennyi idő az uralkodásra. A királynő egész életében következetesen szem előtt tartotta a legfontosabb értékeket – most a teljesség igénye nélkül összegyűjtöttünk néhány olyan fontos mozzanatot az életéből, amelyek a jelen generációját is inspirálhatják.

Erzsébet királynő születésnapi partiján , 2018-ban
Erzsébet királynő születésnapi partiján, 2018-ban – Forrás: Wikipedia

Halhatatlan. Ezt a jelzőt használták sokan a királynőre, aki tegnap, 2022. szeptember 8-án visszaadta lelkét a Teremtőnek. A tragikus hír az egész világot sokkolta és elszomorította, hiszen II. Erzsébet neve, amióta élünk, egybefonódott Nagy-Britanniával.

1. Az „autószerelő hercegnő”

Erzsébet királynő egész életében imádott vezetni, de ezt nem mindig önmaga szórakoztatására tette. A második világháború idején, szülei tiltakozása ellenére mindössze 18 évesen másodbeosztottként csatlakozott a Női Kisegítő Területi Szolgálathoz (Women's Auxiliary Territorial Service), a fővárosban kezeslábast öltött, megtanult kocsit szerelni, és kiképezték teherautósofőrnek.

Ő volt a királyi család egyetlen olyan női tagja, aki belépett a fegyveres erők állományába, ahol nem részesült kivételes elbánásban a származása miatt.

„Beosztott tiszt volt, ugyanazt az egyenruhát viselte és ugyanazokat a parancsokat kapta, mint társai. Megtanult háromtonnás teherautót vezetni, kereket és gyertyát cserélt, megismerte a gyújtásrendszer működését, féket légtelenített és motorokat szerelt szét. Arca és keze feketéllett az olajtól, és szalutálnia kellett a magasabb rangú tisztek előtt…” – írta Sally Bedell Smith „Erzsébet, a királynő” című könyvében. A sajtó abban az időben az „autószerelő hercegnőként” hivatkozott rá. A vezetési szenvedélyéről idős korában sem mondott le, még tavaly is lencsevégre kapták, amikor zöld Jaguár kombijával furikázott Windsor közelében.

Kép
Erzsébet királynő fiatalon
A fiatal Erzsébet 1945-ben a Női Kisegítő Területi Szolgálat másodbeosztottjaként – Forrás: Wikipedia

2. 90 felett is lóra ült

A körülöttem élő idős emberektől gyakran hallottam, ahogy áhítattal vegyes irigységgel áradoznak arról, hogy a királynő időskorára is micsoda fittségnek örvend. Kisgyermekkora óta szenvedélye volt a lovaglás: az első hátasát négyévesen kapta, és 96 évesen újra nyeregbe ült, ráadásul egy szemtanú szerint mindössze néhány nappal az után, hogy letette a sétabotját, amelyre járás közben támaszkodott. Időskorában is aktív életet élt, hivatalos eseményekre látogatott, segítség nélkül szállt ki az autóból, és lépcsőzött is. „Nekünk, a királyi család tagjainak sokszor órákon át kell ácsorognunk. A lábaidat tedd harminc centi szélesre, a testsúlyodat pedig egyenlően oszd el. Talán nem sikkes, de tőlünk nem is várnak el sikket, állóképességet igen” – egy bulvármagazin szerint állítólag ezt mondta a királynő Dianának, amikor hozzáment Károly herceghez.

Az önfegyelem egy életen át elkísérte, soha nem dohányzott, és fontosnak tartotta a kiegyensúlyozott, egészséges étrendet.

„Erzsébet királynő nem azért él, hogy egyen, hanem azért eszik, hogy éljen” – nyilatkozta egykori szakácsa, Darren McGrady.

Kép
Erzsébet királynő lovagol
Balról jobbra: 1932-ben, 1982-ben és 2020-ban – Forrás: Profimedia

3. Míg a halál el nem választ

Míg több leszármazottja a mai napig kínos ügyekbe keveredik, Erzsébet mindig kerülte a botrányt, házasságát pedig világraszóló szerelemként szokták emlegetni. Férjével, Fülöppel életük végéig nagy tiszteletben és szeretetben kitartottak egymás mellett, az elköteleződésük példaértékű. A királynő 1939-ben ismerkedett meg majdani férjével, amikor családjával a Tengerészeti Akadémiára volt hivatalos. Állítólag már a kezdetek kezdetén szikrázott köztük a levegő, évekig leveleztek egymással, Erzsébet az ágya mellett tartotta Fülöp bekeretezett fotóját. Az eljegyzés 1947-ben történt meg, és még abban az évben össze is házasodtak. Erzsébet és Fülöp 1997-ben ünnepelték házasságuk 50. évfordulóját. Az aranylakodalmon a királynő beszédet mondott és megköszönte férjének, hogy ezidáig kitartott mellette.

„Ő olyasvalaki, aki nem igazán szereti a bókokat. De az biztos, hogy mindvégig ő volt az én támaszom” – mondta akkor a királynő.

Frigyük 73 éven át tartott, a brit királyi családban korábban nem volt példa ilyen hosszú házastársi kapcsolatra.

Kép
Erzsébet királynő és Fülöp herceg
Kép: Profimedia

4. Lépést tartott a technológia fejlődésével – tévéközvetítéstől az Instagram-bejegyzésig

A monarchiát általában a hagyományokhoz és nem a progresszióhoz kötjük, pedig Erzsébet hozzáállása a technológiai fejlődést tekintve is haladó volt. Ő volt az első uralkodó, akinek a koronázását közvetítette a tévé, és az elsők között volt, aki elektronikus levelet küldött, miközben részt vett egy hálózati technológiai bemutatón a Royal Signals and Radar Establishment kutatóintézetben. A levelet az Arpaneten, a ma ismert internet elődjén keresztül továbbították 1976. március 26-án. Az Insider cikke szerint Erzsébet minden évben rögzített egy karácsonyi üzenetet, 2012-ben viszont csavart egyet a hagyományon, és 3D-s technológiával készíttette el a felvételt. Ez 80 évvel azután történt, hogy V. György először sugárzott karácsonyi beszédet a rádióban, és elindította a december 25-i hagyományt. Az uralkodó 2014-ben küldte el a legelső tweetjét, a Londoni Science Múzeumban tett látogatása során.

Ugyanezen a helyen posztolt 2019-ben először a királyi család hivatalos Instagram-fiókja nevében, amikor megosztott egy fotót a múzeumban lógó levélről, amelyet dédnagyapjának, Albert hercegnek írtak.

Kép
Erzsébet királynő kamera
Kép: Wikipedia

5. Isten óvta a királynőt

Nem túlzás azt állítani, hogy II. Erzsébet a történelem viharaiban élt és uralkodott, ám a legkilátástalanabb helyzetben sem veszítette el Istenbe vetett hitét. Regnálása során Erzsébet királynő gyakran beszélt személyes keresztény hitéről. 1952-es első karácsonyi beszédében a királynő arra buzdította az embereket, hogy imádkozzanak a közelgő koronázásáért. „Arra akarok kérni mindenkit, bármilyen vallású legyen is, hogy imádkozzon értem azon a napon, hogy Isten adjon bölcsességet és erőt, hogy végrehajtsam az ígéreteket, amelyeket teszek, és hogy hűségesen szolgálhassam Őt és önöket életem minden napján” – eleveníti fel 1952-es karácsonyi beszédét a Christianity Today. A királynő nagy erőfeszítéseket tett a különböző vallású emberek békés együttéléséért, törekvéseit 2007-ben ismerte el a Three-Faiths Forum, egy olyan szervezet, amelynek célja a vallási tolerancia előmozdítása.

„Számomra Krisztus tanításai és saját személyes felelősségvállalásom Isten előtt olyan keretet adnak, amelyben megpróbálom vezetni az életemet. Én is, mint oly sokan közületek, vigaszt merítettem a nehéz időkben Krisztus szavaiból és példázataiból” – mondta 2000-ben.

Isten nyugosztalja a királynőt!

Kérjük, támogasson, hogy otthonába vihessük az értéket!

A Képmás magyar magazin és vállalkozás, nincs mögötte nagy, külföldi médiabirodalom. Csupa családos, értékes és jó ember, akiknek nem csak munkahelye, szívügye is a Képmás. Fontosnak tartjuk, hogy a kepmas.hu által közvetített értékek továbbra is ingyenesen juthassanak el minden olvasóhoz. Kérjük, ha örömmel olvassa cikkeinket, hallgatja és nézi felvételeinket, támogassa Ön is a kepmas.hu-t!

Támogatom a kepmas.hu-t>>

Ez is érdekelheti