Epilepszia – ijesztő, de kezelhető

Az epilepsziához a lehető legrosszabb képzeteink kötődnek, mintha ez lenne az egyik legsúlyosabb gyerekkori betegség. Mégis lehet örömhírt kapcsolni hozzá: azt, hogy tíz gyerekből nyolc ma már tejesen rohammentessé tehető gyógyszerekkel, ráadásul a rohammentes gyerekek fele is néhány éven belül kinövi a betegséget.

Kép: Freepik

Milyen gyakori az epilepszia betegség? A magas láz fokozhatja az epilepsziás roham kockázatát?

A gyermekek fejlődésben lévő agyában nagyobb a görcskészség, emiatt valóban gyakrabban fordulnak elő gyermekkorban.

A gyermekkori epilepszia minden 100. gyermeket érint, míg később csak minden 200. felnőtt epilepsziás.

Fontos tudni, hogy nemcsak az epilepszia okozhat görcsös állapotot, hanem olyan helyzetek is, amikor az agy nem kap elég tápanyagot vagy oxigént, ilyenek például a magas vagy alacsony vércukorszintnél jelentkező görcsállapotok. A tic (ejtsd: tik) és a gyermekkori alvászavarok elkülönítése sem könnyű. Egy „egyszerű” ájulás során is gyakran látunk néhány apró megrándulást, de emiatt még szó sincs epilepsziáról. Akinek kizárólag lázas állapotban vannak rohamai, azokat sem nevezzük epilepsziás betegeknek, hiszen nagy esélyük van arra, hogy a kisgyermekkorból kinőve megszűnjenek a lázgörcsök.

Mitől alakulhat ki, és mikor gondoljunk epilepsziára a gyermekünknél?

A betegek egy részénél agyi eredetű eltérés (fejlődési rendellenesség, gyulladás, oxigénhiány, vérzés, illetve sérülés) okozza. Más gyermekeknél genetikai (örökletes) görcskészség áll a betegség hátterében. A legtöbb embernek az eszméletvesztéssel, végtagrángással, habzó szájjal, bepisiléssel járó „nagyroham”jut eszébe, de gyakrabban jelentkezik sokkal enyhébb, sőt alig észrevehető formákban. Ilyen például a pár másodperces megtorpanással járó ún. absence (ejtsd abszansz) roham, amelyet kísérhet a szemek pillanatnyi felakadása vagy ritmusos pislogás is. Azokat az apró rohamokat, amelyek csak egy belső, furcsa érzéssel járnak, aurának nevezzük.

Epilepsziás roham gyanújakor a gyermeket háziorvosának kell megmutatni, aki szükség esetén gyermek-ideggyógyászhoz küldi tovább a gyermeket. Súlyos állapot (eszméletvesztéssel járó vagy ismétlődő rohamok) esetén kórházi kivizsgálás indokolt. Rengeteget segít, ha valamelyik rosszullétről készítettek telefonos videófelvételt. Amennyiben az ideggyógyászban is felmerül az epilepszia gyanúja, akkor EEG vizsgálatot kér, amely fájdalmatlan és az agyhullámok méréséből áll.

Miben segíthetek a roham alatt? Kamaszok számára lehet-e valamilyen életvezetési tanácsot adni, amivel csökkenthetik a rohamok esélyét?

Eszméletvesztés esetén nem is emlékszik a gyermek a rosszullétre, ébren viszont félelmetes lehet számára. Utóbbi esetben vegyük ölbe, próbáljuk megnyugtatni. Eszméletvesztéssel járó „nagyroham” esetén próbáljuk oldalra fektetni a beteget, hogy ezzel megóvjuk a fulladásveszélytől, és védjük a fejét a sérüléstől! A Diazepam nevű végbélbe adható, nyugtató szer leállítja az elindult rosszullétet, de csak akkor indokolt a használata, ha legalább egy perce tart és spontán nem szűnik a roham. A gyermek elaludhat a beadása után, ez normális jelenség.

Tinédzserek esetében az epilepsziás rohamokat különböző tényezők is kiválthatják, például a kialvatlanság, a gyógyszer kihagyása, illetve az alkoholfogyasztás.

Azt szoktuk javasolni, hogy a gyógyszerek beszedését kössék valamilyen mindennap ismétlődő eseményhez, pl. a reggeli fogmosáshoz vagy az esti lefekvéshez, így talán kevésbé felejtik el. Sajnos az alkoholfogyasztás önmagában is rohamot provokálhat, ráadásul az epilepsziaellenes gyógyszer hatását is csökkentheti. Az alvásmegvonás is egy fontos rohamprovokáló tényező, egy kamasznak mégsem mondhatjuk azt, hogy sose bulizzon. Azt szoktuk tanácsolni, hogy ha sokáig fennmaradt egy buli miatt, akkor másnap sokáig aludjon. Legveszélyesebb két egymás utáni bulizós nap…

A Bethesda Gyermekkórházban hogyan segítik a szülők felkészítését erre a nehéz helyzetre?

Kórházunkban minden egyes gyermekkel és családjával részletesen elbeszélgetünk, amikor megszületik a diagnózis. Igyekszünk minden kérdésüket megválaszolni. Súlyosabb betegeinknek nyáron kórházi tábort, évközben pedig két Epiklubot rendezünk, ahol találkozhatnak, ügyes-bajos dolgaikat megoszthatják egymással és velünk is. Idén már harmadszor rendeztünk családos tábort, amikor négy napra tíz családot hívtunk meg vidékre.

Ez a cikk a Képmás magazin 2016. augusztusi számában jelent meg. A Képmás magazinra előfizethet itt>>

Kérjük, támogasson, hogy otthonába vihessük az értéket!

A Képmás magyar magazin és vállalkozás, nincs mögötte nagy, külföldi médiabirodalom. Csupa családos, értékes és jó ember, akiknek nem csak munkahelye, szívügye is a Képmás. Fontosnak tartjuk, hogy a kepmas.hu által közvetített értékek továbbra is ingyenesen juthassanak el minden olvasóhoz. Kérjük, ha örömmel olvassa cikkeinket, hallgatja és nézi felvételeinket, támogassa Ön is a kepmas.hu-t!

Támogatom a kepmas.hu-t>>

Ez is érdekelheti