Egy francia borász a magyar Toszkánában

Így méltatja az egyik neves, hazai borászati szaklap a Kikelet Pince tulajdonosainak munkáját: „Berecz Stéphanie és férje, Berecz Zsolt 2002-ben alapították Tarcalon a Kikelet Pincét, amely kifinomult, érzékeny boraival egyedi és üde színfoltot képvisel nemcsak a Tokaji borvidéken, hanem egész Magyarországon.”

Kikelet Pince

A híres borásznőnek sokan felteszik a kérdést, mi vonzotta őt, a festői Loire-völgyből származó és Bordeaux-ban borászmérnöki diplomát szerzett szakembert Tokaj-Hegyaljára, és mi az, ami itt tartja immár jó pár éve.

„Lenyűgözött a nagy múltú, világviszonylatban is különlegesnek számító borvidék egyedi szőlőfajtáival, ásványos, karakteres talajával, speciális borászati módszereivel. Gyakorlatnak indult, de a pár hónapból évek lettek. Itt ragadtam, és a férjemmel megalapítottuk a saját pincészetünket, amelynek azért lett Kikelet a neve, mert számunkra ez jelenti a tavasz robbanását, az újjászületést” – meséli Stéphanie. A mai napig rácsodálkozik a borvidék páratlan szépségére, és arra buzdít mindenkit, látogasson el a számtalan kincset rejtő Tokaj-hegyvidékre, amely nemcsak azoknak nyújt felejthetetlen pillanatokat, akik kulináris élményekre vágynak, hanem az érintetlen természetet, a túrázást kedvelőknek is. Persze a koronavírus-járvány hatásai ide is begyűrűztek, de szerencsére újjáéledőben van a vidék.

– Mennyire vetette vissza a munkájukat a koronavírus?
– A járvány előtt több budapesti étteremnek szállítottunk, valamint külföldre is exportáltunk borokat. Ezek a csatornák azonban bezárultak a COVID-19 megjelenésével, és a kóstoltatást, pincelátogatásokat sem tudtuk tovább csinálni. Mi magunk is féltünk, és se az alkalmazottainkat, se a vendégeinket nem szerettük volna veszélyeztetni, ezért két hónapra bezártunk.

– Mikor tudták újra megnyitni a vendégek előtt a pincészetet?
– Szerencsére az enyhítések lehetővé tették, hogy még tavasszal újranyissuk a csodálatos teraszunkat, amelyet az előírtaknak megfelelően – az asztalok közötti kellő távolságot biztosítva – rendeztünk át. Így biztonságos körülmények között tudtunk újra dolgozni. Többet foglalkozunk a fertőtlenítéssel, maszkban járunk, de boldogok vagyunk, hogy újra fogadhatjuk a vendégeket.

Kép

Kikelet Pince 

– Hogyan indult be újra a vendégforgalom?
– A korlátozások idején nem nagyon kaptunk érdeklődő hívásokat, nem volt bejelentkezés, az emberek óvatosabbá váltak. Aztán amikor megérkezett a tavasz, azt láttuk, hogy a teraszunk mellett vezető csodaszép túraútvonalon egyre többen kirándulnak. Az enyhítésekkel pedig már hozzánk is bemerészkedtek, később kisebb csoportok is bejelentkeztek.

Újra van igény a borkóstolásokra, és úgy tűnik, végre visszaáll a régi kerékvágásba az élet.

– Mire számítanak, nyárra visszaáll a megszokott forgalom?
– Turisztikailag nincs probléma, sőt, talán a belföldi turizmus idén még erősebb is lehet az előző években tapasztaltaknál, hiszen az emberek most szívesebben barangolnak itthon, mint hogy külföldre utazzanak. Hiányozni fognak viszont a külföldi turisták, akik miatt a fővárosi éttermek mindig nagyobb tételeket rendeltek tőlünk.

Egyelőre akadozik az export is. Bár épp a napokban kaptam meg hosszú idő óta az első rendelést, az egyiket Kínából, a másikat Németországból, de azért ezen a téren még mindig fokozott óvatosság jellemző. A borértékesítés számításaink szerint csak ősszel tér vissza a megszokott kerékvágásba, és az is kizárólag abban az esetben, ha nem lesz a járványnak második hulláma.

– Csodás vidéken élnek, szoktak kirándulni?
– A barátainkkal igazán csak tavaly kezdtünk belföldön kirándulgatni, de rákaptunk az ízére: az előző évben Dél-Magyarországot barangoltuk be, idén Eger és Noszvaj térségébe látogatunk majd el. Bár jó egy kicsit a borászattól elszakadni, nem hiszem, hogy ez Eger környékén sikerülni fog, hiszen mindig is érdekelt, mások hogyan vezetik a borászatukat, milyen módszerekkel dolgoznak. 

Nagyon szeretem Tarcalt és környékét is, maga a település is megújult az elmúlt években, a táj pedig csodaszép.

Nem hiába hasonlítják egyre többen a Tokaj-hegyaljai borvidéket Toszkánához. Számtalan különleges hely van a közelünkben: a Hernád völgyének peremén tornyosuló Boldogkőváralja, a háborítatlan szépségű Erdőbénye, a nyár elején tündérrózsa-erdővé változó Bodrogzug. Persze a listát még sokáig lehetne folytatni, az bizonyos, hogy ezen a vidéken nem lehet unatkozni. Nagyon jó lenne, ha ezeket az adottságokat ki tudnánk használni, és igazi gasztronómiai központtá nőné ki magát ez a vidék.

A cikk a Magyar Turisztikai Ügynökség szakmai támogatásával készült. 

Kép

 

ps)

Kérjük, támogasson, hogy otthonába vihessük az értéket!

A Képmás magyar magazin és vállalkozás, nincs mögötte nagy, külföldi médiabirodalom. Csupa családos, értékes és jó ember, akiknek nem csak munkahelye, szívügye is a Képmás. Fontosnak tartjuk, hogy a kepmas.hu által közvetített értékek továbbra is ingyenesen juthassanak el minden olvasóhoz. Kérjük, ha örömmel olvassa cikkeinket, hallgatja és nézi felvételeinket, támogassa Ön is a kepmas.hu-t!

Támogatom a kepmas.hu-t>>

Ez is érdekelheti