Egy éve Varsóban – Miben más, mint a budapesti élet?

Összesen hat évet éltem Budapesten, és már több mint egy esztendeje Varsóba tettem át a székhelyem. Úgy tapasztaltam, hogy a két város ugyan sok mindenben hasonlít, de több dologban is eltér – ezeket a hasonlóságokat és különbségeket gyűjtöm most össze.

Varsó
Kép: Pexels / Skitterphoto

Történelmi és modern épületek

Amikor Budapestre költöztem, úgy éreztem, sosem lehet betelni a magyar főváros látványával. A gyönyörű történelmi épületek, a polgári lakások számomra örök kedvencek maradnak. Nagyon szerettem az érzést, hogy ha elmentem egy esti sétára a Duna-partra, elképesztő látvány fogadott. Ezzel szemben Varsóban a második világháború pusztítása révén sajnos nem sok történelmi épület maradt meg. Jó néhányat újjáépítettek, de az egyik legszembetűnőbb különbség Budapesthez képest az, hogy a lengyel főváros nagyon modern, számos felhőkarcolóval és új épületekkel. Amikor először jártam itt, őszintén szólva nem tetszett a New Yorkra emlékeztető városközpont, de amióta itt élek, annyira a mindennapjaim részévé váltak ezek az épületek, hogy egy-kettőt közülük kifejezetten megszerettem.

Érdekes élmény úgy orvoshoz menni, hogy a rendelő egy felhőkarcolóban van, és a vizsgálat során szinte egész Varsót beláthatom – vagy épp beülni egy kávézóba a huszonhetedik emeleten...

Zöld területek

Míg Varsó Európa egyik legzöldebb fővárosa, addig Budapest hasonlót nem igazán mondhat el magáról… Van néhány nagyobb park, zöld terület, de alapvetően sajnos nem jellemző a természetközeliség a városra. Ezzel szemben Varsóban rengeteg park, természetes felület van, amelyeket az itt élők előszeretettel ki is használnak. Csak amerre én lakom, tíz perc sétán belül négy nagy, gyönyörűen rendben tartott parkot találok. A belvárosra is számos zöld terület jut, így igazából soha nincs az az érzésem, hogy egy nagyvárosban élnék. Hiszen bármikor ki tudok szakadni a természetbe, ami számomra óriási pozitívum.

Szépség, élhetőség

Számomra nem kérdés: Budapest egyértelműen szebb hely. Mindkét várost kettészeli egy-egy nagy folyó, de a látvány össze sem hasonlítható. Míg Budapestnek ez az egyik legfőbb vonzereje, addig Varsóban a Visztula partja kellemes hely, de nem különösebben látványos. A két főváros parlamentje küllemében meg sem közelíti egymást, a varsóit megtalálni sem egyszerű, és látványnak sem túl érdekes. Ez nem azt jelenti, hogy Varsó ne lenne mutatós, hiszen számos látványos pontja van, egyszerűen csak nem nyújtja azt a „hűha” élményt. Viszont ha az élhetőséget nézzük, Varsó van előnyben. Miután az egész várost lebombázták, logikus, könnyen átlátható, élhető módon tudták újjáépíteni. Az említett zöld területeken túl rendkívül jó a közlekedés, sőt bárhová el lehet jutni két keréken is, mert mindenhol található jól kiépített bicikliút, illetve az is tény, hogy túl sok emelkedő nincs a városban. Feltűnő a tisztaságbeli különbség is: Varsó rendkívül tiszta, ami Budapestről sajnos nem mondható el.

Kép
Varsó
Kép: Pexels / Adam Borkowskij

Budapest tehát látványosabb, Varsó kialakítása pedig kényelmes, kellemes életet biztosít.

Vallásosság

Lengyelország a világ egyik legkatolikusabb országa, ami teljesen át is itatja az itteni életet. Bár Varsó maga Budapesthez hasonlóan baloldali, nem kimondottan a keresztény értékekre hagyatkozó város, a lengyel fővárosban kis túlzással szinte minden sarkon látni akár két templomot is, amelyek vasárnaponként teljesen megtelnek, de hétköznaponként is sűrűn látogatottak. Ez otthon nem jellemző.

A tömegközlekedésről is sokakat, fiatalokat és időseket egyaránt, látok keresztet vásárolni a templomok előtt, és itt jóval több autón is megfigyelhetők keresztény jelölések.

Családbarát országok

Otthon sokat halljuk, hogy családbarát ország vagyunk, ami sok szempontból igaz, de sok szempontból nem egészen... Tény, hogy a magyar kormány rengeteg támogatást nyújt a családoknak, sokkal többet mint Lengyelország, viszont Varsó jóval gyerekbarátabb, mint Budapest. Egyrészt számtalan gyönyörű, modern játszótér van a városban, másrészt a legtöbb helyen, legyen az orvosi rendelő, bank, étterem vagy iroda, kialakítottak a gyerekeknek külön játszósarkot, ha nem külön játszószobát. És persze szinte mindenütt található rendben tartott pelenkázó is. Jó pár olyan kávézóba ültem már be, amelyeknek az egyik fele a felnőtteknek lett kialakítva, a másik pedig a gyerekeknek (ahol lakom is, egy ugrálóvár várja a kicsiket).  Ezek mind nagy biztonságérzetet adhatnak a szülőknek, hiszen látják, hogy bármerre járnak, a gyermekeik is szívesen látott vendégek. Mindkét fővárosnak megvannak tehát a maga pozitív és negatív oldalai, egyedi vonásai. Hogy ki melyiket tartja szebbnek, jobbnak, ízlés kérdése, ám ellátogatni, pár napot eltölteni mindkét városban igazán érdemes!

A cikk megírását a Wacław Felczak Lengyel-Magyar Együttműködési Intézet támogatta.

Kérjük, támogasson, hogy otthonába vihessük az értéket!

A Képmás magyar magazin és vállalkozás, nincs mögötte nagy, külföldi médiabirodalom. Csupa családos, értékes és jó ember, akiknek nem csak munkahelye, szívügye is a Képmás. Fontosnak tartjuk, hogy a kepmas.hu által közvetített értékek továbbra is ingyenesen juthassanak el minden olvasóhoz. Kérjük, ha örömmel olvassa cikkeinket, hallgatja és nézi felvételeinket, támogassa Ön is a kepmas.hu-t!

Támogatom a kepmas.hu-t>>

Ez is érdekelheti