Egy csomagban kapták meg életük párját és alkotótársukat – A szerb Andreja és az egri Piros

2025. 05. 03.

„Egy csomagban kaptam meg életem nőjét, asszonyomat és alkotótársamat” – vallja a szerb illusztrátor és grafikusművész, Andreja Jovic, aki első látásra elhatározta, hogy feleségül veszi Pirost. Vagyis dr. Rostás Bea Piros szobrászt, akinek monumentális alkotásait ma már huszonhárom országban lehet megcsodálni. A művészházaspár kalandos utazásokat követően vált párrá az életben és az alkotómunkában. Egy közös alkotóműhelyt is létrehoztak Egerben, ahol korhatár nélkül adják át tapasztalataikat.

grafikus szobrász pár
Andreja Jovic és Rostás Bea Piros – Fotó: Páczai Tamás

Mindketten művészek vagytok. Ez volt a gyerekkori álmotok? 

Andreja: Édesanyám Estela Jugovic művészettörténész, divattervező és festőművész. Emlékszem, amikor a művészettörténet vizsgájára készült, mellette rajzoltam, ő pedig instruált. Ötévesen már kiállították a rajzaimat az óvodában. A csendes alvóidőben is mindig rajzolgattam. A pályaválasztás nem tűnt egyszerűnek, mert sok mindenben tehetségesnek tartottak, végül a grafikusművész és illusztrátor szakmát választottam. Ezek a művészeti ágak sokoldalúságot kívánnak, ismerni kell az anatómiát, a geometriát, a művészettörténetet, az esztétikát, az anyagokat.

Piros: Másfél éves voltam, amikor édesapám meghalt. Tizenhárom éves koromban anyukám egy komoly rákműtéten esett keresztül, és kérdéses volt, hogy túléli-e. Akkor vittek be az egri angolkisasszonyok intézetének kerámiaműhelyébe, és az alkotás lefoglalt, megnyugtatott. Szerencsére édesanyám túlélt még két hasonló operációt. Tizenöt évesen elveszítettem a nagyapámat, aki apám helyett apámként nevelt. 

Láttam, hogy ennyi az élet, bármikor elveszíthetjük, akit szeretünk. Ez a felismerés arra vezetett, hogy amíg itt vagyok a földön, hagyjak nyomot magam után. A világban mindenhol szerettem volna lerakni egy követ. 

Megálmodtam a nyolcvanéves Pirost egy nagy kertben a családjával, ahogyan hosszú pipával a kezében mesél a világ számtalan pontján kifaragott kőszobrairól. Most negyvenöt éves vagyok, nem pipázom, hatvan szobrot faragtam huszonhárom országban, de a nagy család még hiányzik.

Már most elég sok nyomot hagytál magad után. Melyikhez fűződik a legizgalmasabb kaland?

Piros: Egyiptomban egy tenyérnyi bronzszobromra azt hitték, hogy bomba. Összefutottak a biztonságiak, de szerencsére tudtam bizonyítani, hogy ez a kairói kiállításom egyik darabja. Egyik legkülönlegesebb kalandom, amikor Ománban beültettek egy fehér limuzinba egy japán férfi kollégámmal. Kiderült, hogy kőbányát keresünk a köveink faragásához, de gyanúsan a sivatagban kötöttünk ki. Mikor kiszálltunk a klímás autóból, először elájultam a negyvenöt fokos hőségben, és ráböktem az első kőre, hogy ez jó lesz. Néhány nap múlva egy konyhányi méretű követ raktak le a parkba, amit nem egészen értettem. Azt mondták, a fele a homokban volt. 

Kép
grafikus kép
Fotó: Páczai Tamás

Melyik szobrod áll legközelebb a szívedhez? 

Piros: Az egri a kötődésem miatt fontos, bár a modellt a közgyűlés választotta ki és szavazta meg. Nagy vágyam az egri nőket ábrázoló szoborcsoport megalkotása. Szeretem Kínában a Vénusz-szobromat, amelyet egy híres művész választott a múzeuma mellé. A nyolcmilliós városban a legnépszerűbb szobrász díjat kaptam anélkül, hogy tudtam volna a szavazásról. A vajdasági Kikindán, Szerbiában a világ egyik legnagyobb méretű kerámiaszobrait lehet létrehozni, ott is készítettem egy szoborcsoportot. Fontos látnom, hogy hová és milyen céllal kerülnek az alkotásaim. 

Hogyan juthat eszébe egy nőnek, hogy flexszel a kezében és vastag kőporréteggel az arcán többméteres szobrokat formázzon? 

Piros: A kirobbanó és intenzív energiám belső késztetésből fakad. Magam választottam minden kihívást; az agyag egy idő után kevésnek tűnt, túl gyorsan legyőztem, és követ akartam. 

A szobrásznak megvan a fő anyaga, de mindenből tud alkotni. Dolgoztam szappannal, fűszerekkel és kenderrel is. 

A kő mindig kihívás; ahány kő, annyiféle, más szerszámot és más erőkifejtést, megmunkálást kíván. A flexhez jó kondi kell, de legalább annyiszor van a kezemben kalapács és véső is.

A családalapítás a munka mellett háttérbe szorult? 

Piros: Mindig szerettem volna családot, de az egy hónapos külföldi munkákból senki sem várt haza. Aki nem élte át velem mindazt, amin átmentem a rabszolgamunkától a piros szőnyegig, annak nehéz követnie. Harminchét évesen talált meg az igaz szerelem. 

Az interjú folytatása a Képmás magazin legfrissebb, 2025. májusi számában olvasható. Az aktuális Képmás kapható a nagyobb Relay és Inmedio üzletekben is; egyes újságos pavilonokban; a forgalmasabb MOL, OMV és Shell benzinkutakon; Auchan, Interspar és Tesco hipermarketekben; egyes Spar és Tesco szupermarketekben; egyes Bee, CBA, Coop és Real üzletekben. A magazinra előfizethet itt.

 

Kérjük, támogasson, hogy otthonába vihessük az értéket!

Fontosnak tartjuk, hogy a kepmas.hu által közvetített értékek továbbra is ingyenesen juthassanak el minden olvasóhoz. Kérjük, ha örömmel olvassa cikkeinket, hallgatja és nézi felvételeinket, támogassa Ön is a kepmas.hu-t!

Támogatom a kepmas.hu-t>>

Legkedveltebbek