Svéd módszer szerint gondozza a demenciával élőket az Evangélikus Szeretetszolgálat – „A teljes élet megélésére van lehetőségük, igényeik szerint”

Demencia – nehéz, súlyos szó, többnyire az időskorral együtt járó memóriazavar neve. Demens beteggel otthon együtt élni és őt gondozni embert próbáló feladat, ám az idősotthonok képzett személyzetének sincs ezzel könnyű dolga. Vannak viszont új módszerek, amelyek abban segítenek például, hogy az érintetteknek könnyebb legyen a helyzet elfogadása. A Sztehlo Gábor Evangélikus Szeretetszolgálat Ördögárok utcai idősek otthonában bő fél éve már a Szilvia svéd királyné által alapított Stiftelsen Silviahemmet alapítvány korszerű módszerei alapján gondozzák az időseket. Buda Annamária intézményvezetőt kérdeztem a tapasztalataikról. 

demencia gondozás
A kép illusztráció – Forrás: Freepik

Hány idős, demens emberrel foglalkoznak jelenleg az Ördögárok utcai idősek otthonában? Ők milyen súlyos demenciában szenvednek, mik a tüneteik?

Az Ördögárok utcai épületben 48 személy ellátását tudjuk vállalni. Vannak, akik több tünettel, mások kevesebbel érkeznek hozzánk, jellemzően Alzheimer-, Parkinson-érintettséggel és társult betegségekkel. A nálunk töltött idő alatt – a betegség természetéből fakadóan – a tünetek erősödnek. Az állapotromlás folyamatában kísérjük őket és családtagjaikat.

Hogyan kerültek kapcsolatba a Stiftelsen Silviahemmet programjával? Mit foglal magában a képzés?

Tizenöt évvel ezelőtt a Magyarországi Evangélikus Egyház kezdeményezése keretében jártam Svédországban. Egyházunk nappali ellátás mintaprogramját dolgozta ki demens emberek számára, azért utaztunk oda, hogy megismerjünk több svédországi segítőhelyet. A képzésről a Johannita Lovagrend Segítő Szolgálatán keresztül kaptunk információt, velük partnerségben szerveztük meg a munkatársaknak szóló alapozóképzést két alkalommal. 

Ezeken két svéd szakember – akik a Silviahemmet speciális oktatásában részesültek – vezetésével a demenciáról mint betegségről és a gondozásáról esett szó. 

A gondozási feladatokat végző, a mentálhigiénés, szocioterápiás foglalkozásokat tartó kollégákk mellett a konyhai, takarítási, mosási, karbantartási, adminisztrációs feladatokat végző munkatársaink is részt vettek a képzésen a vezetőkkel együtt. A következő alkalommal a vezetők kaptak speciális ismereteket, a harmadik szakaszban pedig újra a munkatársakkal közösen képeztek minket, és a reflexióról, a munkánk nehézségeinek feloldási lehetőségeiről tanultunk.

A program fontos eleme, hogy a családtagokat is bevonják a gondozásba, ők is képzést kapnak. Ez hogyan zajlik, és hányan vállalkoztak erre most?

Az első szakaszban csak az idősekkel foglalkozó szakemberek kaptak képzést, a hozzátartozók felé ezután fordulunk. Intézményünkben ebben a hónapban indul egy beszélgetőkör számukra, ahol szakemberek segítenek a kérdéseik megválaszolásában. A családtagok bevonása elengedhetetlen, hiszen a szeretett személy az ő fókuszukban van a legteljesebben jelen, ők ismerik a múltját, a jelenét, ők kötődnek hozzá a legerősebben. Amikor csapatmunkáról gondolkodunk az ellátás során, ők ennek ugyanolyan fontos részét képezik.

Kép
idősek otthona Budapest
A kép illusztráció – Forrás: Freepik

Maguknak a betegeknek mire van lehetőségük?

A fizikai, szellemi, lelki, spirituális igényeik szerint a teljes élet megélésére, az intézményi keretek között is. Lakóink aktuális állapota határozza meg, milyen mértékben vesznek részt, illetve tudnak részesülni a tüneteket enyhítő ápolási-gondozási filozófiánk gyakorlati megvalósításából. A megközelítésük hangsúlyos része az úgynevezett tünetkontroll: az állapotuk éppen aktuálisan megjelenő tünetei és azok erőssége határozza meg a napi életüket.

Az étkezések számukra ugyanolyan fontos programok, mint például a filmvetítés, amelyek kapcsolódási lehetőséget adnak más emberekhez, ahol a meglévő készségeiket gyakorolni, alkalmazni tudják. 

Sok esetben a tünetek nem engedik mindenki számára, hogy egy-egy programban aktívan részt vegyenek, de a jelenlétet is nagyon fontosnak tartjuk.

Az elmúlt fél év tapasztalatai alapján hogyan változott a demens betegek gondozása?

Tudatosabbak lettünk. Van egy reflexiós csoportunk, amelynek feladata a munkánk rendszeres időközönkénti megfigyelése. Ezek különleges módszerrel vezetett találkozások, eltérnek egy hagyományos munkatársi megbeszéléstől vagy értekezlettől. Itt a munkatársak a saját tapasztalataikból, tudásukból merítve adnak egymásnak segítséget, ötletet az idősek életminőségének javítására, így a gondozással kapcsolatos dilemmákban is feloldást tudunk adni egymásnak. Fontos a segítők kiégésének megelőzése, tehát ez a svéd módszer a munkatársak lelki egészségének megőrzésére is hangsúlyt helyez. 

A fizikai környezetet is másképp alakítottuk: rugalmasabban merünk hozzányúlni egy-egy szoba berendezéséhez, a használati tárgyak elhelyezéséhez, a dekorációhoz. A fizikai környezet alakításában már nem az állandóságra törekszünk, hanem a tünetekhez igazítjuk azt. A napirend alkalmazása tekintetében ugyanezt érezzük magunkon. Könnyebben és tudatosabban kapcsolódunk ellátottjaink nehezebb viselkedéséhez is: a kóborláshoz, a kommunikációban való megakadáshoz, a hallucinációkhoz, tévképzetekhez.

Dolgozóként milyen volt részt venni a programban?

Felismerések sorozatát jelentette! Alapvetően mi is így csináltuk, vagy erre törekedtünk, de a gondozás egyes elemeinek tudatos összefűzése példaként jelent meg a tanfolyam során. Fokozta a tudatosságot, a miértek keresésének és megértésének igényét.

Mit kell tenni ahhoz, hogy a szeretetotthon akkreditációja megmaradhasson?

A Stiftelsen Silviahemmet ápolási filozófiáját kell igazolhatóan alkalmazni. 

A tünetkontroll, a csapatmunka, a családok támogatása és a kommunikáció képezik az alapokat. 

Munkatársi körben a reflexiós csoportok rendszeressége adja az erőforrást és a tudatos munkaszervezés lehetőségét a négy fókusz mentén. Az akkreditáció három évre érvényes, időközi monitorozás során győződnek meg az alapítvány munkatársai a kitűzött célok eléréséről. Három év után pedig egy újabb folyamatban mérettetünk meg. 

Kérjük, támogasson, hogy otthonába vihessük az értéket!

A Képmás magyar magazin és vállalkozás, nincs mögötte nagy, külföldi médiabirodalom. Csupa családos, értékes és jó ember, akiknek nem csak munkahelye, szívügye is a Képmás. Fontosnak tartjuk, hogy a kepmas.hu által közvetített értékek továbbra is ingyenesen juthassanak el minden olvasóhoz. Kérjük, ha örömmel olvassa cikkeinket, hallgatja és nézi felvételeinket, támogassa Ön is a kepmas.hu-t!

Támogatom a kepmas.hu-t>>

Ez is érdekelheti