Csillaglesen: itt találhatod Magyarország legszebb csillagoségbolt-parkjait!

Vajon amikor őseink felpillantottak az égboltra, hány csillagot láttak? Bizonyára jóval többet, mint mi, a következő generációk pedig talán már csak filmekből ismerhetik majd meg a teljes pompájában ragyogó csillagos égbolt látványát. A fényszennyezés miatt ugyanis napjainkra már csak igen kevés hely maradt a Földön, ahol a sötét éjszakai égbolt a maga természetes állapotában csodálható meg.

Pannon Csillagda
Kép: Pannon Csillagda / Ladányi Tamás

A fényszennyezés nem csak esztétikai kérdés

A fényszennyezés mérséklése elsősorban nem esztétikai kérdés. A mesterséges megvilágítás súlyosan károsítja a környezetünket benépesítő élővilágot, megzavarja az életközösségek éjszakai nyugalmát, életritmusát, és helyrehozhatatlan változásokat indít el, hazánkban például vándormadarak millióinak pusztulását okozhatja.

A fenti káros folyamatok megfékezése érdekében indította el a Nemzetközi Sötét Égbolt Társaság (International Dark Sky Association) azt a programot, amelynek lényege, hogy világszerte csillagoségbolt-parkokat hoznak létre olyan térségekben, ahol elenyésző az éjszakai fényszennyezés.

Magyarország jelenleg három csillagoségbolt-parkkal is büszkélkedhet: a Zselici Csillagparkkal, a Hortobágyi Csillagoségbolt-parkkal és a Bükki Csillagoségbolt-parkkal.

A Zselici Csillagpark

A Zselici Tájvédelmi Körzet egyedülálló élővilága mellett arról is nevezetes, hogy ez Európa egyik legkevésbé fényszennyezett területe. 2009-ben Európában elsőként nyerte el a „Nemzetközi Csillagoségbolt-park” címet.

A dús vegetációjú erdőséggel körbevett Zselici Csillagparkban felhőmentes éjszakákon szabad szemmel is több ezer csillag látható, és derült nyári éjjeleken a Tejút halványan derengő látványában is gyönyörködhetünk az épület erre a célra kialakított teraszáról, a csillagvizsgáló 40 cm tükörátmérőjű távcsövével pedig az égbolt rejtett kincsei is megfigyelhetők, így a Naprendszer bolygói, azok gyűrűi és holdjai, csillaghalmazok, állatövi fény és akár üstökösök is.

Kép
Zselic
A Zselici Csillagpark - Kép: SEFAG Zrt.

A csillagparkot körbevevő erdőben vezet egy tanösvény is, amelynek nyitott pihenőpavilonjai az éjszakai csillagtúrák állomáshelyeiként funkcionálnak. Az erre járókat meghatározott időpontokban komplett program és egy páratlan meteoritgyűjtemény-kiállítás is várja. A planetárium hátradöntött székeiben pedig átélhetjük, ahogy az épület falai átlátszóvá válnak, és feltárul a csillagos ég, nagyítható, felcímkézett csodáival. Külön élményt jelentenek a szervezett éjszakai csillagnéző túrák is, ahol kizárólag a természetes fények világítják be az utat.

Tipp: Mielőtt látogatást tervezünk ide, tájékozódjunk az aktuális programokról! Barangoljuk be a környék többi látnivalóját is, így az épület közelében található 25 méter magas kilátót, ahonnan szép időben belátható az egész Zselici Tájvédelmi Körzet, a Balaton-felvidék tanúhegyei, a Mecsek és akár a horvátországi Papuk-hegység is!

A Hortobágyi Csillagoségbolt-park

A Hortobágyi Nemzeti Park nemcsak páratlan élővilágáról, a gémeskutakról és a Kilenclyukú hídról híres. A Hortobágyon az ég és a föld találkozását semmi sem zavarja meg a horizonton, és mesterséges fények sem halványítják el a csillagokat. Míg a nagyvárosok központjából csak egy-két tucatnyi, az átlagos településekről pár száz csillag figyelhető meg, a Hortobágy egén közel 2000 fénypontot láthatunk.

A Hortobágyi Nemzeti Park a háborítatlan természet szimbóluma: a nemzetközi madárvándorlási útvonalak metszéspontjában van. A csillagoségbolt-park kialakításának éppen ezért egyik fontos célja volt, hogy csökkentse a meglevő fényszennyezést a nemzeti park területén, és megelőzzön minden további kedvezőtlen változást.

A csillagoségbolt-parkban több látványos csillagcsoport látszik szabad szemmel is, és már kisebb távcsővel is ködök, csillaghalmazok tucatjait kereshetjük meg. Meghirdetett programjaikon a résztvevőknek a Nemzeti Park szakavatott munkatársai mutatják be a látnivalókat, többek között a 7 méter magas csillagda tetején helyet foglaló, 140 mm átmérőjű „CFF” típusú apokromatikus lencsés távcső segítségével.

Tipp: A csillagoségbolt-parkban részt vehetünk csillagászattal egybekötött Naplemente-túrán, e-bike-túrán vagy akár csillagdai esteken is. Érdemes bejárni a Hortobágy-Halastavi tanösvényt is. A kisvasút régi indítóállomása előtti térről alkonyat után teljes szépségében élvezhető a zavaró fényektől mentes hortobágyi égbolt.

A Bükki Csillagoségbolt-park

A répáshutai Bükki Csillagoségbolt-park határtalan élményeket ígér: ötven férőhelyes planetáriumában az égbolt csodái a nyolc méter átmérőjű kupolán jelennek meg, a több mint 100 négyzetméter nagyságú látványt pedig négy, egyszerre működő lézerprojektor szolgáltatja 4K minőségben. Az „Éltető Napunk” elnevezésű kiállításon képet kaphatunk a csillagok és a naprendszerek kialakulásának folyamatáról, a naprendszerbeli látogatást pedig két hologúla teszi teljessé.

Kép
Bükki Csillagoségbolt-park
Bükki Csillagoségbolt-park

A kiállítás egy külön részlegében szinte minden megtudható a hullócsillagokról és a meteoritokról, és nemcsak szabad szemmel, hanem polarizációs mikroszkóp segítségével is vizsgálhatók a távoli világokból érkezett kövek. A fő attrakció pedig egy hatalmas, 32,3 kilogramm tömegű, földbe csapódott vasmeteorit, amelyet meg is érinthetünk.

Tipp: Egyedi élményeket nyújtanak a VR-esz­kö­zök, amelyekkel a vállalkozó kedvűek repülhetnek a Bükk felett. A legkülönlegesebb játék az Apolló–18 küldetés, amikor egy holdrovert vezetve vehetünk részt egy izgalmas kalandban.

A Pannon Csillagda

Ugyan nem csillagoségbolt-park, de az ország egyik legmenőbb csillagászati bemutatóhelye a Bakonybélben található Pannon Csillagda, ahol az űrkutatásról és a csillagászatról szóló kiállításon túl még akár meteoritot is simogathatunk. Az éjszakai távcsöves bemutatókon a Holdról és a csillaghalmazokról tanulhatunk, a csillaghullás időszakában pedig szinte testközelbe kerülhetünk a meteorrajokkal.

A csillagda egyik attrakciója egy naptávcső, amelynek segítségével a Nap felületének döbbenetes részleteit figyelhetjük meg. A Pannon Csillagda az első és egyetlen Ultra HD-felbontású digitális planetárium Közép-Európában, amelynek legnagyobb újdonsága, hogy speciálisan kupolafelületre optimalizált, ismeretterjesztő filmeket képes vetíteni, döbbenetes minőségben.

Tudta? Sárnecky Krisztián észlelő-csillagász a Pannon Csillagda projekt lelkes támogatója. Szimpátiájának kifeje­zéséül az egyik általa felfedezett kisbolygót a csillagda és az annak otthont adó település tiszteletére Bakonybél névre keresztelte.

A Piszkéstetői Obszervatórium

A csillagvizsgáló története 1952-ben kezdődött Budapesten, egy 60/90 centiméteres Schmidt-rendszerű teleszkóp beszerzésével, amit a Magyar Tudományos Akadémia rendelt meg a Zeiss-művektől. Az új távcsőnek egy tiszta és derült égbolttal rendelkező helyszínt kerestek, és végül a Mátrában 944 méter magasan elhelyezkedő Piszkéstető mellett döntöttek. A Piszkéstetői Obszervatórium azóta is hazánk legnagyobb és legjobban felszerelt csillagvizsgálója.

Kép
Piszkéstető
Piszkéstetői Obszervatórium

Itt található az ország legnagyobb – két emelet magas – távcsöve, és itt működik az a Schmidt-teleszkóp, amellyel eddig mintegy 2000 új kisbolygót, 5 új üstököst és több mint 50 új szupernóvát fedeztek fel, valamint itt kapott helyet egy új 80 cm-es robottávcső is, amely időnként olyan izgalmas eseményeket is lencsevégre kap, mint amikor egy szupernagytömegű fekete lyuk széttép egy csillagot. A hely érdekessége még a csillagászok lakhelyéül szolgáló főépület, amelynek alakja az Oroszlán csillagképet mintázza, és mind a négy irányból szemlélve különbözik a szintjeinek száma.

Piszkéstetőn tudományos kutatás zajlik, ezért csak bejelentkezéssel látogatható.

Svábhegyi Csillagvizsgáló

Az egyik legkézenfekvőbb választás az ég csodáira kíváncsiaknak a Budapest 12. kerületében található Svábhegyi Csillagvizsgáló, ahol ma már kimondottan a bemutatásra és az ismeretterjesztésre törekszenek. Számtalan programmal várják az érdeklődőket heti rendszerességgel, műszerparkjuk pedig talán a legkomolyabb azok közül, ami demonstrációs célra a nagyközönség számára elérhető. Emellett csodálatos természeti környezet és elhivatott szakemberek várják az érkezőket, így az életre szóló élmény garantált.

A cikk a Magyar Turisztikai Ügynökség szakmai támogatásával készült.

Kérjük, támogasson, hogy otthonába vihessük az értéket!

A Képmás magyar magazin és vállalkozás, nincs mögötte nagy, külföldi médiabirodalom. Csupa családos, értékes és jó ember, akiknek nem csak munkahelye, szívügye is a Képmás. Fontosnak tartjuk, hogy a kepmas.hu által közvetített értékek továbbra is ingyenesen juthassanak el minden olvasóhoz. Kérjük, ha örömmel olvassa cikkeinket, hallgatja és nézi felvételeinket, támogassa Ön is a kepmas.hu-t!

Támogatom a kepmas.hu-t>>

Ez is érdekelheti