A Bethesda orvosai saját pénzükből támogatják a kórházi szakdolgozókat – Bethesda Szolidaritási Alap a nővérhiány ellen

Az orvosi béremelések következtében érezhetően kinyílt a bérolló, sok feszültséget szül ez a nagy szakadék a szakmában, egyre erősebb a nővérhiány.  Ez ellen próbál kicsiben tenni a MRE Bethesda Gyermekkórház több dolgozója azzal, hogy létrehozta a Bethesda Szolidaritási Alapot. Erről a nem mindennapi kezdeményezésről Lapat Zsuzsannát, a kórház munkaügyi osztályának vezetőjét kérdeztem.

Bethesda Kórház
Kép: Bethesda Gyermekkórház Facebook-oldala

Miért és hogyan jött létre ez a kezdeményezés?

A kórház orvos munkatársai nagyon hamar átlátták, hogy az alacsonyabb bérkategóriákban maradó kollégák munkája nélkül az orvos és vezető egymagában mit sem ér, és a beteg sem gyógyul meg. Tehát a szakdolgozók és a kiszolgáló személyzet bérkorrekciójának elmaradása a kórház több dolgozóját arra indította, hogy létrehozza a Bethesda Szolidaritási Alapot. Ezáltal a bérszakadékot saját köreinkben önkéntes személyes vállalásokkal csökkenthetjük.

Mióta működik ez a szolidaritási alap?

2021 márciusában indult, az első kifizetések 2021 júniusában történtek.

Hány embert tudnak támogatni és milyen formában?

20–30 kollégát tudunk havonta bruttó 50 ezer forinttal támogatni. Ez minden hónapban változó. Nem mindig ugyanaz kapja a támogatást. Ennek köszönhetően a felterjesztők kapcsolatban vannak a kollégáikkal, és tudják, hogy most kinek milyen nehéz élethelyzet jut, legyen az hiteltörlesztés, betegség vagy más élethelyzetéből adódó nehézség. Ebből fixen 6 technikai, műszaki, takarító, konyhás, portás munkatárs, a többi azonban mind ápoló, egészségügyi munkatárs. 

Fontosnak tarjuk, hogy ez ne egy állandó támogatás legyen, hanem a visszajelzések, az egymásra figyelés eredményeként legyen mindig kiválasztva, hogy ki kap ebből az alapból. Az ápolási igazgató összesíti a nővérek számára befutott előterjesztéseket, a finanszírozási osztály pedig a fix 6 kiszolgáló személyzeti embert jelöli ki a vezetői javaslatok alapján. Persze van egy alap nettó bérezési határ, ami fölött nem támogatunk, de a felterjesztések néha eltérnek ettől, pl. akut esetben. A kifizetések hónap közepén érkeznek, hogy ne folyjon egybe a munkabérükkel, és vegyék észre, hogy ők most részesültek ebben a kedvezményben.

Milyen visszajelzések jönnek, miután észrevették a támogatást?

Nagy öröm, amikor telefonál a takarító néni elcsukló hangon, hogy ő mennyire szépen köszöni, hogy gondoltak rá. Vagy hívnak, hogy plusz pénz van a számlájukon, és ez mit jelent, és amikor elmondjuk, hogy a munkahelyi vezetője terjesztette fel, akkor egészen meghatódik, hogy ő számít és gondoltak rá.

Hány alkalmazott dolgozik a kórházban?

Körülbelül 670-en vagyunk, abból 192 orvos, ebből több mint 80 rezidens. Ráadásul jó részük gyesen van otthon, tehát nem aktív. Jelenleg 29 munkatárs ajánl fel havi rendszerességgel fix összeget, ami az alapfizetésükön felüli pótlékból jön le, és 10 és 100 ezer forint között van. Ugyanis kétféle módon lehet utalni a szolidaritás alapba.  Egyik lehetőség, hogy egy nyomtatványt kitöltve jelzik felénk, hogy az alapfizetéséhez kapott különböző pótlékokból (munkahelyi pótlék, vezetői pótlék, stb..) mennyit szeretnének átirányítani. Nekünk törvény szerint az alapfizetést meg kell adnunk, ezért csak a pótlékkal lehet ilyen formán rendelkezni. Éppen ezért, akinek nincs ilyen pótléka, de mégis szeretne utalni, ők bankon keresztül tehetik ezt meg. Így van még körülbelül 25 kolléga, akik bankon keresztül utalnak, alkalmanként 100–200 ezer forint között.

Ha jól értem, akkor az orvosok több mint negyede tesz felajánlást, akár a pótlékából, akár az alapfizetéséből utalva?

Igen. A pótlékokról való lemondás jogilag teljesen érvényesen történik mint fizetésátcsoportosítás, és abból a járulékokat a kórház ugyanúgy megfizeti, mintha az orvos kapta volna meg. Tehát bruttó 50 ezer forintnál havi 33 250 forint nettóról beszélünk. Ennyit kapnak a kijelölt munkatársak, akiket a kollégáik felterjesztenek támogatásra.

Mi a helyzet a rezidensekkel? Hiszen korábban csak a mozgóbérüket (ügyelet) kellett a kórháznak finanszírozni, 2022 óta pedig a teljes bérüket.

Ez így van, de velük építjük a jövőt. Magunknak neveljük őket. De megjegyezném, hogy a legnagyobb banki utalás tavaly egy rezidenstől jött, és nem kis összegről van itt szó! Szóval szerintem szeretnek itt lenni. Igaz, sokan gyesen vannak közülük.    

Miként szeretnéd továbbadni ezt a gondolatot?

Én semmi esetre se szeretném ezt elvárásként odatolni a kollégák elé. De mivel azért van az orvosok között is fluktuáció, ezért, ha a Főigazgató úr kéri, akkor kiküldőm újra, és természetesen olyankor mindig jön egy-két újabb felajánlás. Meg olyan is előfordult, hogy mostanra már pont lejárt a lakás hiteltörlesztése valakinek, és úgy érzi, hogy most akkor ilyen célt is támogatna. Illetve úgy tűnik, hogy más kórházaknak is tetszik ez a kezdeményezés, mert már három-négyen kérték, hogy a jogi formanyomtatványunkat továbbítsam. Sajnos máshol is nagyon érződik a nővérhiány. Ha másképpen nem megy, hát magunk között támogatunk. Ez abszolút belefér a Bethesda szellemiségébe. Tény, hogy többletmunkával jár, de nagyon fontosnak és nagyon szép kezdeményezésnek tartjuk ezt, nem sajnálva rá a többletidőt.  

Kérjük, támogasson, hogy otthonába vihessük az értéket!

A Képmás magyar magazin és vállalkozás, nincs mögötte nagy, külföldi médiabirodalom. Csupa családos, értékes és jó ember, akiknek nem csak munkahelye, szívügye is a Képmás. Fontosnak tartjuk, hogy a kepmas.hu által közvetített értékek továbbra is ingyenesen juthassanak el minden olvasóhoz. Kérjük, ha örömmel olvassa cikkeinket, hallgatja és nézi felvételeinket, támogassa Ön is a kepmas.hu-t!

Támogatom a kepmas.hu-t>>

Ez is érdekelheti