Beköszöntött a medvehagymaszezon! – 8 tipp a helyes gyűjtéshez
A medvehagyma szezonja március végére, április elejére esik, ám a fokhagymás illatú, kedvező egészségügyi hatásokkal bíró gyógynövényt csak bizonyos szabályok betartása mellett szabad gyűjteni. Cikkünkben összeszedtük a vadfokhagymának is nevezett medvehagyma legfontosabb tudnivalóit és az ideális lelőhelyeket.
Aminek a medve sem tud ellenállni
A kora tavasz beköszöntével a hóvirág mellett egy másik jellegzetes „jövevény” és a vele járó jellegzetes fokhagymaillat is beborítja a hazai erdők talajszintjét. Nem véletlen, hogy ilyenkor kirándulásra és gyűjtögetésre áhítozó emberek százai lepik el hazánk bükköseit, gyertyánosait és tölgyeseit, a medvehagyma ugyanis jellemzően ezekben az erdőkben terem. Nevét a fás területek nagyvadjáról kapta, a barna medve ugyanis előszeretettel eszegeti a leveleit, túrja ki a hagymáját a föld alól.
A népnyelven sási hagymának is nevezett medvehagyma évelő növény. Március elején kezd előbújni jellegzetes, lándzsaformájú leveleivel, majd április-májusban fehér színű virágokat hoz. Gyűjtési szezonja március végére, április elejére esik, de a szedést érdemes minél előbbre időzíteni, mert ekkor még kisebb eséllyel téveszthető össze az áprilisban nyíló, hasonló levelekkel bíró, ám emberi fogyasztásra alkalmatlan gyöngyvirággal.
Gyógyhatás az erdőből
A természet nyújtotta kikapcsolódás és a kellemes ízvilág mellett a medvehagyma gyűjtése mellett szólnak a fogyasztásával járó pozitív egészségügyi hatások is. Többek között kedvezően hat az emésztőrendszerre, enyhíti a székrekedés és a hasmenés tüneteit, emellett más hagymafélékhez hasonlóan vértisztító és antibiotikus hatású. Vérnyomáscsökkentő és vérzsírcsökkentő hatása is ismert, C-vitamin-tartalmának köszönhetően erősíti az immunrendszert. Fogyasztása klinikailag igazoltan lassítja a koleszterin lerakódását az érfalakban, javítja a végtagok vérkeringését.
Kedvező hatásai még a népi gyógyításban kiemelt szerepet betöltő fokhagymáét is lekörözik, ezért is külön öröm, hogy a medvehagyma rendkívül sokoldalúan felhasználható. Készíthető belőle krémleves, saláta, pesto, pogácsa, spenótos főzelék, de akár szárított fűszerkeverék is, amely krumplis, rizses fogásokhoz adva kellemes aromát kölcsönöz az ételnek. Bár gyógyhatásait leginkább friss és nyers formában fejti ki, simítózáras csomagolásban fagyasztóban is tárolható, de tartósíthatjuk olajban is. Több hazai termelő medvehagyma-tinktúrát készít, amely révén a gyógynövény jótékony hatásait a szezonon túl is bátran élvezhetjük.
Ezekre figyelj medvehagyma szedéskor!
1. Bár sok országban védett növénynek minősül, nálunk a medvehagymát számos erdőben szabadon lehet szedni. Főszabály azonban, hogy egy alkalommal maximum 2 kg/fő mennyiség gyűjthető – ahogy erre a Nemzeti Élelmiszerbiztonsági Hivatal (NÉBIH) is figyelmeztet.
2. A medvehagymát kizárólag olyan állami tulajdonú erdőkben lehet szedni, amelyek NEM minősülnek természetvédelmi területnek. További információt az érintett területet kezelő erdőgazdaság, nemzeti park esetén az azt irányító igazgatóság nyújthat, de a NÉBIH interaktív erdőtérképe is a segítségünkre lehet az erdőterületek besorolásának megértésében.
3. A medvehagymát kizárólag a virágzása ELŐTT gyűjtsük! Ekkor is csak a növény leveleit szedjük le, a hagymákat hagyjuk a földben, így jövőre is újabb terméssel ajándékozhatja meg az erdőt.
4. A levelek hasonlósága miatt a medvehagyma könnyen összetéveszthető a gyöngyvirággal – ám utóbbi fogyasztása kifejezetten mérgező hatású, akár életveszélyes állapot kialakulásához is vezethet. A tévedést elkerülendő érdemes a medvehagymagyűjtést a szezon elejére időzíteni (mert akkor a gyöngyvirág levelei még nem hajtottak ki), illetve a leszedésre szánt növényt dörzsöléssel beazonosítani. A medvehagyma levelei ugyanis jellegzetesen fokhagymás illatúak, így könnyen felismerhetők.
5. A medvehagyma kereskedelmi célú gyűjtése minden esetben engedélyhez kötött. Ezt magánterületnek számító erdő esetén annak tulajdonosa, állami erdőknél a területet kezelő erdészet állítja ki.
6. Ha tehetjük, kerüljük az alkalmi árusokat, és ne vásároljunk jelöletlen, bizonytalan eredetű terméket!
7. A kereskedelmi forgalomba hozott medvehagymára jelölési kötelezettség vonatkozik, azaz a címkén fel kell tüntetni a gyűjtő vagy forgalmazó nevét és címét, továbbá a származási országot. Ezeket az adatokat mi is gyorsan ellenőrizhetjük, így elkerülhetjük az illegális termék vásárlását.
8. A saját szedésű és a kereskedelmi forgalomba hozott medvehagymát is alaposan mossuk meg a felhasználás előtt, a földbe érő szárakat pedig vágjuk le!
Ideális lelőhelyek Magyarországon
1. Mecsek
Hazánk leggazdagabb medvehagyma-lelőhelyei a Mecsek oltalmában bújnak meg. Orfű környékén például lépten-nyomon találhatunk kisebb-nagyobb mezőket, nem véletlen, hogy minden év áprilisában itt tartják a Medvehagyma Fesztivált. A legismertebb lelőhelyek az Éger-völgy, a Száraz-kút pihenő, a Szakadás és az Égett-szállás. A terület erdőbesorolásairól az alábbi térképen érdemes tájékozódni.
2. Gerecse
Sajnos a fővárosi lakosok nem mondhatják kifejezetten szerencsésnek magukat medvehagymaszezon idején: a legközelebbi lelőhely körülbelül egyórányi autózást igényel. Zsámbék felől érkezve, Bajnát elhagyva, bal kéz felől vezet egy földút Pusztamaróthoz, ahol az egykori tábori helyén még ma is üzemel egy erdei szállás és büfé.
3. Bakony
Veszprém megyében, az Észak-Bakony közepén helyezkedik el Bakonybél, amelynek környékén bátran teleszedhetjük a szatyrunkat medvehagymával. Itt idén is megrendezik a méltán népszerű Medvehagyma Napokat, amikor a látogatók különböző nehézségű és hosszúságú túrákon fedezhetik fel a környék fokhagymaillatú erdőit, míg a helyiség szállásadói medvehagymás receptismertetőkkel és finomságokkal készülnek.
4. Fejér megye
Az tradicionális erdei környezettől eltérő lelőhely Fejér megyében a dégi Festetics-kastély kertje. Itt azonban egy-két héttel később tetőzik a medvehagymaszezon csúcsa, mint a Mecsekben, ahol a kontinentális mellett a mediterrán éghajlat is érvényesül.
Kérjük, támogasson, hogy otthonába vihessük az értéket!
A Képmás magyar magazin és vállalkozás, nincs mögötte nagy, külföldi médiabirodalom. Csupa családos, értékes és jó ember, akiknek nem csak munkahelye, szívügye is a Képmás. Fontosnak tartjuk, hogy a kepmas.hu által közvetített értékek továbbra is ingyenesen juthassanak el minden olvasóhoz. Kérjük, ha örömmel olvassa cikkeinket, hallgatja és nézi felvételeinket, támogassa Ön is a kepmas.hu-t!
Támogatom a kepmas.hu-t>>