A „szegény kis gazdag lány”, akinek pénzeső és halál járt a nyomában – Barbara Hutton, a világ egyik leggazdagabb örökösnője

Barbara Hutton élettörténete akár egy pszichológiai esettanulmány is lehetne. Kiviláglik belőle, milyen sorsra számíthat egy mérhetetlen gazdagságba született, elkényeztetett, de teljesen magára hagyott kislány, akinek – balszerencséjére – javíthatatlanul jó szíve van.

Barbara Hutton
Kép: Profimedia

Ötévesen ő találta meg édesanyja holttestét

Barbara Woolworth Hutton már a fogantatása pillanatában dúsgazdag volt. Szüleitől olyan örökségre számíthatott, amelyet több emberi élet alatt is nehéz lett volna elkölteni. A megdöbbentő vagyont az anyai nagyapja, Franklin Winfield Woolworth, egy átlagos amerikai farm tulajdonosainak gyermeke kezdte felhalmozni a 19. század második felében. A szülei burgonyatermesztéssel foglalkoztak, de az ambiciózus fiatalember nem ilyen jövőt képzelt el magának. 27 évesen megnyitotta F. W. Woolworth 5 és 10 Centes Boltját, amely azonnali sikert hozott. Rövidesen megnyílt a második bolt is, amelyet aztán rengeteg másik követett az egész országban mindenfelé.

Woolworth megházasodott, három lánya született, miközben a vagyona óriásira duzzadt.

Amikor a gyerekeit egymás után kiházasította az 1910-es években, mindegyiküknek egy-egy francia reneszánsz stílusban épült többemeletes házat adott hozományként, valamint még egyet a személyzet számára.

Természetesen arról is gondoskodott, hogy a lányok jó partit csináljanak. Edna Woolworth például egy Franklyn Laws Hutton nevű tőzsdei befektetőhöz ment feleségül, aki saját vállalatából újabb milliókat hozott a frissen alakuló érdekközösségbe. Mialatt a fiatalok nekiláttak családot alapítani, az idősebb Woolworth a Broadway-n felépíttette New York akkori legmagasabb felhőkarcolóját. A neogótikus épület magassága majdnem 250 méter, és az üzletember készpénzben fizetett a kivitelezésért – mai árra átszámítva körülbelül 160 milliárd forintot. Az ünnepélyes megnyitón Woodrow Wilson elnök nyomta meg a gombot a „Kereskedelem Templomát” kivilágító 90 ezer villanykörte bekapcsolásához.

A fiatalok azonban tragikusan rossz házasságban éltek. A súlyos alkoholista Hutton folyamatosan megcsalta a feleségét, és ezen az sem javított, hogy 1912-ben megszületett a kislányuk, Barbara. Az elkeseredett Edna szintén egy házasságon kívüli kapcsolatba menekült, de a szeretője – aki egyébként Kennedy elnök későbbi feleségének volt az apja – végül belehalt az alkoholizmusba. Edna nem bírta elviselni a sok megaláztatást és boldogtalanságot, ezért öngyilkos lett. A holttestet az ötéves Barbara találta meg egy luxusszálloda lakosztályában.

A világ legelkényeztetettebb gyereke

Az apja nem sokat törődött a kislánnyal, inkább a nagyszüleihez költöztette. Ez akár boldog időszak is lehetett volna, de az idősebb Woolworth két évvel később meghalt, a felesége pedig beleőrült a bánatba, és a saját családtagjait sem ismerte fel.

Barbara neveltetése ettől kezdve teljesen félresiklott. Minden szülői feladatot fizetett alkalmazottak láttak el, az apa pedig elárasztotta a kislányt pénzzel.

Sofőr hordta a méregdrága magániskolába, saját testőrei voltak, de különböző rokonoknál lakott, és a karácsonyokat magányosan töltötte. Mire kamasz lett, már nem is tudott másfajta életet elképzelni magának, szeretet híján költekezéssel próbálta megtalálni az életben az örömöt. Ötletszerűen vásárolt méregdrága ékszereket, ruhákat, illatszereket, sőt, autókat is. Csak az 1930-as év őszén 40 bálon, fogadáson és más eseményen vett részt. A sajtó hamarosan rákapott a témára, és folyamatosan tudósította az olvasókat a szinte elképzelhetetlen, extravagáns luxusról. Barbarát a világ legelkényeztetettebb gyerekének, „szegény kis gazdag lánynak” nevezték.

Ismerve a lány személyiségét, ragadozók egész hada lesett a prédára. Nem is csoda, hogy a tapasztalatlan, szeretetre éhes lány már a felnőtt élete megkezdése előtt áldozatául esett egy csalónak. Egy bangkoki luxusutazáson megismerkedett egy Alexis Mdivani nevű szélhámossal, aki azt állította magáról, hogy a szovjetek által elűzött grúz herceg. Hutton hiába tiltakozott, hiába hangoztatta, hogy a lánya még nem nagykorú, két hónap múlva már meg is tartották az esküvőt. Az apai kifogásokra Barbara a tanult módon reagált: csináltatott neki egy személyre szabott Rolls Royce-t. A „herceg” teljes sikert aratott: apósa tizenkét milliárd forintnyi hozományt adott a lánya mellé.

Barbara mindezt még azzal is megfejelte, hogy megvásárolt neki egy 12. századi palotát Velencében, a Canale Grande mentén.

Kép
Barbara Hutton és első férje
Balra: Barbara Hutton és Alexis Mdivani; jobbra: Hutton 1931-ben – Képek: Wikipedia

Drogok és ital ördögi köre

Amikor 1933-ban betöltötte a 21. évét, és hivatalosan is nagykorú lett, jogos tulajdonosává vált a nagyszülői vagyon egyharmadának. Ez az összeg mai értéken megközelítőleg 400 milliárd forintra rúgna, ráadásul az alaptőke mellé járt még évi 15 milliárd forintnyi járadék is. Barbara Hutton ezzel – a világgazdasági válság idején –a földkerekség leggazdagabb nője lett. A házasság persze az első pillanattól kezdve halálra volt ítélve, mivel Alexis Mdivani nem tartós kapcsolatot akart, hanem gazdagságot. Amikor ezt megkapta, már nem volt szüksége a naiv lányra. Nem egészen két év múlva már el is váltak, Alexis viszont nem élvezhette sokáig a megszerzett vagyont, mert 1936-ban meghalt autóbalesetben.

A második férj egy dán gróf volt, Court von Haugwitz-Reventlow. Tőle született egy életveszélyes császármetszés során Barbara egyetlen gyermeke, Lance.

Ez a férfi nem Barbara vagyonát akarta megcsapolni, ám gátlástalanul kontrollálta minden mozdulatát, és rettegésben tartotta a nőt.

Elérte, hogy adózási okokból lemondjon az amerikai állampolgárságáról, és mindenfajta bántalmazást elkövetett ellene, ami csak elképzelhető volt. Egyszer annyira megverte, hogy kórházba került, a férfi pedig börtönbe. Barbara egyre többet ivott és kábítószerezett, majd megint válás következett. A kisfiú neveléséhez nem volt sem kedve, sem energiája. A jól bevált módszer szerint nemsokára jöttek a nevelőnők és a drága bentlakásos iskolák.

Playboyok hálójában

Barbara egy ideig randevúzgatott a híres repülőgépes üzletemberrel, Howard Hughes-zal, aki egyébként éppen Katharine Hepburn vőlegénye volt, majd 1942-ben harmadszor is férjhez ment. A választottja ezúttal Cary Grant lett, Hollywood egyik legnagyobb sztárja. Ő kivételesen sem pénzre, sem hírnévre, sem erőszakra nem vágyott, a házasság mégis hamar tönkrement. Barbara Hutton egyre mélyebbre csúszott a függőségekbe, miközben ész nélkül költötte a millióit.

Hatalmas összegekkel támogatta az Egyesült Államokat a második világháborúban, jótékonykodott, néha pedig minden különösebb ok nélkül pazar ajándékokat vett idegeneknek.

Minden erejével az elismerést, a szeretetet hajszolta, de mivel semmi más eszközt nem ismert, jobb híján pénzzel próbálta megvenni az emberek jóindulatát.

Férj nélkül sem sokáig bírta. A negyedik házasságát 36 évesen, Svájcban kötötte Igor Trubeckojjal, egy elszegényedett orosz herceggel. Igor autóversenyző volt, és ő is jól beleillett azokba az erősen beteges elképzelésekbe, amelyeket Barbara a számára kívánatos életről alkotott. Mivel ez a kapcsolat is eleve bukásra volt kárhoztatva, Barbara egy alkoholgőzös napon megpróbálta megölni magát. Életben maradt, és bár több férfi mellett is megpróbált valamiféle boldogságot találni, öt évig nem ment újra férjhez.

Aztán 1953-ban megérkezett az életébe egy dominikai politikus és szégyentelen playboy, Porfirio Rubirosa. Az alkohol ekkor már nem eresztette Barbarát. Az esküvőjükről a sajtó nem kis rosszindulattal a következőt írta: „A menyasszony az ötödik esküvőjén feketébe öltözött, a kezében pedig egy pohár szódás whiskyt vitt.” A házasságuk mindössze 53 napig tartott, mivel az egyre elkeseredettebb milliomosnő megint nem tudta kiválasztani azt az embert, aki végre szeretni fogja. Porfirio már a kapcsolatuk kezdetén más nőkkel állt kapcsolatban, többek közt az akkor már világhírű Gábor Zsazsával. A férfi később szintén autóbalesetben halt meg.

Kép
Barbara Hutton örökösnő
Kép: Profimedia

Egy szállodai szoba lett a végállomás

A hatodik férj egy német teniszbajnok volt, bizonyos Gottfried Alexander Maximilian Walter Kurt Freiherr von Cramm. Hamar elváltak, majd Gottfried 1976-ban tragikus körülmények között meghalt Egyiptomban.

Ő volt Barbara Hutton harmadik olyan férje, aki az autójában lelte a halálát.

Az utolsó férj pedig egy kambodzsai-vietnámi-francia festőművész, Pierre Raymond Doan Vinh lett. Barbara 44 évesen ment hozzá, majd hamarosan vásárolt neki egy hercegi címet. Amikor ez a házasság is kudarccal végződött, Barbara kárpótlásként mintegy 7 milliárd forintnyi dollárt ajándékozott neki, és még a testvérének is vásárolt egy előkelő párizsi lakást.

A házasodást ezután abbahagyta, de a kényszeres költekezést nem. Ékszereket, antik műtárgyakat vásárolt, jótékonykodott, és boldog-boldogtalannak osztogatta a pénzt. A vagyona nemsokára komolyan kezdett megfogyatkozni, ő pedig súlyos alkoholistaként élte a mindennapjait. 1972-ben megtudta, hogy egyetlen fia, a 36 éves Lance meghalt repülőgép-balesetben. Barbara annyira összetört, hogy a fia temetésére sem bírt elmenni. Egy szállodai szobába költözött, ahonnan már alig mozdult ki. Szép lassan mindenét pénzzé tette és fölélte, majd 1979-ben, 66 évesen meghalt. Ezúttal kivételesen jól kiszámította a lehetőségeit, mert a halála után kiderült, hogy a maradék vagyona mindössze 3500 dollár volt.

Kérjük, támogasson, hogy otthonába vihessük az értéket!

A Képmás magyar magazin és vállalkozás, nincs mögötte nagy, külföldi médiabirodalom. Csupa családos, értékes és jó ember, akiknek nem csak munkahelye, szívügye is a Képmás. Fontosnak tartjuk, hogy a kepmas.hu által közvetített értékek továbbra is ingyenesen juthassanak el minden olvasóhoz. Kérjük, ha örömmel olvassa cikkeinket, hallgatja és nézi felvételeinket, támogassa Ön is a kepmas.hu-t!

Támogatom a kepmas.hu-t>>

Ez is érdekelheti