Emlékfal a meg nem született gyermekeknek – a méhben elhunytaknak is jár sírhely, legalább lélekben és virtuálisan

Babasirató címmel virtuális emlékfalat hozott létre a kárpátaljai Család és Élet Egyesület az elveszített kisbabák emlékének megörökítésére. A honlap, amely elsősorban a gyász feldolgozásában nyújt segítséget a vetélés vagy abortusz fájdalmával küzdő nőknek, arra is hivatott, hogy ledöntse a méhen belüli halált övező tabukat. Ugyanis a társadalom nem beszél erről a fájdalomról annak ellenére, hogy rengeteg nő veszíti el a kisbabáját akarva-akaratlanul, sőt, van, aki többet is az élete során.

kéz alakú szobor, ami kisbabát tart
Kép: Pixabay

A babasirato.hu alapgondolata annak a többszáz nőnek a megosztott tapasztalatából származik, akik abortusz vagy vetélés fájdalmával vettek részt a Ne félj, én nem ítéllek el lelkigyakorlaton, vagy keresték fel a Család és Élet Egyesület munkatársait, és kaptak segítséget a továbblépésben, a gyászfolyamat lezárásában.

Popovicsné Palojtay Márta, a Család és Élet Egyesület vezetője 14 éve kísér lelkigyakorlatot vetélésen vagy abortuszon átesett nőknek. Rengeteg olyan nővel találkozott, aki hosszú ideig, akár évtizedeken keresztül hordozta ezt a feldolgozhatatlan sebet. „Amikor meghal egy hozzátartozód, sírhatsz, láthatod a holttestét, elbúcsúzhatsz tőle a temetésen, később is kimehetsz hozzá a temetőbe. Ám amikor a magzatodat veszíted el, nincs semmi, ezért könnyen elakad a gyászfolyamat” – mondja Márta. Tapasztalatai szerint a nők sokszor egyedül is maradnak fájdalmukkal, és évtizedekig nem tudnak megbocsátani maguknak. Ez igaz lehet a vetélésen átesett nőkre, nemcsak az abortuszt választókra, ugyanis ők is sokszor lelkiismeret-furdalást éreznek azért, hogy nem vigyáztak eléggé magukra, nem mentek el időben orvoshoz, vagy túl nehéz tárgyat emeltek...

Látja azt is, hogy az idő sem gyógyítja be a sebet, még akkor sem, ha a nő megpróbálja jó mélyre elásni a lelkében az ezzel kapcsolatos érzéseit, mert akkor is úgy működik, mint az időzített bomba, amely bármilyen esemény hatására robbanhat.

A virtuális emlékfalon bárki, édesanya, édesapa, nagyszülő vagy más hozzátartozó, aki egy gyermek elvesztésének sebét hordozza, anonim módon emléket állíthat neki. „A méhen belül elvesztett babáknak nem adatott saját sírhely a temetőben, ezen a biztonságos helyen viszont nevet adhatnak neki, és személyes üzenetet írhatnak neki, ami nagyban segíti a gyászfolyamatot” – mondja az egyesület elnöke.

Az oldal abban is segítséget nyújt a nőknek, hogy beazonosítsák érzéseiket, tüneteiket, amelyeket a baba elvesztése után érezhetnek. „Sokszor úgy élik meg a nők, hogy velük van a baj, mert mástól nem hallják, hogy ugyanúgy éreznének. Mindenki belül hordja ezt a fájdalmat, és nem beszél róla. Itt szembesülhetnek azzal, hogy teljesen normális, amit éreznek, és szabad sírni, szabad veszteségként felfogni” – mondja Márta.

„Drága kis angyalom! A harmadik kisfiunk ikertestvére voltál, sajnos csak a petezsákot láthattam rólad az ultrahangon. Ez a kép a mai napig megvan. Néha elképzelem, milyen lennél, kisfiú te is vagy kislány, akire mindig vágytunk. Remélem, az örökkévalóságban találkozhatok veled. Addig is imádkozz értünk és a testvéreidért. Édesanyád.” Veszteség éve: 2002. A baba neve: Emese

A babasirato.hu a gyógyulás helye is.

A honlap készítői tudják, mit jelent elveszteni egy meg nem született gyermeket, és ismerik a gyászból való gyógyulás útját is, ezért gyakorlati tanácsot is nyújtanak a feldolgozáshoz. Mivel egytől egyig katolikus hívő emberek, és hiszik, hogy a kisbabáknak örök élete van, ezeket a lépéseket hittel fogalmazták meg. Ám azoknak is szeretnének segítséget nyújtani, akiktől távol áll a hit, ezért nekik külön menüpontban fogalmazták meg a gyógyulás lépéseit, ehhez pedig Viktor Franklnak, a logoterápia atyának tanítását is segítségül hívják, aki azt mondta: „Az életben a trauma is lehetőség – rajtad múlik, hogy megtöltöd-e értelemmel.”

Kép
babasirato.hu
Kép: babasirato.hu

Aki úgy érzi, hogy a honlapon megosztott gondolatoknál is több támogatásra van szüksége, és nem birkózik meg egyedül a fájdalommal, egy magyarországi és egy kárpátaljai telefonszámot is talál az oldalon, ahol anonim módon személyes segítséget kaphat olyan asszonyoktól, akik jól ismerik a magzatok elvesztésével járó fájdalmat, és kellő tapasztalattal rendelkeznek ennek feldolgozásában.

Az oldal mindenki előtt nyitva áll.

Aki csak látogatóba érkezik erre a helyre, azt arra kérik: töltsön egy kis időt az emlékfalnál, olvassa el a történeteket, és gondoljon egy pillanatra azokra a családokra, akik olyan nehezen birkóznak meg a baba elvesztése okozta fájdalommal és gyásszal.

„Drága Gyermekem! Váratlanul ért, hogy jössz, de hidd el, én annyira akartalak! Küzdöttem Érted az utolsó pillanatig. Sajnos, Apukád nem volt készen az érkezésedre. Nem tudom, talán már ő is bánja, hogy nem engedte, hogy megszülessél. Nagyszüleid sem akarták… Én annyira sajnálom! Talán tehettem volna még valamit Érted, de már késő. Megmaradsz egy kis angyalnak, valahol messze, és már sohasem fogom látni a nevetésedet… Néha álmodom Veled. Mostanában 4 éves, fürtös hajú kisfiúnak látlak, mindig elszaladsz előlem… Bocsáss meg, kérlek, hogy nem volt elég erőm, hogy mindenki ellenében megmentselek téged! Ha vissza tudnám hozni azt az időt, már nem érdekelne semmi és senki, csak Te élj! Ne haragudj a te gyenge anyukádra, kisfiam! Örökké szeretni foglak!” Veszteség éve: 2018. Név: Márk

A honlap készítői remélik, hogy sokaknak segíteni tudnak a gyász feldolgozásában. Ugyanakkor bíznak abban is, hogy akik – akár csak kíváncsiságból – elolvassák a magzatukat elvesztő asszonyok gondolatait, érzéseit, nagyobb együttérzéssel viseltetnek majd irántuk, illetve, ha egyszer ők vagy a környezetükben kerül valaki döntési helyzetbe, eszükbe jutnak ezek a történetek. Annak ellenére, hogy kifejezetten segítségnyújtás céljából hozták létre a honlapot, szeretnék arra is felhívni a figyelmet, milyen hosszú távú következményei vannak a terhességmegszakításnak, és nem csupán egy gyors műtétről van szó, amelyből két nap múlva felépül a nő.

A babasirato.hu a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia Családbizottsága Életvédő munkacsoportjával együttműködésben jött létre, és október 15-én, a perinatális gyász emléknapján indult útjára.

Kérjük, támogasson, hogy otthonába vihessük az értéket!

A Képmás magyar magazin és vállalkozás, nincs mögötte nagy, külföldi médiabirodalom. Csupa családos, értékes és jó ember, akiknek nem csak munkahelye, szívügye is a Képmás. Fontosnak tartjuk, hogy a kepmas.hu által közvetített értékek továbbra is ingyenesen juthassanak el minden olvasóhoz. Kérjük, ha örömmel olvassa cikkeinket, hallgatja és nézi felvételeinket, támogassa Ön is a kepmas.hu-t!

Támogatom a kepmas.hu-t>>

Ez is érdekelheti