Autonómiát Székelyföldnek!

Székelyföldért megmozgatjuk Európát – ez a jelszava annak az európai polgári kezdeményezésnek, amelyet a Székely Nemzeti Tanács 2019 májusában indított útjára. Ha egymillió aláírás összegyűlik, az uniós döntéshozók kénytelenek lesznek napirendre tűzni a székelyföldi autonómia ügyét. Minden aláírás számít akkor is, ha nem sikerül elérni az egymilliót, mert a politikusok figyelmét szeretnék ráirányítani a székelyföldi autonómia-igényekre, és jogi, illetve anyagi támogatást kérnek a hagyományos nemzeti közösségek identitásmegőrzéséhez.

Kép: Derzsi János / Wikipédia

„A kezdeményezés – amelynek hivatalos neve Kohéziós politika a régiók egyenlőségéért és a regionális kultúrák fenntarthatóságáért – legfontosabb célja, hogy az Európai Unió kohéziós forrásait ne lehessen az asszimilációs politika szolgálatába állítani, hogy a Magyarországtól száz éve elszakított, esetenként még magyar többségű térségek is megőrizzék identitásukat” – mondta Izsák Balázs, a kezdeményezést elindító Székely Nemzeti Tanács elnöke 2019. júliusában Tusványoson. Székelyföld mellett utalt Kalotaszegre, a Partiumra és a Felvidékre is. Véleménye szerint az asszimiláció leghatásosabb eszköze a gazdaság, ugyanis a befektetésekkel, a munkaerő elvándorlásának kikényszerítésével meg lehet változtatni egy-egy térség etnikai összetételét. „Reméltük, hogy ez a rendszerváltás után véget ért, de nem így történt, Románia uniós csatlakozása után Székelyföldet egy román többségű fejlesztési régióba tagolták be, és míg azok látványosan fejlődtek, a magyar többségű megyékben stagnálás tapasztalható, azaz folytatódik a térség mesterséges elszegényítése, és az asszimilációs nyomás sem enyhült.”

Ennek a hátrányos folyamatnak az ellensúlyozását jelentené Székelyföld autonómiája, nagyobb önrendelkezése.

A nemzeti régió fogalma nem a jelen polgári kezdeményezés szervezőinek az újítása, Európában számos kisebbségi, politikai és gazdasági autonómiával rendelkező terület található. A „nemzeti/etnikai kisebbségi régió” fogalmát EU-s jogszabály határozza meg, a tagállamok által is elfogadott nemzetközi dokumentumokban fogalmazódnak meg egyes ismérvei, amelyek tökéletes összhangban vannak az EU alapvető értékeivel és céljaival.

Az Európa Tanács 1201/1993 számú ajánlásának 11. cikke például kimondja: „Azokon a területeken, ahol a nemzeti kisebbséghez tartozó személyek többséget alkotnak, ezen személyeknek joguk van ahhoz, hogy sajátos történelmi és területi helyzetüknek megfelelő és az állam belső törvényeivel összhangban álló helyi vagy autonóm közigazgatással, illetve különleges jogállással rendelkezzenek.”

Ha szívügye Székelyföld jóléte, ha úgy érzi, hogy szűkebb hazája, de egész Európa érdeke is, hogy nemzeti sajátosságokat őrző régiói megerősödjenek, jogköreik bővüljenek, több önállósággal rendelkezzenek, hogy meg tudják őrizni történelmi hagyományaikat és mindeközben ne szenvedjenek gazdasági hátrányokat – támogassa aláírásával ezt az európai polgári kezdeményezést. Már csak május 7-ig van erre lehetőség!

Több információ a https://irdala.hu/ oldalán. 

Kérjük, támogasson, hogy otthonába vihessük az értéket!

Fontosnak tartjuk, hogy a kepmas.hu által közvetített értékek továbbra is ingyenesen juthassanak el minden olvasóhoz. Kérjük, ha örömmel olvassa cikkeinket, hallgatja és nézi felvételeinket, támogassa Ön is a kepmas.hu-t!

Támogatom a kepmas.hu-t>>

Ez is érdekelheti