Ferenc pápa kedvenc italát isszák a vágtázó lovasok – az argentin gauchókról mesél egy új dokumentumfilm

2025. 07. 28.

Az argentin pampák népcsoportja, a gauchók a természettel összhangban élnek. A lovas marhapásztor közösségben mindenkinek megvan a maga szerepe a gyerekektől az aggastyánokig. Eltűnőben lévő kultúrájukról gyönyörű képi világgal készült díjnyertes dokumentumfilm: a Gaucho Gaucho július 31-én érkezik a magyar mozikba. 

a Gaucho Gaucho dokumentumfilm (2025) egy képkockája
Képkocka a Gaucho Gaucho című filmből

Egy társadalom, ahol megállt az idő

Az argentin síkság, azaz a pampák lovas marhapásztorai, a gauchók a természettel szimbiózisban élnek. Amellett, hogy lovakat szelídítenek, lovagolnak, és szarvasmarhákat terelnek, rodeóversenyeken vesznek részt, valamint kézzel készített hagyományos ruhákat viselnek. Szoros kapcsolatot ápolnak a földdel, hiszen meghatározza családjaik életét, megélhetését. 

A Calchaquí-völgyi gaucho közösségben a természetet tisztelő cowboyok és cowgirlök még mindig úgy vágtatnak lóháton, mintha száz évvel ezelőtt megállt volna az idő. Ebben a környezetben egy tinédzserlány Guada elszántan küzd, hogy elismerjék a férfiak uralta lovas rodeók világában. 

Lehet-e egy lányból gauchó?

Először akkor találkozunk vele, amikor tanára felelősségre vonja az iskolában, miért nem visel egyenruhát. „Én gaucho vagyok, így öltözködöm” – válaszolja a diáklány, aki csak a saját kényelmes ruháiban érzi jól magát. A női gauchók ritkák. A 17 éves Guadát le akarják beszélni a nagy álmáról, mondván, előfordulhat, hogy a nagy fizikai igénybevétel, és a sérülések miatt nem lehet majd gyermeke. 

Guada azonban kijelenti, ő nem anyának készül, egy vágya van: hogy gauchóként bizonyíthasson.

A dokumentumfilm azonban nemcsak a fiatal lányról szól, hanem az egész közösségről. Minden generációnak megvan a maga szerepe, legyen szó a helyi rádiós műsorvezetőről, a marhacsordákat terelő fiatalokról vagy a tapasztalt vénekről. 

A gauchók társadalma elöregszik, a térség fiataljainak jó része már másfajta életet él, az utódlás kérdése aggasztja is az időseket. Ugyanakkor azokban a családokban, ahol tartják a hagyományokat, az apák tanítják gyermekeiket arra, mit is kell tudnia egy gauchónak. Az egyik pillanatban azt láthatjuk, ahogy a családfő megmutatja a fiának, hogyan kell megélezni a kést, milyen fegyverrel kell elejteni egy vaddisznót, a másikban pedig a helyi boltban mappát és hegyezőt vásárolnak, hiszen kezdődik az iskola. 

Hitükben a kereszténység ősi hiedelmekkel keveredik ezen a vidéken, ahol a vallásosság az élet alapvető része. Miközben mormolják az Üdvözlégy Máriát, és keresztet vetnek, Földanyához is imádkoznak. 

Kép
gauchók
Képkocka a filmből

Július végétől látható a mozikban

A film nem ítélkezik, hanem egy az európai ember számára ismeretlen, de mégis csodálatos világot tár elénk. Lassú snittekkel, gyönyörű, festményszerű képekkel dolgozik. Bepillantást nyerünk emberi történetekbe, ezáltal a kihalófélben lévő gaucho társadalomba.

A rendezőknek sikerült felvenniük egy-egy mélyebb beszélgetést is: például amikor a közösség nagy öregje a falu papjával az elmúlásról beszélget, egy házaspár egy elhullott tehén miatt kesereg, vagy Guada megkérdezi az édesapját, büszke-e rá.  

Ezek a dialógusok azonban néhol szerkesztettnek tűnnek, nézőként felvetődik bennünk: valóban dokumentumfilmet nézünk? Tényleg rendezői instrukciók nélkül készültek ezek a jelenetek? 

Akárhogy is, a Gaucho Gaucho igazán különleges alkotás, amely július 31-től látható a magyar mozikban. A film a Sundance Filmfesztiválon a Zsűri Különdíját, a Locarnói Nemzetközi Filmfesztivál pedig a közönségdíjat nyerte el.

Kép
dokumentumfilm 2025
Képkocka a filmből

A világ legnagyobb maté tea fogyasztói

A filmben látható jelenetekben egy valami szinte mindig közös: az asztal közepén lévő ital, amiből felváltva szürcsölnek a szereplők.

A yerba maté (ejtsd zserba) vagy maté tea, egy Dél-Amerikából származó főzet, amit a matéfa szárított leveleiből készítenek. Ez a Dél-Amerikában honos örökzöld növény karcsú, 5–6 méter magas, csoportokban nő. A 10–16 cm hosszú, bőrszerű, csipkés vagy fűrészelt szélű leveleit parázs felett megszárítják (ritkábban forró vízbe merítik), majd felaprítják. A maté elnevezés a kecsua mati szóból ered, amely poharat vagy egyéb ivóalkalmatosságot jelent, és ami később a maté ivására használt lopótök népies elnevezéseként terjedt el.

Milyen hatása van? 

A benne lévő természetes koffein és kaffetannin (kávécsersav) miatt élénkít, teobromin tartalma miatt javítja a hangulatot, az enyhén nyugtató teofillin ellazít, míg a benne lévő antioxidánsoknak köszönhetően immunerősítő, tisztító, emésztésjavító és étvágycsökkentő hatása is van. 

70–80 °C-os vízzel, a maténak hívott kis lopótökből vagy fából készült pohárból szívják fel a főzetet, a bombilla (az l betűt zs-nek kell ejteni), vagyis egy fém szívószál segítségével.

Argentína a világ legnagyobb matétea-fogyasztója. Ott szinte nemzeti ital, minden korosztály issza, akár naponta többször is. Uruguayban, Paraguayban, Dél-Brazíliában is népszerű. Ehhez hasonló, de hidegen fogyasztott ital a tereré, ami Paraguayban a legkedveltebb.

Indiánoktól a jezsuitákig 

A yerba maté a guaraní indiánok kultúrájában kultikus, rituális szereppel bírt, valamint gyakran használták fizetőeszközként más törzsekkel folytatott cserekereskedelem során. Úgy tartották, hogy miután az istenek befejezték a világ teremtését, mind összegyűltek, és maté teát ittak. Egy legenda szerint a yerba matét Tup, a jó isten adta az embereknek, hogy segítse őket. Ezért az „istenek italának” nevezték.

Elkészítését a guaraní indiánoktól tanulták el a spanyol és portugál gyarmatosítók. Az első hittérítő jezsuiták kezdetben tiltották a fogyasztását, mert az ördögtől valónak tartották, de a későbbiekben elfogadottá vált, és másnaposság, egyes mérgezések és skorbut kezelésére használták, majd idővel engedélyt kaptak a termesztésére, és kereskedni kezdtek vele. 

A 18. század közepére a yerba maté fogyasztása a dél-amerikai társadalom minden rétegében elterjedtté vált. Miután kiűzték a jezsuitákat, a termőföldeket visszahódította az őserdő, és csak a 20. század elején élesztették újra a termesztést. Így hódította meg aztán az egész kontinenst, majd vált világszerte ismertté. 

Ferenc pápa és Messi itala

A filmet a sajtóvetítésen láttuk, ami után Humayer Dávid, közismert nevén Mate Manus tartott kóstolót. Dávid saját bevallása szerint Ronaldinho óta nagy Barcelona-szurkoló, és annak idején felfigyelt rá, hogy kedvenc futballistái, például Lionel Messi vagy Luis Suárez is matéznak – meccsek előtt, de otthon is. 

Ő maga 2019. karácsonyán kóstolta meg először a hagyományos matét, majd elkezdett kutatni a különleges ital után. Évek óta népszerűsíti itthon a maté teát, szenvedélyére azóta vállalkozást is épített. 

Az Argentin Nagykövetség az „Amigo de Argentina" (Argentína Barátja) díjjal tüntette ki Budapesten, tavaly decemberben pedig egy hónapot töltött az argentin yerba matéföldeken, hogy még jobban elmélyítse tudását. 

Honlapján hangsúlyozza, az „istenek itala” többek közt önbizalomnövelő, egészséges kávéalternatíva, a rákos sejtek elleni harcos és a csokoládénál is jobb hangulatjavító. 

Nemcsak a dél-amerikai sztárfocisták fogyasztják, de Ferenc pápa kedvenc itala is a maté tea volt. Ha a pápamobillal közlekedett, és valaki a tömegből feltartott egy matét, megkérte, hogy vigyék oda neki, és megitta. Amikor megkérdezték az egykori egyházfőt, nem fél-e, hogy megmérgezik, azt felelte, nem, hiszen a maté bizalmi dolog.

Valóban, a maté teát mindig közösen isszák. Több ember egy bombillát használ, amihez kézzel nem szabad hozzányúlni, hiszen akkor felkeveredik a benne lévő sűrű főzet. Argentínában egyedül a házigazda érhet hozzá a szívószálhoz. Egyszer rakják bele a növényt a pohárba, majd ezt akár 15-ször is felöntik forró vízzel, és csak utána cserélik a teafüvet.

A matézás nekünk, európaiaknak kissé szokatlan lehet, leginkább a közös szívószál miatt, illetve azért is, mert a hagyományos matézás a kávézásnál jóval hosszabb, elnyújtottabb tevékenység. Egy liter maté tea nagyjából 2–3 eszpresszónak felel meg, viszont jóval összetettebb hatása van, mint a kávénak.

Kérjük, támogasd munkánkat, ha fontosnak tartod a minőségi tartalmat!

Ha te is úgy érzed, hogy a kepmas.hu cikkei, podcastjai és videói megszólítanak, kérjük, segíts, hogy ezek a tartalmak továbbra is ingyenesen elérhetőek maradjanak.

Támogatom a kepmas.hu-t>>

Legkedveltebbek