Segítség az alkoholista szülők felnőtt gyermekeinek – Traumatizálja őket az élethelyzetük, de van esélyük a boldogságra

Az alkoholista szülő életének középpontjában nem a gyermeke, hanem saját maga és az alkohol áll. Ezért ezek a családok sajátos dinamikával rendelkeznek, a bennük felnőtt gyermekek pedig egy egész életen át hordozni fogják az alkoholizmus terheit, következményeit, akkor is, ha elhagyták a szülői házat vagy a szülők már meghaltak.

alkoholista szülők gyermekei témájú cikkhez gyerekről fotó
A kép illusztráció – Forrás: Freepik

Az alkoholista szülők gyermekei úgy szenvednek, hogy közben e fentieknek nincsenek tudatában, hiszen minden erejüket arra fordítják, hogy túléljenek. Szinte folyamatosan vizsgálják a szüleiket, mivel bizonytalanság és félelem járja át a velük való kapcsolatot. Nem tudják, hogy mikor, mire számíthatnak, ezért próbálnak stabil pontokat, kapcsolatokat szerezni maguknak. A családon belül kialakulhat egy olyan helyzet, amelyben mindenki tudja vagy sejti a problémát, de senki sem beszél róla. Ez a titok, illetve tabu mérgező és romboló. A gyermek megtanulja, hogy a lényegről nem szabad tudomást vennie, beszélnie pedig pláne nem lehet róla. 

Az ilyen családban felnőtt gyermekekben kialakul egy különös érzékenység, amellyel „letapogatják” a helyzeti feszültségeket. 

Pontosan érzik, hogy apa vagy anya mennyit ivott és milyen hangulatában van éppen. 

A gyermek az érzelmei alapján tájékozódik, és majd sokkal később, amikor már tudatosan is megérti a gyermekkorában átélt sérelmeit, akkor realizálja azokat és azt, hogy ami természetes volt, tulajdonképpen nem volt más, mint beteg és rossz működés. Ez nem könnyű, mert gyermekkorukban jól megtanulták az érzelmeiket elfojtani, a témát tabuvá tenni. 

A szülők általában tagadják az alkoholizmusukat a gyermekeik előtt is. Nem tudnak szembenézni azzal a helyzettel, mint általában a függőségben szenvedők, hogy az alkohol mindennél fontosabb, még a gyermekeiknél is. A tagadás és a bagatellizálás a betegség szerves része. 

Kép
segítség alkoholista szülők gyerekeinek

Kép: Freepik

Az alkoholista családban felnőtt gyermek néhány gyakori nehézsége

Érzelmi traumák: Az alkoholizmus jelenléte a családban gyakran érzelmileg traumatizálja a gyermekeket. Az alkoholista szülők érzelmileg labilisak, kiszámíthatatlanok és esetleg bántalmazók is. Mindez hosszú távon hatással lehet a gyermekeik érzelmi egészségére és kapcsolataira.

Megbízhatóság: Az alkoholista szülők gyakran nem tudnak megbízhatóan gondoskodni a gyermekeikről. Szenvedélybetegségük kiszámíthatatlanná teszi őket, így a környezetük is instabillá válhat, és gyakran előfordulhat, hogy gyermekeik nem kapnak megfelelő gondoskodást, figyelmet vagy anyagi támogatást.

Szerepcsere: Az alkoholista szülők gyakran nem tudják betölteni az anyai vagy az apai szerepüket. 

A gyermekekre hárulhat a józan felelősség, ezért túl korán vállalnak felnőttesebb szerepeket a családban, például a testvérek gondozását vagy a háztartási teendők ellátását. 

Ez a jelenség a parentifikáció, amikor egy gyermeknek tulajdonképpen nincs felhőtlen gyermekkora, sajnos korán fel kell nőnie.  

Önbecsapás és alacsony önbecsülés: Az alkoholista családban felnőtt gyermekek gyakran küzdenek önbizalomhiánnyal és alacsony önbecsüléssel. Az alkoholista szülőkkel való kapcsolat hiánya, az érzelmi bántalmazás és az elhanyagolás hatással lehet az önértékelésükre és az önbizalmukra.

Mentális egészségügyi problémák: Az alkoholista családban felnőtt gyermekek nagyobb eséllyel küzdenek mentális egészségügyi problémákkal, mint például depresszió, szorongás vagy poszttraumás stressz-szindróma. Az alkoholizmusnak a gyermekek későbbi életében közvetlen hatása lehet a családi diszfunkcióra és az érzelmi jóllétre.

Kapcsolati nehézségek: Az alkoholista családban felnőtt gyermekek gyakran tapasztalnak nehézségeket a kapcsolatokban. A családi minták és a traumák hatással lehetnek az intimitásra, a bizalomra és a kommunikációra. 

A határok érzékelésével kapcsolatos problémák: Az alkoholista szülővel felnőtt gyerekek gyakran szenvednek a határok hiányától. A szüleiktől való függés sokszor akadályozza őket az önállóságukban és a személyes fejlődésükben.

Az alkoholista családban felnőtt gyermekek felnőttkorban gyakran járnak terápiára, segítő szakemberhez, hogy feldolgozzák a gyermekkori sérelmeiket, megértsék a működésüket és a problémáikat. Ezáltal lehetőségük nyílik megtanulni hatékony kommunikációs készségeket, az empátiát és az egészséges kapcsolatok kialakítását. Az érzelmi káosz és a bizonytalanság leggyakrabban a párkapcsolataikban, a családi életben vagy éppen az életközepi krízisben jelentkezik erőteljesebben. 

Az önismeret, az öngondoskodás és az egészséges határok kialakítása segíthet nekik az önállóság és a személyes fejlődés útján. 

Kép
alkoholista szülők
A kép illusztráció – Forrás: Freepik

A szenvedélybeteg család gyermekének hét erőssége

 TERHELHETŐSÉG: Meg tudom tenni.
 A KITARTÁS KÉPESSÉGE: Nem adom fel.
 HŰSÉG: Veled vagyok.
 SZOCIÁLIS KÉPESSÉGEK: Mindenkivel jól kijövök.
 ÉRZÉKENYSÉG: Jól bele tudom élni magam mások helyzetébe.
 MENEDZSERKÉPESSÉGEK: Gyors és rugalmas vagyok.
 HANGULATSZAKÉRTŐK: A társaságomban mindenki jól érzi magát.

Az alkoholista családból való felépülés és a gyógyulás erőforrásai

Ismerd fel és fogadd el a helyzetet! Első lépésként fontos felismerni és elfogadni, hogy az alkoholista családból származó nehézségek hatással voltak rád. Tudatosítsd, hogy nem te vagy a hibás a történtekért, és hogy megérdemled a támogatást és a gyógyulást.

Keresd a támogatást! Keresd meg a támogató embereket az életedben, mint például a barátokat vagy a szakembereket, akik ezzel a témával foglalkoznak. A csoportterápia lehetőségeit is érdemes megfontolni, ahol olyan emberekkel találkozhatsz, akik hasonló tapasztalatokon mentek keresztül.

Fejleszd az öngondoskodás készségeit! Fontos, hogy gondoskodj magadról testi, érzelmi és lelki szinten is. Találj olyan tevékenységeket, amelyek örömet okoznak neked, és segítenek a stressz kezelésében!

Tanulj az élményeidből! 

Az alkoholista család okozta sebekből való gyógyulás lehetőséget ad arra, hogy tanulj az élményeidből, és fejlődj. 

Ismerd fel az erőforrásaidat és a képességeidet, és használd ezeket a pozitív változások előmozdítására az életedben.

Keress segítséget a gyógyuláshoz! A gyógyuláshoz szükséged lehet szakember segítségére, mint például pszichológusra vagy terapeutára, akik képzettek az alkoholizmus és a családi traumák kezelésében. Ők segítenek neked a traumák feldolgozásában, az önbecsülés és az önbizalom erősítésében, valamint az egészséges kapcsolatok kialakításában. 

Egy hiánypótló önsegítő könyv a szenvedélybeteg szülők felnőtt gyermekeinek sebeiről és erősségeiről, az öngyógyítás lehetőségeiről: Apa, anya, pia – Hogyan találhatják meg a szenvedélybeteg szülők gyermekei MÉGIS a boldogságot? (Waltraut Barnowski-Geiser)

A cikk Orsolics Zénó család-rendszer terapeuta Függésben című sorozatának részeként jelent meg. A sorozat további részei ide kattintva érhetőek el.

Ez az írás eredetileg a Képmás magazinban jelent meg. A Képmás magazinra előfizethet itt.
 

Kérjük, támogasson, hogy otthonába vihessük az értéket!

A Képmás magyar magazin és vállalkozás, nincs mögötte nagy, külföldi médiabirodalom. Csupa családos, értékes és jó ember, akiknek nem csak munkahelye, szívügye is a Képmás. Fontosnak tartjuk, hogy a kepmas.hu által közvetített értékek továbbra is ingyenesen juthassanak el minden olvasóhoz. Kérjük, ha örömmel olvassa cikkeinket, hallgatja és nézi felvételeinket, támogassa Ön is a kepmas.hu-t!

Támogatom a kepmas.hu-t>>

Ez is érdekelheti