Álcázott evészavar: orthorexia, avagy kényszeres figyelés az egészséges étkezésre
Korunkban az egyik leggyakoribb beszédtéma az egészséges életmód, hiszen a legtöbben szeretnénk fitten, életerősen, hosszan élni, és bizony vannak, akik ezért mindent, sőt kórosan sok mindent meg is tesznek.
Szerte a világon rengeteg embert érintenek a különféle pszichés eredetű evészavarok, köztük az orthorexia nervosa, amely a táplálkozási zavarok egyik formája. Lényege, hogy az érintett túlzásba viszi az egészséges étrendet, és kényszeresen koncentrál arra, hogy csak és kizárólag „jó” ételeket fogyasszon.
A bulimiával és anorexiával szemben itt nem a testünk kinézete és az étel mennyisége áll a középpontban, hanem annak minősége.
Dr. Babusa Bernadett klinikai szakpszichológus írása szerint „az orthorexia az egészséges ételekhez való megszállott ragaszkodást jelenti. Az orthorexiában szenvedők akár képesek koplalni is, hogy ne kelljen »tisztátalan« ételt fogyasztani. Ritualizált étkezési szokásokat alakítanak ki, mindennapjaik központi témája az evés és annak megszervezése.” Az orthorexiás ezen felül mániákusan ellenőrzi az adott élelmiszer származását és összetételeit, és próbálja kerülni a különféle adalékokat. Hisz abban például, hogy ezzel elkerülhet vagy meggyógyíthat betegségeket, megelőzheti az elhízást. Ha saját szabályait megszegi, azzal kockázatokat vállal, az rossz következményekkel jár hite szerint. Így alakul ki az egészségtelen megszállottság az egészséges ételek irányába. Ez a rögeszmés hajszolás komoly mentális és fizikai betegségeket is előidézhet, így végső soron elmondható, hogy az egészséges életmódra törekvés akár meg is betegíthet.
Túl sok a jóból
Mai világunkban egészségre, szépségre, tökéletességre vágyunk, ami gyakran idéz elő komoly megfelelési kényszert, különféle zavarokat, kifordított viszonyítási alapokat. Ehhez társul napjaink egyik legnagyobb életmódproblémája, az elhízás. Hajlamosak vagyunk mindent megtenni annak érdekében, hogy egészségesek legyünk és a megfelelő vagy éppen áhított formát és testsúlyt fenntartsuk. Ezek pedig már a tizenévesek fő célkitűzései között is szerepelhetnek.
Gimnazista koromban volt egy szobatársam a kollégiumban, aki komoly diétába kezdett, hogy megszabaduljon néhány plusz kilótól. Életmódot és étrendet váltott, futni, tornázni kezdett, és egyre több zöldséget, gyümölcsöt fogyasztott. Az eredmény látványos volt, egy napon azonban észrevettük mi, lakótársak, hogy valami nem stimmel.
A barátnőnk napjai a jó minőségű élelmiszerek beszerzéséről, azok elkészítéséről, ellenőrzéséről és elfogyasztásáról szóltak.
Minden falatot szemrevételezett és megvizsgált, mielőtt megette volna, étkezés közben a csomagolások leírásait olvasgatta, és még ennek ellenére is úgy érezte, lenne min változtatni a jobb eredmény elérése érdekében. Ijesztő volt ezt látni, és ijesztő belegondolni most is, hogy mennyire nehéz helyzetben van az, aki pszichésen ennyire függ a táplálkozástól. Ő szerencsére idővel felismerte a problémát, és segítség nélkül kikeveredett belőle, éppúgy, mint az orthorexia nervosa fogalmának leírója, Steven Bratman. Az amerikai orvos 1996-ban definiálta a betegséget, az anorexia nervosa, vagyis az idegi eredetű étvágytalanság tüneteit, méghozzá saját tapasztalatai alapján. Bratman maga is végigjárta a belső kényszerből kialakított egészséges életmód lépcsőfokait, mire ráeszmélt, hogy szinte az összes gondolata e körül forog, és már beszélgetni, kapcsolódni sem tud másokhoz. Tapasztalatai olyannyira meghatározók voltak, hogy ma is igyekszik segíteni és iránymutatást adni sorstársainak.
Lehet az egészség egészségtelen?
Az orthorexiát kiválthatja a félelem is a betegségektől. Annyira szeretnénk elkerülni az egészségügyi problémákat, hogy végül belehajszoljuk magunkat egy egészségesnek hitt életmódba. Ismérvek lehetnek még a korábban ismertetteken kívül, amikor az érintett folyton válogat, hangoztatja hiedelmeit, bírál másokat, de a szociális kapcsolatok megfogyatkozása, az egysíkú életvitel, a zárkózottság, a megromlott hangulat, a depressziós tünetek, a gyengeség, fáradtság és alacsony energiaszint is jelezheti a problémát.
A „rossz” ételek kerülése miatti egyhangú étkezés negatívan hat szervezetünk működésére, kóros fogyás és hiánybetegség léphet fel, anyagcsere-problémák alakulhatnak ki; ráadásul a kiegyensúlyozatlan táplálkozás mellé szorongás is társulhat, hiszen folyton attól félhetünk, hogy valami károsat eszünk. Az ételekkel kapcsolatos aggodalmaink és megváltozott szokásaink az életünk egyéb területeire is hatással lehetnek, főleg, ha azt nézzük, milyen időigényes az élelmiszerek beszerzése, ellenőrzése, megfelelő elkészítése.
Érdemes tisztában lenni azzal, hogy az orthorexia alapvetően pszichés probléma, az érintett az étkezési magatartást valójában arra „használja”, hogy megbirkózzon a negatív gondolatokkal és érzésekkel, hogy egyfajta iránymutatást kapjon, keretet adjon a mindennapjainak, és érezze a kontrollt az élete felett.
Ha nem sikerül betartani a saját maga által felállított szabályokat, bűntudatot érez, kudarcot él át. Az étkezési zavar tehát mentális rendellenességet jelez, amit jó mihamarabb kezelni vagy kezeltetni. A cél: újra megtalálni az örömöt a hétköznapokban és az evésben.
Eltérő, hogy ki mit gondol egészségesnek illetve egészségtelennek, de egy biztos: célszerű az életvitelünknek megfelelően, egyensúlyra törekedve kialakítani az étkezési szokásainkat.
Források:
http://babusabernadett.hu/orthorexia-nervosa/
https://www.beateatingdisorders.org.uk/types/orthorexia
http://www.orthorexia.com/
Kérjük, támogasson, hogy otthonába vihessük az értéket!
A Képmás magyar magazin és vállalkozás, nincs mögötte nagy, külföldi médiabirodalom. Csupa családos, értékes és jó ember, akiknek nem csak munkahelye, szívügye is a Képmás. Fontosnak tartjuk, hogy a kepmas.hu által közvetített értékek továbbra is ingyenesen juthassanak el minden olvasóhoz. Kérjük, ha örömmel olvassa cikkeinket, hallgatja és nézi felvételeinket, támogassa Ön is a kepmas.hu-t!
Támogatom a kepmas.hu-t>>