Adósság a fa alatt – a karácsonyi eladósodás veszélyeire figyelmeztet az MNB

2019. 12. 17.

Az ajándékozás egy többezer éves rítus, ami erősíti a társadalom tagjai közötti összetartozás érzését. A szeretetnyelvünk része, amit egyesek kreatív apróságok, mások materiális dolgok segítségével fejeznek ki. Fontos, hogy a karácsonyi vásárlási láz, a hihetetlen leárazások, és az agresszív marketingüzenetek kereszttüzében ne feledkezzünk meg arról, hogy az öröm könnyen ürömmé válhat, ha a drága ajándékok mellett adósság is kerül a fa alá.

Kép: Freepik

A minap egy barátom megkérdezte, hogy mi volt életem legszebb ajándéka. Szerencsés vagyok, a környezetem mindig elhalmozott szuper holmikkal, de az egyik legcsodásabb dolog, amit valaha kaptam mégis valami apróság volt: egy kis barna „kacsakő”. Egy lapos és kerek kavics, amit ha egyszer eldobnék többször megpattanna a víz felszínén, mielőtt végleg elmerül.  Azért olyan kedves számomra ez a rusztikus kis csecse-becse, mert attól a barátomtól kaptam, aki megtanított kacsázni.  

Most jöhetne az a rész, amikor sóhajtozva méltatlankodom, hogy „mivé lett a karácsony” bezzeg amikor még mindenki személyes apróságokkal lepte meg a másikat mennyire más volt minden, de az igazság az, hogy a karácsonyi ajándékozás is egy összetett társadalmi hagyomány, amiben a materiális dolgoknak is megvan a maguk szerepe. Más szabályok vonatkoznak az „iskolai húzásra”, a hivatali karácsonyra, és megint más szempontok szerint választunk ajándékot közeli hozzátartozóinknak. Ugyanakkor érdemes azt is szem előtt tartani, hogy a tárgyak okozta boldogság jóval hamarabb elmúlik, mint gondolnánk, ezért is tesznek egyre többen „élményeket” a fa alá. Nem kell feltétlenül világkörüli utazásra gondolni, egy reggeli kávé az édesanyáddal, egy közös mozi a testvéreddel is ér annyit (ha nem többet), mint egy all inclusive utazás.

Az ajándékozás fontos társadalmi rítus

Marcel Mauss francia szociológus szerint az ajándékozás fontos kifejezője a társadalmi státusznak, szigorú rítusok szerint zajlik és mivel kölcsönösséget feltételez, erősíti a közösség összetartását. A karácsonyi vásárlás időszakában megnövekszik a családok kiadása, sőt vannak, akik már októbertől a költekezésre spórolnak.  A Google keresési trendek azt mutatják, hogy már október elején megjelenik a keresések között a karácsonyi ajándék kifejezés, a keresési csúcsot pedig két héttel az ünnepek előtt éri el. A szeretteink mindig örülnek a személyes apróságoknak, de sokan vásárolunk használati tárgyakat is. A legnépszerűbb ajándékok még mindig a könyvek, illatszerek, szórakoztató és háztartási elektronikai eszközök, számítástechnikai eszközök és a ruházat.

Addig nyújtózkodj, amíg a takaród ér!

A Jófogás idén novemberen készített egy online felmérést, amelyből kiderült, hogy egy átlag magyar a szűk családi körnek 10-50 ezer forint között költ ajándékra. Az MNB idén karácsonykor is arra figyelmeztet, hogy mérjük fel alaposan az anyagi helyzetünket, és gondoljuk át, hogy tényleg adósságot magunkra véve akarunk-e ajándékozni. Ha mégis kis összegű hitelre van szükségünk az ünnepek előtt, szánjunk időt a megfelelő hitel és pénzügyi intézmény kiválasztására.

Kép

Kép: Freepik

„Egy 200 ezer forint összegű, egy éves futamidejű személyi kölcsön esetében akár 35 ezer forint is lehet a különbség az összes visszafizetendő tartozásnál a legdrágább és a legolcsóbb ajánlatok közt. Érdemes átgondolni azt is, hogy milyen típusú fogyasztási hitelt vegyünk fel. A THM – amely legjobb iránytűnkként egy mutatószámban tartalmazza az adott kölcsön minden költségét – maximuma a jogszabály alapján a (jelenleg legnépszerűbb) személyi kölcsönöknél maximum 24,9 százalék lehet. Ezzel szemben az egyéb kölcsönfajtánál – áruhitel, hitelkártya, folyószámlahitel, – 39,9 százalék a THM-plafon – nyilatkozta a Képmás.hu-nak Binder István, az MNB felügyeleti szóvivője.  

A személyi kölcsönöket (egy részüket a köznyelv „gyorskölcsönöknek” hívja) viszont nem meghatározott árukhoz, hanem szabad felhasználásra igényelhetjük. Az egyes gyorskölcsönökhöz kínált kényelmi szolgáltatások (pl. a szerződéskötés vagy a részletek fizetése otthonunkban) viszont nem a THM részei, ezek a költségek azon felül fizetendők.

„A hitel nem ajándék, azt egyszer vissza kell fizetnünk! Ha utólag úgy érezzük, hogy túlvállaltuk magunkat, 14 napon belül indoklás nélkül elállhatunk a hitelszerződéstől, vagy ha már megkaptuk a kölcsönt, díjmentesen felmondhatjuk azt. Utóbbi esetben a már eltelt időszak hiteldíját meg kell térítenünk, és a kapott hitelösszeget 30 napon belül vissza kell fizetnünk. A hitelszerződés felmondása a megvásárolt egyéb terméket nem érinti, utóbbitól is elállhatunk, felmondhatjuk az arra megkötött szerződést.” – figyelmeztet a szakértő.

Mindenkinek jobb, ha a karácsonyi időszak után is inkább a szeretet tölti el a szívünket, nem pedig az eladósodásból fakadó aggodalom.

Kérjük, támogasson, hogy otthonába vihessük az értéket!

Fontosnak tartjuk, hogy a kepmas.hu által közvetített értékek továbbra is ingyenesen juthassanak el minden olvasóhoz. Kérjük, ha örömmel olvassa cikkeinket, hallgatja és nézi felvételeinket, támogassa Ön is a kepmas.hu-t!

Támogatom a kepmas.hu-t>>

Legkedveltebbek