A cselédek életéről mesél a gyulai Almásy-kastély
A történelem számára láthatatlan személyzet élete mindig nagy titok volt. A gyulai Almásy-kastély azonban épp erről mesél. Az épületben egykor lakott főurak életének színes világa mellett ugyanis az őket kiszolgáló személyzet mindennapjait is bemutatja.
A 21. századi interaktív technika segítségével a felfedezés élményét kínálja a kiállítás a látogatónak arról, ki fűtötte a kályhákat, hány liter víz fogyott egy nap, ki mosta a grófnő fehérneműit, hogy nézett ki a személyzet napirendje, melykőjüknek mi volt a feladata â és egyáltalán hol, hogyan éltek a cselédek, akik egy grófi család mindennapjait tették láthatatlanul és szinte észrevétlenül kényelmessé?
S mivel az arisztokraták élete sem csak az estélyekről szólt, a kiállítás mindennapi tárgyaik, írott és íratlan viselkedési szokásaik segítségével a hétköznapjaikról is mesél. Szól a tárlat a korabeli étkezési szokásokról, az ételekről, a birtokos család napirendjéről, az öltözködési szokásokról, a kastély egyes helyiségeinek funkcióiról, a korabeli fűtés- és világítástechnikáról és még számos érdekességről.
A kastélyt körülöleli egy csodálatos park is, melyben platánok, tölgyek és berkenyék árnyékában hűsölve, vidéki kisvárosi nyugalom lengi körül a múltat, valódi szellemi felüdülést kínálva a látogatónak.
Bővebb információ: www.gyulaikastely.hu
A kastélyról:
A kastély múltja három arisztokrata család generációkat átívelő történetéhez kapcsolódik.
A török kiverését követően Harruckern János György a császári hadseregben teljesített szolgálatai fejében kapta meg az uralkodótól Békés vármegye jelentős részét. Volt benne annyi elszántság és bátor akarat, hogy a csaknem elnéptelenedett területen megszervezze uradalmát és Gyulán építse ki annak központját. Fia, Harruckern Ferenc báró az atyai örökséget ápolva sikerrel vezette országrésznyi birtokát, és kiépítette a kastély ma is látható központi, barokk tömbjét. Fiúleszármazott híján a Wenckheim család örökölte az uradalmat. Munkájuk eredményeként a kastély, noha többször is leégett, az Alföld egyik kiemelkedő főúri lakóhelyévé vált. Tükrözi építtetőinek műveltségét, saját koruk irodalma, zenéje és képzőművészete iránti fogékonyságát és ez által a benne élők életvitelét. Birtoklásuk idején három alkalommal is megfordult kastélyukban országunk királya: I. Ferenc 1807-ben, I. Ferenc József pedig 1857-ben a feleségével Erzsébet (Sisi) királynéval, majd egy 1876-os hadgyakorlat alkalmával egyedül járt Gyulán. A kastély falai között szini előadások és egyéb ünnepélyes alkalmak idején az Erkel család jeles tagjai is felléptek. Az 1848/49-es szabadságharc végén, 1849. augusztus 23-án a honvédtisztek a cári sereg előtt itt tették le a fegyvereiket, s másnap innen indultak az aradi golgotára. E falak között tanulta meg az ecsetkezelést Munkácsy Mihály. 1888-ban az Almásy család tagjai költözhettek be a kastélyba, akikre a rendíthetetlen segítőkészség és jótékonykodás volt jellemező. Példamutató cselekedeteikkel az arisztokrata világ üde színfoltjaként maradtak meg a gyulaiak emlékezetében.
A II. világháború után a kastélyt államosították, az épületben traktorosképző iskolát, majd a megtévedt erkölcsű lányok számára ápolónőképző szakiskolát és kollégiumot rendeztek be benne. Az 1960-as években a kastélypark nagyobb részén termálfürdőt alakítottak ki. A park területén ma is láthatók a kastély kertészei által ültetett platánfák, tölgyek és berkenyék – melyek árnyékában hajdan Erkel Ferenc operái végső formába öntését, letisztázását végezte el. A főépületben később csecsemőotthont alakítottak ki, majd 2000-re fokozatosan kiürítették.
Az épület 20. században kezdődött egyedi története most tovább folytatódik; az Európai Unió támogatásával 2014-ben kezdődött felújítási munka után, 2016 márciusától már kiállítása és tereinek kialakítása révén különbözik igen markánsan a hazai kastélyoktól a Gyulai Almásy-kastély Látogatóközpont.
Az épületben a Hétköznapok és ünnepek egy alföldi kastélyban című állandó kiállítás mellett időszaki tárlatoknak kialakított tér, múzeum- és ajándékbolt, valamint kávézó is helyet kapott.
Utóbbinak köszönhetően a pompásan felújított, mégis újszerű és stílusos épület tökéletesen alkalmas céges rendezvények lebonyolítására. Egyre több környékbeli vállalatvezető választja is most már megbeszélése, tárgyalása, sajtótájékoztatója, vagy épp vállalkozása egyéb eseménye helyszínéül az Almásy-kastélyt.
A kávézó intimebb, két-háromfős megbeszélést lehetővé tevő tere mellett a kastély rendelkezik olyan helyiséggel is kisebb előadások lebonyolítására, ahol akár húszan is kényelmesen helyet foglalhatnak.
Az épület családi és céges eseményeknek is minőségi és egyedi helyszíne lehet.
Kérjük, támogasson, hogy otthonába vihessük az értéket!
Fontosnak tartjuk, hogy a kepmas.hu által közvetített értékek továbbra is ingyenesen juthassanak el minden olvasóhoz. Kérjük, ha örömmel olvassa cikkeinket, hallgatja és nézi felvételeinket, támogassa Ön is a kepmas.hu-t!
Támogatom a kepmas.hu-t>>