20+1 bakancslistás hely, amely Magyarországon vár ránk!

Hiába élünk Magyarországon, hajlamosak vagyunk inkább messzi tájakra utazni, ha különleges élményekre vágyunk. Csak kevesen tudják, hogy van sivatagunk, sós tavunk, tengerszemünk, Tudor-stílusú kastélyunk – és hazánk még számtalan valódi csodát rejt, ráadásul a szakértők szerint most ez a legbiztonságosabb módja a kikapcsolódásnak. Összegyűjtöttünk 20 olyan bakancslistás helyet, amely világviszonylatban is kuriózumnak számít, és még utazni sem kell érte sokat!

Balatonfelvidék
Balatonfelvidék

Kép: kirandulo/flickr

Itthon nyaralni menő

A Magyar Turisztikai Ügynökség arra buzdítja az utazóközönséget, hogy aki teheti, barangoljon belföldön, és maradjon az ország határain belül, ezzel is támogatva a hazai gazdaságot és szolgáltatókat. A hazai szálláshely-tulajdonosok bizakodók, és egybehangzóan állítják, hogy a jelenlegi krízist követően népszerűbbé válik és megerősödik a belföldi turizmus, hiszen itthon nyaralni sokkal biztonságosabb, mint repülőre ülni, és legalább annyi élményt nyújt, mint ha távoli, egzotikus helyszínekre utaznánk.

A legnépszerűbb úti cél továbbra is a Balaton és környéke, ahol már vannak olyan szállodák és panziók, amelyek egész nyárra teltházasak. Kérdés, hogy melyik a biztonságosabb helyszín a nyaraláshoz: egy nagyobb hotel vagy egy kis magánház? A szakértők szerint mindkét szállástípusnak megvan a maga előnye, ugyanakkor nem a szobaszámon, hanem az ott dolgozókon múlik, hogy melyik szálláshely lesz biztonságos. A higiénia iránti elhivatottság a tulajdonos és a munkatársak közös szemlélete kell hogy legyen, a takarítási protokoll nem szálláshely- és nem is méretfüggő. A járványügyi helyzetre tekintettel előírás, hogy a személyzetnek maszkban és kesztyűben kell dolgozni, a legtöbb szállodában a recepciós pultra cseppfogó plexit szereltek fel, a vendégtérbe pedig több helyen adagolós kézfertőtlenítőket helyeztek ki.

„Az éttermünkben csökkentettük az asztalok számát, hogy meglegyen az asztaltársaságok közötti másfél méteres távolság. A büféasztalnál nem a vendég szolgálja ki magát, mint eddig, hanem a dolgozóink adják neki a kiválasztott ételeket. Azt kérjük, hogy a büféasztalhoz maszkban menjenek oda a vendégek, amit természetesen az étkezés során nem kell viselniük” – nyilatkozta az egyik Balaton-parti szálloda tulajdonosa.

Kár lenne azonban, ha hazánk lehetőségeit csupán a Balatonra és annak környékére szűkítenénk le. Összegyűjtöttünk húsz olyan különleges helyet, amely bár világviszonylatban is megállja a helyét, mégis csak kevesen tudnak létezéséről.

20+1 hely hazánkban, amit egyszer mindenkinek látnia kell!

1. Hazánk sivatagja: a fülöpházi buckavidék
Bizony, csak kevesen tudják, hogy Közép-Európa egyik legnagyobb területű (7400 km²) homokvidéke itt van Magyarországon! A Kiskunsági Nemzeti Park területén található homokterület tele van természeti és kultúrtörténeti látnivalókkal. A sivatagi hangulaton kívül számos lovas tanya, ökogazdaság, tanyamúzeum is vár bennünket.

Kép

 Fülöpháza – Kép: Wikipédia

2. Lélegzetelállító formák: a Balaton-felvidék tanúhegyei
A Balaton-felvidék jellegzetes képződményei a Tapolcai-medence szépséges hegyei: a Badacsony, a Szent György-hegy, a Csobánc, a Gulács, a Tóti-hegy, a Haláp, valamint a Balatontól messzebbre eső Somló-hegy, a Kis-Somló és a Ság-hegy, amelyek gyöngysorként ölelik körbe az azúr színű Balatont. A Hegyestű ugyancsak egy tanúhegy a Balaton-felvidéken, a Káli-medence keleti peremén. Egy vulkán egykori kráterében jött létre ez az Európában is ritkaságszámba menő, csodás képződmény. A magma megrekedt, és hűlése során öt- és hatszögletű, 20-40 cm átmérőjű bazaltoszlopokká szilárdult, amelyek orgonasípszerűen, szorosan egymás mellett állva, a hegycsúcs irányában összehajlanak.

3. Festői táj: a Gaja-szurdok és római fürdő
A Bakony számtalan írót, költőt, festőt ihletett és ihlet meg szépségével a mai napig. Bakonynána a Zirci kistérségben található. Leghíresebb része a csodálatos Gaja-szurdokvölgy. A völgy váratlanul összeszűkül, és a patak a két függőleges sziklafal alkotta szurdokba ömlik. Amikor sok eső esik, a Gaja-patak látványosan, bővizűen zuhog bele a sziklákkal körbefogott tavacskába.

Kép

Gaja-szurdok – Kép: Wikipédia

4. Karsztforrások világa: a Tatai Fényes Tanösvény
Tatán, a vizek városában sokan az Öreg-tó környékét veszik célba, pedig a Fényes fürdő 30 hektáros természetvédelmi területén fekvő Fényes tanösvény ugyancsak megér egy – ha nem több – látogatást. Az 1350 méter hosszú tanösvény egy cölöpsétányon vezet végig, és 18 állomáson ismerkedhetünk meg a karsztforrások világával. De van itt kilátó, kézi erővel működtethető csónak és egy látogatóközpont is.

5. Akár a Loire mentén is lehetne: a tiszadobi Andrássy-kastély
Ki mondta, hogy pompás kastélyok csak a Loire mentén vannak? Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében, Tiszadobon, a Tisza partján áll az Andrássy-kastély, amely akár a híres francia folyó völgyében is lehetne. Az épület különlegessége, hogy a négy évszaknak megfelelően négy bejárata, a 12 hónapnak megfelelően 12 tornya, az 52 hétnek megfelelően 52 szobája és a 365 napnak megfelelően 365 ablakszeme van. A múzeum megtekintése után érdemes egy sétát tenni a kertben is, ahol egy lélegzetelállító bukszus-labirintust alakítottak ki.

6. Holdbéli tájon: a Megyer-hegyi tengerszem
A Sárospatak közelében található holdbéli tájat – bármennyire is hihetetlen – emberkéz formálta, a vulkáni eredetű hegyen ugyanis már a 15. században kőbánya működött, ennek helyén, a fejtési gödörben alakult ki egy türkiz zöld színű tó, amelynek ma sokan csodájára járnak. A tó körül 70 méteres sziklafalak magasodnak, lélegzetelállító látványt nyújtva ezzel.

7. A mi Velencénk: a Bokodi-tó lebegő házai
Cölöpökre épült horgásztanyák alkotják a Bokodi-tó úszó faluját, amely már sok fotóst megihletett. Oroszlánytól nem messze található „a mi Velencénk”, a mesterségesen létrehozott Bokodi-tó felett lebegő csodafalu. A helyi erőmű hűtőtavaként funkcionáló tó sohasem fagy be, így nem csoda, hogy a horgászok Mekkájaként emlegetik. Filmet is forgattak itt, a magyar „Utóélet” című kísértetfilm részben itt játszódik.

8. Őseink üzenete: a csarodai református templom
Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében igazi bakancslistás látnivaló Csaroda református temploma, amelyre a Középkori Templomok Útját követve a Beregi-síkságon találhatunk rá. A 13. században, a Csaroda-patak közelében, dombra épített templom különlegességei a 13. századi, bibliai témákat ábrázoló freskók, a 17. században föléjük festett népies stílusú, ősi életfás-virágos falfestmények, valamint az 1777-ből származó festett fakazettás mennyezet, amely jelképes ábrák sokasága.

9. Gyógyító, sós vízi élmények: a Szelidi-tó
Aki sós vízi élményre vágyik, az mindenképpen látogasson el a Bács-Kiskun megyében található sekély, sós vizű tóhoz, amely természetes fürdőélményt kínál. Egyedi összetételének köszönhetően kiválóan alkalmas idegrendszeri, hormon- és reumás problémák kezelésére, ráadásul hiányzik belőle a jellegzetes kénes szag is, ami miatt néhányan kerülik a termálfürdőket.

10. Egy szerelem emlékére: a Nádasdy-kastély
Hazánk egyetlen, Tudor-stílusban épült romantikus kastélya egy örök szerelemnek állít emléket Nádasladányban. Zichy Ilona mindössze 24 éves volt, amikor meghalt, de a kastélyt építtető férje, Nádasdy Ferenc minden szobát úgy rendeztetett be, mintha még mindig élne imádott felesége.

Kép

Nádasdy-kastély – Kép: Wikipédia

11. Jurassic World: az Ipolytarnóci Ősmaradványok Természetvédelmi Terület
Az ipolytarnóci park igazi Jurassic World, tele izgalmas látványossággal. A vulkáni katasztrófáknak nem szoktunk örülni, de itt igazán áldásos munkát végeztek. Az egykori Pannon-tenger partjairól cápafogak, megkövesedett szubtrópusi fák, egzotikus növények lenyomatai, régen kihalt ősvilági lények lábnyomai kerültek elő. Eredeti helyzetükben, egy izgalmas geológiai tanösvény mentén szemlélhetjük meg mindezt. A Kőszikla ösvény négy kilométeren át hosszú vízmosások, különleges kőzetek, elhagyott kőbányák mentén vezet minket.

12. Ahol a csillagok körbevesznek: Répáshuta
Répáshuta a Bükki Nemzeti Park területén az egyetlen olyan település, amelynek fényszennyezettsége minimális. A csillagos égbolt olyan tisztán látszik, és olyan látványt nyújt, mintha nem is a Földön, hanem az űrben lennénk. Már ezért a különleges élményért érdemes idelátogatni, ezen felül ajánlott felkeresni a falu határában lévő Balla-barlangot és a Balla-völgyi sziklaüreget, az ott talált csiszolt kőkori eszközöket.

13. Kincsem és az aranyszarvas nyomában: Tápiószentmárton és környéke
Aki olvasta vagy látta a Kincsemről, a híres versenylóról szóló történetet, annak kötelező ellátogatni ide! Akárcsak annak, aki a régi mondák, mítoszok nagy rajongója, hiszen az egyik szerint itt állt Attila, hun király fából készült palotája, és innen került elő a híres szkíta aranyszarvas is. Tápiószentmárton nevéhez több különlegesség is kapcsolódik. A település az őskor óta lakott hely volt, ezt a határában 1923-ban feltárt fejedelmi sírból származó pajzsdísz, a szkíta aranyszarvas is tanúsítja. A terület birtokosai közül a legnagyobb hírnevet a Blaskovich família, pontosabban Blaskovich Bertalan szerezte, aki a 19. század első évtizedeiben részt vett a Kisfaludy Károly által szerkesztett Aurora című folyóirat megindításában (1822), és jelentősen támogatta a hazai lóversenyzést. Fia, Blaskovich Ernő mezőgazdász alapította azt a híres ménest, amelyben a Kincsem nevű versenykancát is nevelték.

14. Virágos álomvilág: a fertődi rózsakert
A Fertő tó vonzáskörzetében található a fertődi Esterházy-kastély, amelynek parkjában több mint 8000 tő rózsa virágzik, pompás illatárral bódítva el az arra járókat. A franciapark barokk díszkertjében pedig 120 éves tiszafák szegélyezik a sugárutakat, amelyek egyébként azt a célt is szolgálták, hogy a mulatságokból ittasan hazabotorkáló urak bizton visszataláljanak a kastélyhoz. A gyönyörű park mellett maga a kastély is mindenképpen megérdemli, hogy körbejárjuk, és ha tehetjük, egyszer vegyünk részt a kertben megrendezett klasszikus zenei koncertek valamelyikén.

15. Vadregény a négyzeten: a Szigetköz
Magyarország legnagyobb szigetének területén évezredekkel ezelőtt beltenger vize hullámzott. A Duna később itt rakta le a hegyvidékről legörgetett kavicsot, amely több száz méter vastag réteggé állt össze. A folyó Magyarországra érve ágakra szakadt, és szigetek sokaságát hozta létre, így alakult ki ez az egyedülálló vízi birodalom, amelyet a „Duna ajándékának” is neveznek. Ma láperdők, mocsárrétek, ligeterdők borítják. Állat- és növényvilága páratlan! A nedves környezetben rengetegféle kétéltű, hal, lepke és madár talált itt otthonra. A vadregényes táj nem csak a vízitúrázóknak kihagyhatatlan.

16. A világ egyik csodája: Egerszalók sódombja
Egerszalók Egertől 6 kilométerre, a Laskó-patak völgyében található. A településhez tartozó hévforrást 1961-ben fedezték fel, amikor kőolaj után kutattak. A 410 méter mélyből feltörő víz 65-68°C-os. A sódomb a mélyből feltörő termálvíznek köszönheti létét. A feltörő gyógyvíz ugyanis lehűlésekor kevesebb oldott anyagot tud megtartani, ez kicsapódva pedig úgynevezett sódombot hoz létre. Hasonló csak Pamukkaléban (Törökország) és a Yellowstone Nemzeti Parkban (USA) található.

17. Meseerdő: a gemenci erdő
Az ország egyik legszebb, egyúttal a Duna legnagyobb ártéri erdeje 30 kilométer hosszan húzódik a folyó nyugati részén. Holtágai, belső tavai, kisvasútja és egyedülálló vadvilága miatt vétek lenne kihagyni.

18. Vár a felhők között: a füzéri vár
A Zempléni-hegységben emelkedő vulkáni kúp önmagában is felejthetetlen látványt nyújt, a 13. században épült füzéri vár pedig megkoronázza a csúcsot. Ha felkapaszkodunk rá, a sarokbástyáról gyönyörű kilátás tárul elénk a Hegyköz medencéjére, tavasztól őszig pedig a sziklák között nyíló virágokban is gyönyörködhetünk.

19. A palóc Grand Canyon: a Páris-patak szurdokvölgye
A Páris-patak szinte merőleges kőfalakkal körbevett szurdokvölgyét Nógrádszakál községtől északra találjuk, ott, ahol az Ipoly, a közút és a vasút a legközelebb szorulnak egymáshoz. Több millió évvel ezelőtt folyó kanyargott itt, és a felhalmozódott hordalék megkövesült rétegeit lehet megcsodálni. A hajdani folyó úgy vájta ki medrét, hogy ha a szurdokban sétál az ember, fölé magasodnak a hordalékból keletkezett, sziklaszerű építmények. Néhol fagyökerek szövik át a kőrétegeket, itt-ott kidőlt fatörzseken és mohától csúszós kőtömbökön kell átmászni. A Páris-patak völgyében bukkantak hazánk első fatörzsbarlangjaira, amelyek világviszonylatban is kuriózumnak számítanak.

20. A magyar Camino: a Szent Jakab út
A magyarországi Szent Jakab zarándokút alapútja Budapestről, a Nulla kilométerkőtől indul, és mintegy 200 kilométer után ér a több mint 800 éves, gyönyörű, román kori lébényi Szent Jakab-templomhoz, amely régi korok zarándokútjainak is fontos állomása, megállóhelye volt. Az út olyan látnivalókat érint, mint a zsámbéki romtemplom, a tatai vár, a Pannonhalmi Bencés Főapátság. A Szent Jakab út Lébényből továbbvezet Ausztria felé, és Wolfsthalban becsatlakozik az egész Európán átívelő, Santiago de Compostelába vivő, hivatalos Camino de Santiago zarándokútba. Ezzel Magyarország is bekapcsolódott az európai Camino útvonalába, és lehetővé vált, hogy Budapestről akár egészen Santiago de Composteláig elgyalogolhasson bárki, akit szíve Szent Jakab útjára hív.

 +1: Lilába borult táj: a tihanyi őslevendulás
Nyáron kihagyhatatlan a Balaton-felvidék 50 éves őslevendulása. A tihanyi levendulatermesztésnek és feldolgozásnak még napjainkban is hagyománya van, amit évről-évre felelevenítenek a levendulafesztiválon. A táj ilyenkor lilába borul, és nyugtató levendulaillat lengi be az egész környéket.

A cikk a Magyar Turisztikai Ügynökség szakmai támogatásával készült. 

 

 

Kérjük, támogasson, hogy otthonába vihessük az értéket!

A Képmás magyar magazin és vállalkozás, nincs mögötte nagy, külföldi médiabirodalom. Csupa családos, értékes és jó ember, akiknek nem csak munkahelye, szívügye is a Képmás. Fontosnak tartjuk, hogy a kepmas.hu által közvetített értékek továbbra is ingyenesen juthassanak el minden olvasóhoz. Kérjük, ha örömmel olvassa cikkeinket, hallgatja és nézi felvételeinket, támogassa Ön is a kepmas.hu-t!

Támogatom a kepmas.hu-t>>

Ez is érdekelheti