5+1 tipp füstölgés helyett

2019. 01. 21.

Ha tél, akkor forralt bor és sült gesztenye. Ha tél, akkor a hóesés puha csendje. Ha tél, akkor sok mécses, jó könyvek és egy meleg pléd. És ha tél, akkor büdös van, mert sajnos rengetegen hajlandók szinte bármit elfűteni. És ha a húszperces hólapátolás után rendszeresen füstszagú télikabátban lépek be a meleg előszobába, akkor két dolgot tehetek: bosszankodom vagy kínomban nevetek. Vigyázat, ironikus tartalom következik!

Kép: Pexels
Kép: Pexels

Kép: Pexels

A mindennapok során vannak helyzetek, amikor semmi sem segít, csak a humorérzék meg a civil kurázsi. Számomra ilyen az, hogy Budapest egyik peremkerületében, egy zömében középosztálybeliek által lakott kertes környéken rengeteg helyen száll fel sűrű, fekete füst a kéményekből. Tudjuk, hogy a hagyományos széntüzelés jelentősen hozzájárul a szmoghoz – és azt sajnos nem várhatjuk el, hogy az emberek máról holnapra változtassanak a fűtési rendszerükön, mert az óriási kiadás. Azt viszont igen, hogy ne végezze a kazánban a lakkozott fa, a műanyag palack, a másra már nem használható rongy vagy gumiabroncs.

Rossz hír, hogy ezt nehéz elérni. A jó viszont az, hogy mi szolgálhatunk Neked, kedves Olvasó, néhány tanáccsal, ha esetleg nem tudod, mitévő lehetnél az ügyben.

1. Lásd meg a helyzetben rejlő üzleti lehetőséget, és állj rá a gázmaszk-bizniszre!

Rengeteg színben és méretben árusíthatod, gazdag leszel és menő startupper. Főzős műsorokba hívnak majd, és ha ügyesen menedzseled magad, akkor könyvet is írhatsz tapasztalataidról, és idővel betörhetsz a zeneiparba is. Annyi dolgod lesz a sok médiamegjelenés miatt, hogy sosem leszel otthon, így nem kell a rossz levegőt sem beszívnod.

2. Alkalmazz sokkterápiát!

Sajnos rengetegen vannak, akik tudatlanságból dobálnak bele mindenféle oda nem való dolgot a kazánba, és fogalmuk sincs arról, hogy ez milyen káros. A hulladékégetés rendkívül veszélyes, ugyanis rengeteg mérgező anyag keletkezik ilyenkor, amelyek enyhébb esetben „csak” bőr- és légúti irritációt, súlyosabb esetben viszont rákot, szívinfarktust, meddőséget, máj- és vesekárosodást, immunrendszeri problémákat okozhatnak. Ahelyett, hogy otthon füstölögnél az áldatlan állapotokon, inkább csengess be a renitens szomszédhoz, és jól ijessz rá ezekkel az információkkal!

3. Érvelésedet építheted arra is, hogy napjainkban tombol a fiatalságkultusz.

Senki nem akar öregnek tűnni, igaz? A rossz levegő pedig nagyon rosszat tesz a bőrnek, fénytelenné, fakóvá és ránctalanná teszi.

Amíg rendes tüzelőanyagot venni olcsóbb, mint egy új arcot csináltatni, addig semmi értelme elfűteni a régi rekamiét.

4. Kell egy (ál)kéményseprő!

Nyakunkon a farsang, faggasd ki családod férfitagjait, hogy minek akartak beöltözni gyerekkorukban. Ha közülük akár egy is akart kéményseprő lenni, akkor irány a jelmezkölcsönző. Sosem késő valóra váltani egy régi álmot. Egy (ál)kéményseprő szájából sokkal hitelesebben hangzik, hogy szeméttel fűteni veszélyes. Ha ugyanis valaki csak két hétig fűt szeméttel, akkor annyi kátrány rakódik a kéménye falára, mint a normál fűtőanyag esetén a teljes fűtési szezonban – ez pedig akár kéménytűzhöz is vezethet.

5. Vedd szemügyre a kukákat!

Ha unod a kutyasétáltatást a téli hidegben, akkor feldobhatod azzal, hogy megfigyeled, hány helyen nem tették ki a ház elé a szelektív kukákat a szemétszállítás napjára. Akinek nincs műanyag és/vagy papírhulladékja, az vagy nagyon környezettudatos (zero waste), vagy eltüzeli a szemetet. 

+1. Légy felelős állampolgár!

Ha a fentiek nem bizonyulnak elegendőnek, és a szelíd rábeszélés, tájékoztatás nem segít, akkor vigyétek vissza a jelmezt a kölcsönzőbe, ne piszmogj tovább a gázmaszkos webshoppal, hanem légy az, akinek lenned kell! Felelős állampolgár. Ahelyett, hogy magadban vagy egy helyi Facebook-csoportban dühöngenél, jelezd a problémát az illetékes szervnél.

Az illegális anyagok égetésével kapcsolatos problémákkal a kormányhivatal foglalkozik. Ők bírságolhatnak, és arra kötelezhetik a szabálysértőket, hogy hagyjanak fel a szemét eltüzelésével.

Súlyosabb esetben fogj össze másokkal, együtt többet tehettek a levegő minőségének javításáért. Elvégre nemcsak a nevetés gyógyít, hanem a friss, tiszta levegő is.

Kérjük, támogasson, hogy otthonába vihessük az értéket!

Fontosnak tartjuk, hogy a kepmas.hu által közvetített értékek továbbra is ingyenesen juthassanak el minden olvasóhoz. Kérjük, ha örömmel olvassa cikkeinket, hallgatja és nézi felvételeinket, támogassa Ön is a kepmas.hu-t!

Támogatom a kepmas.hu-t>>

Legkedveltebbek