Öt hónap múlva öt karika – Hány magyar sportoló versenyezhet Tokióban?

Négy évvel ezelőtt a riói olimpián 160 magyar sportoló vett részt, s ez a népes csapat összesen 15 érmet – 8 aranyat, 3 ezüstöt és 4 bronzot – hozott haza Brazíliából. Idén még körülbelül öt hónap van hátra az olimpiai láng fellobbanásáig: a 2020. évi ötkarikás játékokat július 24. és augusztus 9. között rendezik Tokióban. A Magyar Olimpiai Bizottság szeretné, ha ezúttal is legalább 140–160 sportolónk versenghetne Japánban a helyezésekért, eddig ennek nagyjából a fele tudhatja a zsebében az indulásra feljogosító kvótát. Kik ők, s vajon kik csatlakozhatnak még hozzájuk?

Kép: Freepik

Csapatsportok: négyből három összejöhet

Legfrissebb élményünk, hogy januárban a budapesti Duna Arénában rendezett vízilabda Európa-bajnokságot férfi csapatunk magabiztos – veretlenül megnyert – aranyéremmel zárta, így Märcz Tamás tanítványai már biztosan ott lesznek nyáron a tokiói medencében. Ezt a hazai Eb-n már az elődöntőbe jutással kiharcolták, az pedig, hogy a torna legjobbjának választott Varga Dénes vezérletével a dobogó legmagasabb fokára is felállhattak férfi pólósaink, előrevetíti, hogy a 32. nyári játékokon is a favoritok egyikeként kell számolni a magyarokkal, noha könnyű dolgunk Japánban sem lesz.

Ha már vízilabda, női pólósaink az itthoni kontinensviadalt „csak” harmadikként zárták, így a nemzetközi nőnap és az 1848-as forradalom évfordulója, azaz március 8. és 15. között Triesztben kvalifikációs tornán van jelenésük, ahol tizenkét válogatott közül kell a legjobb háromban végezniük az olimpiai indulásért. Nem vagyunk egyértelmű esélyesek, de nem is lehetetlen a feladat megoldása. 

Élénken élhet bennünk férfi kézilabda-válogatottunk év eleji Európa-bajnoki szereplése is, amely meglepő sikerekkel indult, majd sajnos – az ötkarikás kvótát illetően is – kudarcélménnyel ért véget. Ők már biztosan lemaradnak a július végi, augusztus eleji sportünnepről, női kézilabdázóink azonban még csatlakozhatnak az olimpia mezőnyéhez! Március 20–22. között lesznek a kvalifikációs tornák, az egyik csoport küzdelmei ráadásul hazai pályán, Győrben. Itt kellene egy négyes csoportban az első két hely valamelyikét megszereznünk új szövetségi kapitányok – a „Gáborok”, Danyi és Elek – irányításával, a nagyesélyes oroszok, s a verhetőnek tűnő szerbek és kazahok ellen.

Víz(b)en elegen, atléták kevesen

Legnépesebb olimpiai különítményünk az úszóké szokott lenni, ez idén is valószínű.

Egyelőre 25-en úszták meg a kvalifikációs időt, az úgynevezett A-szintet, az éremre talán legesélyesebbek, egyben legismertebbek közülük: Hosszú Katinka 8, Kapás Boglárka, Késely Ajna, Cseh László és Milák Kristóf 3-3, Szilágyi Liliána, Kenderesi Tamás, Kozma Dominik és – a nyílt vízen versenyző – Rasovszky Kristóf 1-1 versenyszámban. A többiek, akik akár meglepetést is okozhatnak: Békési Eszter, Bernek Péter, Biczó Bence, Bohus Richárd, Burián Katalin, Gyurta Gergely, Holló Balázs, Jakabos Zsuzsanna, Kalmár Ákos, Lobanovszkij Maxim, Mihályvári-Farkas Viktória, Németh Nándor, Szabó Szebasztián, Telegdy Ádám, Verrasztó Dávid, Zombori Gábor, valamint két férfi, egy női és egy vegyes váltónk.

Még mindig víz, csak már hajóban: kajak-kenusaink közül a tavalyi szegedi világbajnokságon 13-an szereztek tokiói indulási jogot Magyarországnak, s további öt hely még elérhető számunkra ebben a műfajban.

Akik bizonyára már ötkarikás szemmel figyelik a naptárat és számolnak vissza július végéig:

Bodonyi Dóra, Csipes Tamara, Gazsó Alida Dóra, Kozák Danuta, Lucz Dóra, Medveczky Erika, Birkás Balázs, Kopasz Bálint, Kuli István, Nádas Bence, Tótka Sándor (kajak), Balla Virág és Takács Kincső (kenu). A további válogatók május folyamán Csehországban, illetve Németországban lesznek.

Az ugyancsak sok versenyzőt érintő atlétikában sajnos változtak – jelentősen szigorodtak – a kvalifikációs szabályok, így idén egészen biztos, hogy a megszokottnál kevesebben indulhatnak magyar részről is az olimpián. Egyelőre Gyurátz Réka, Halász Bence (kalapácsvetés), Krizsán Xénia (hétpróba), Márton Anita (súlylökés) és Kácser Zita (3000 méteres akadályfutás) biztosította helyét a keretben, s ez csak öt versenyző a riói tizenkilenccel szemben. Hogy ezt a hátrányt létszámban kompenzáljuk, női vízi- és/vagy kézilabda csapatunknak feltétlenül ki kellene jutnia a seregszemlére.

Asztaliteniszben sporttörténelem

Újabb jó hír viszont: asztaliteniszben a Madarász Dóra, Pergel Szandra, Fazekas Mária összeállítású válogatott magyar csapatként a sportág történetében először jutott ki az olimpiára, miután a januári portugáliai kvalifikációs versenyen bravúros játékkal éppen a házigazdákat győzték le a csoportdöntőben! A csapatkvóta azt jelenti, hogy egyesben is indíthatunk két asztaliteniszezőt a nőknél, sőt, vegyes párosban is lehet esélyünk egy kvóta megszerzésére a még kiadó hatból.

Kép

Kép: Freepik

Küzdősportok. Négy birkózónkért – kötöttfogásban a Lőrincz Tamás–Lőrincz Viktor testvérpárnak és Sastin Mariannának, szabadfogásban Muszukajev Iszmailnak hála – már egész biztosan szoríthatunk Tokióban, de lesz még a tavasz folyamán kvalifikációs torna – március 19–22. között Budapesten is –, ahol akár további 2-3 kvóta „beeshet a zsákba”. Dzsúdóban pedig május 30-án zárul a kvalifikációs időszak, egyelőre tíz versenyzőnk áll kvótaközelben a ranglistán, ami folyamatosan változik.

Mely sportágakban is szoktunk még oly gyakran és lelkesen érmekért szorítani? Vívásban egyelőre annyi a konkrétum, hogy olimpiai induló helyen áll a férfi kardcsapatunk, a női kard- és tőrcsapatunk, valamint férfi párbajtőr egyéniben Siklósi Gergely, s a kvalifikáció április elején zárul. Öttusában eddig Kovács Sarolta és Demeter Bence szerzett kvótát, de a májusi világbajnokságról és a világranglistáról is el lehet hozni még egyet-egyet. Sportlövőink közül Péni István és Mészáros Eszter puskában, Major Veronika pisztolyban ért el olimpiai indulási jogot (további kvóták sem kizártak), tornában pedig a világbajnokságot egyéni összetettben Kovács Zsófia és Schermann Bianka zárta olyan helyen, hogy egyikük elindulhat egyéni összetettben Tokióban is. Hogy melyikük, arról a hazai szövetség dönthet.

Újra a tizenkettőben, több éremmel?

Itt jegyezzük meg: a legtöbb esetben a megszerzett indulási jog nem személy szerint az adott sportolót, hanem a nemzetét illeti, azaz ha sérülés vagy más ok miatt a kvóta megszerzője végül nem tud elindulni az olimpián, a helyébe léphet más az adott országból, de ez alól akadnak kivételek.

A kerékpározók országúti kvalifikációjában például hazánk egy férfi kvótával bír, de pályakerékpárban továbbiakra is van esélye, míg vitorlázásban négy résztvevői hely (Berecz Zsombor, Érdi Mária, Vadnai Benjámin, Cholnoky Sára harcolta ki őket) már biztos. Az alábbi sportágakban is van még némi esély a kvótaszerzésre: evezés, íjászat, karate, ökölvívás, súlyemelés, taekwondo, tollaslabda, triatlon.

Egy kicsit speciális teniszezőink helyzete, a kvalifikációs ranglista első 56 helyezettje kap ugyanis júniusban meghívást az olimpiára. Egyesben a férfiaknál Fucsovics Márton ebbe épp beleférhet (vagy épp nem), míg a nőknél Babos Tímea a párosok ranglistáján áll igen előkelő helyen, csak kérdés, hogy ki lesz a partnere, mert a társnak is a legjobb 300 között kell szerepelnie a ranglistán. Meglátjuk!

Végül, de nem utolsó sorban: a felnőtt olimpia műsorán először szereplő 3x3-as kosárlabdatornára (ezt hárman játszák három ellen, egy palánkra) még mindkét magyar válogatott kijuthat. A férfiak itthon vívnak kvalifikációs tornát, a nők pedig előbb Indiában, majd – ha az nem sikerül – Budapesten, áprilisban, várhatóan a Hősök terén, s így talán ők is csatlakozhatnak a többi ötkarikás „hőshöz”.

Érdekesség, hogy a Gracenote Sports nevű amerikai adatelemző cég januári tanulmánya szerint Magyarország Rio után Tokióban is az előkelő tizenkettedik helyen zárhatja az éremtáblázatot –konkrét jóslatuk szerint 23 dobogós helyezéssel, amelyek közül 6 arany, 7 ezüst és 10 bronz lenne (ez viszont már nyolccal több érem 2016-hoz képest).

Ugyanez a cég a brazíliai olimpia előtt nemcsak helyesen tippelte meg a legjobb három nemzet sorrendjét, hanem az első tíz közül nyolcat el is talált.

Kérjük, támogasson, hogy otthonába vihessük az értéket!

A Képmás magyar magazin és vállalkozás, nincs mögötte nagy, külföldi médiabirodalom. Csupa családos, értékes és jó ember, akiknek nem csak munkahelye, szívügye is a Képmás. Fontosnak tartjuk, hogy a kepmas.hu által közvetített értékek továbbra is ingyenesen juthassanak el minden olvasóhoz. Kérjük, ha örömmel olvassa cikkeinket, hallgatja és nézi felvételeinket, támogassa Ön is a kepmas.hu-t!

Támogatom a kepmas.hu-t>>

Ez is érdekelheti