Menstruációs intelligencia: te mennyire ismered a tested?

Csodálatos folyamat zajlik ma Magyarországon: végre nyíltan kezdünk beszélni a menstruációról és a női ciklusról, és végre egyre kevésbé tabu a szexualitás, a termékenység és a hozzájuk kapcsolódó dolgok.

Kép: Unsplash
Kép: Unsplash

Kép: Unsplash

Van már választásunk!

A szülés–születés–szoptatás kapcsán is nagy változásokra van igény, erről a kepmas.hu is írt már. Ami viszont a női ciklust és az arról való kommunikációt illeti, több nagyszerű kezdeményezés is segíti: az egyik a Ciklus Show, amely kiskamasz lányoknak mutatja be nyíltan és érdekesen, hogy mi is történik a testükben a ciklus során. A másik a hormonmentes fogamzásgátlás–családtervezés vonala, amelynek már egyre több irányzata és oktatója elérhető Magyarországon is. Például a Creighton-módszer és a FEMM, ez utóbbinak applikációja is van, amellyel nyomon követhetik a nők a bennük zajló folyamatokat; vagy a Hormonmentes weboldal és YouTube-csatorna, amelynek a működtetője, Cserháti-Herold Janka nem kisebb feladatott ki tűzött ki maga elé, mint hogy Magyarország teljes lakosságát felvilágosítsa a ciklus normális működéséről és a hormonmentes fogamzásgátlásról. Minden ehhez kapcsolódó dologról tabuk nélkül beszél: hogyan működik a női és a férfi test, s hogy mit csinál a „tabletta“ és a többi hormonális fogamzásgátló szer. Csatornáján bemutatja a test és a ciklus természetes folyamatait, hogy rácsodálkozhassunk annak a szépségére, amilyenek vagyunk: egyediek, beskatulyázhatatlanok, szépek így is, úgy is.

Mivel valahogy eddig nehezünkre esett nyíltan beszélni erről, sokaknak még ma sem világos, hogy a menstruációs ciklus folyamatában a középpontban nem a vérzés, hanem az ovuláció áll, amely összetett hormonális folyamatok összjátékával eredményezi a termékenységet. És mindezt meg lehet ismerni!

A termékenységtudat arról szól, hogy minden nő megtanulhatja, melyek azok a testi jelek, amelyek jelzik a termékenységet vagy a menstruáció idejét.

És amikor mindezekről széles körben nyíltan tudunk majd beszélni, akkor talán bekerül a köztudatba az is, hogy a menstruációnál nem normális, hogy fáj. Hogy a szeretkezésnél sem normális, hogy fáj. Hogy a testünk az emberi méltóságunkhoz tartozik, és semmi szégyellnivaló nincs benne.

Mosható betét, intimkehely, intimtorna

A hulladékmentes kezdeményezéssel kapcsolatban ismertem meg először a mosható betétet, majd az intimkelyhet is, amelyek kapcsolódnak a témához, mivel gyakorlatilag a nehezen lebomló, eldobható tampont és intimbetétet váltják ki. A mosható betét talán a mosás miatt nem való mindenkinek (noha nem bonyolult), a kehellyel azonban három legyet is üthetünk egy csapásra: jelentősen csökken a hulladékunk, anyagilag is sokkal jobban járunk vele, harmadrészt pedig sok egyéb előny mellett (nem büdös, egyszerű használni, kb. 12 óránként kell csak cserélni) sokan ilyenkor szembesülnek életükben először a menstruációs vér színével és állagával, ami nagyon sok információt elmondhat az egészségügyi állapotunkról. És mellesleg gyönyörű színe van.

A szülés kapcsán jöttem rá az intimtorna – sőt, már a gyermekágyi torna – fontosságára is: hogy a testünknek az a része, amelyre nincs igazán jó szavunk, csak orvosi latin vagy vulgáris, milyen érzékeny, milyen nagy terhelésnek van kitéve a mindennapokban is, a várandósság és szülés kapcsán pedig különösen. S hogy ezt is meg lehet ismerni, erre is vigyázni kell és tornáztatni, ugyanúgy, ahogy a testünk többi részét – másképp előbb vagy utóbb inkontinencia vagy más probléma útján megérezteti velünk, hogy elhanyagoljuk.

Van választási lehetőségünk. Lehetünk ebben is tudatosabbak.

Raguleves mint görcsoldó

Egyszer hallottam, hogy úgy lehet megelőzni a görcsölést, hogy elkerüli az ember az epret, a dinnyét, az avokádót. Elgondolkodtam, hogy vajon miért van ez. Azóta már tudom, mert beleástam magam az ötelemes konyhába, s nagy aha-élmény volt felfedezni a keleti embernek az ételekhez való hozzáállását, az ételek energetikai szemléletét, amit a Távol-Keleten mindennap használnak:

Vannak ételek, amelyek lehűtenek, s vannak, amelyek felmelegítenek.

A hagyományos kínai ötelemes táplálkozásról két remek magyar blog is van: Farkas Viktória és Molnár Klára blogja, és ez a fajta étkezés határozottan segíthet a premenstruációs szindróma okának felszámolásában, ezt saját tapasztalatomból tudom. Sokaknak ismerős lehet a menstruációt megelőző ingerlékenység, egyéb kellemetlen tünetek, majd a görcsös alhasi fájdalom. Az orvosok általában görcsoldót írnak fel, jobb esetben meleg vizes palackot javasolnak. Az ötelemes konyha azonban azt tanácsolja: belülről melegítsd a „közepedet“!

Magyarul: figyelj oda az étkezésedre, és különösen, amikor megfigyeled magadon, hogy jön a menstruáció, egyél melengető ételeket: húslevest, ragulevest, kompótot, főtt zöldséget, hosszan sült, rakott ételeket.

Ha tehát az ember ilyenkor nem hűti le a szervezetét olyan ételekkel, amelyeket általában nyáron fogyasztunk éppen a hűtő hatása miatt (paradicsom, saláták, nyers dolgok, cukor, déli gyümölcsök, tej, kávé), hanem inkább melegítő ételeket fogyaszt, akkor ebben az érzékeny időszakban, amikor a hormonok irányítása különösen erősen érzékelhető, elkerülhetjük a nyugati világban általános kellemetlen tüneteket is.

Ismerjük meg és szeressük a testünket!

Ha megismerjük a ciklusunkat, akkor már teljesen normálisnak tartjuk, hogy a ciklus szakaszaiban teljesen máshogy viselkedünk:

– a menzesz alatt inkább bekuckózunk, befelé fordulunk, pihenünk, megengedjük magunknak, hogy ne ugyanolyan százszázalékosan teljesítsünk, mint máskor;

– ovulációkor viszont megfigyelhetjük a belőlünk fakadó ragyogást és kirobbanó, kreatív energiát, ami annyi mindenben megnyilvánulhat, ha hagyjuk.  

Ha megismernénk a testünket, meg is szeretnénk azt, és könnyebb lenne az emberi és női méltóságunkat is felismerni és megvédeni, ha szükség van arra.

Ha mindnyájan megismernénk a ciklusunkat, talán kevesebb abortusz lenne és kevesebb nem kívánatos gyermek születne, s az is lehet, hogy több olyan, akire igazán vágynak. Lehet, hogy egészségesebbek lennénk, mert megtanulnánk figyelni a testünk jelzéseire, és hamarabb észrevennénk, ha valamit mondani akar. Ha mindezt a tudást minden lány és minden nő megkapná, hiszem, hogy egészségesebb, tudatosabb és emberhez méltóbb világot építhetnénk magunk köré.

Kérjük, támogasson, hogy otthonába vihessük az értéket!

A Képmás magyar magazin és vállalkozás, nincs mögötte nagy, külföldi médiabirodalom. Csupa családos, értékes és jó ember, akiknek nem csak munkahelye, szívügye is a Képmás. Fontosnak tartjuk, hogy a kepmas.hu által közvetített értékek továbbra is ingyenesen juthassanak el minden olvasóhoz. Kérjük, ha örömmel olvassa cikkeinket, hallgatja és nézi felvételeinket, támogassa Ön is a kepmas.hu-t!

Támogatom a kepmas.hu-t>>

Ez is érdekelheti