Kis drogvásárlási útmutató gyanútlan középosztálybeli szülőknek

Ez a cikk azoknak szól, akik elhessegetik a gondolatot maguktól: ugyan, hol is jutna droghoz a gyerekem? Vagy akik azt gondolják: kicsi még, eszébe sem jut. Vagy akik azt hiszik, annyi gondot fordítottunk a nevelésére, olyan jól kiválasztott (katolikus!) iskolába, közösségbe jár, rendesek a barátai is – honnan szedne drogot?

Kép: Wikipedia
Kép: Wikipedia

Kép: Wikipedia

Heló, nincs drogmentes iskola! Sokáig csak azt hittük, drogmentes középiskola nincs, de ma már nyugodtan mondhatjuk: nincs drogmentes iskola. A ti gyerekeitek, amikor a kortárs csoportok és különféle online tartalmak felkeltik a kíváncsiságukat – szóval simán 14 éves koruk alatt –, oda fognak fordulni, ahová minden másért is fordulnak: az internethez. Beírják a Google keresőjébe, hogy ’herbál rendelése’ – és a keresőmotor azonnal kidob nekik több magyar nyelvű weboldalt is. Ezeken az oldalakon „legális füvet”, „bombaerős füstölőt” – vagyis egy ismeretlen eredetű és tartalmú, vegyszerrel átitatott növényi törmeléket, tudatmódosító szert árulnak a gyerekek által is elérhető, párszáz forintos áron.

Megnyílik egy űrlap, beírják a nevüket és a lakcímüket – nem gondolva arra, hogy ezzel széles nyomot hagynak maguk után a virtuális valóságban –, és két nap múlva, utánvéttel meg is érkezik a saját otthonotokba a gyerek nevére és lakcímére egy ismeretlen, rendkívül veszélyes szutyok tudatmódosító, amit a zsebpénzéből simán kifizet. A gyereknek azt az egyet kell tudnia elintézni, hogy ő legyen otthon, amikor jön a postás. (Oké, ez nem magától értetődő – de ahol a gyerek ér haza először délután, ott a postaládába bedobott értesítést is ő látja először, és másnap szépen besétál vele a postára. A kollégista pedig átveszi a kollégium portáján.)

Szóval ilyen egyszerű. Ha nem hiszed, próbáld ki!

A herbál nem egy jól definiált valami – ezért nem is szerepel a droglistán. Ellenőrizhetetlen, hogy mi kerül a vásárlók kezébe – éppen ezért potenciálisan jóval veszélyesebb, mint bármi más. Míg a jól körülírt, droglistán szereplő drogoknak ismerjük a hatásait, a herbálról sosem tudjuk, micsoda. Minden dílernél más, valami, ami előidézi a tudatmódosított állapotot, de ennél persze sokkal veszélyesebb állapotokat is előidézhet. Mivel sokkal egyszerűbb megszerezni, mint bármi mást, a gyerekek nagy része ezzel találkozik először.

Olyan, mint az orosz rulett: mivel nem tudja, mit vesz, az sem kiszámítható, hogy milyen hatása lesz. Ha rosszul lesz tőle, annyira, hogy kórházba kerül, a kórház nem tesz hivatalból feljelentést, mint a droglistán szereplő szereket használók esetében – hiszen ez nem szerepel a droglistán, mert nem is tudjuk, mi van benne, és az is mindig változik. (Aki eddig nem értette, hogy mégis mivel érvelnek a droghasználat legalizálása mellett, akik mellette érvelnek – például ezzel, hogy egy hatásait tekintve jól ismert könnyű drog kisebb kárt tesz, mint egy teljesen ismeretlen szutyok. És ez tényleg így van. Ettől még persze nem szeretnék a legalizálás mellett érvelni, sőt, ellene vagyok, félreértések elkerülése végett.)

Mivel nem tudjuk, mi ez, hozzászokni sem lehet – állítólag. Az idegrendszert érő roncsoló hatása azonban egyértelmű.

Gondold el, tulajdonképpen arról van szó, hogy szárított fűvel, növényi törmelékkel valami vegyszert itatnak fel, patkánymérget, hypót, bármit – a te gyereked meg kíváncsiságból megrendeli, megkapja, összeeszkábál egy pipát magának, és az ismeretlen vegyszer gőzeit már szipákolja is befelé.

Ha egy vegyszer használata általánossá válik, analizálják és leírhatóvá, definiálhatóvá válik, felkerülhet a droglistára. Ekkor Kínában (vagy valahol máshol) azonnal továbbfejlesztik, kis módosítás a kémiai képleten, máris megfoghatatlan jogilag, hosszú procedúra, míg ezt is beazonosítják, és felkerül a droglistára. Kelet-Magyarországon egész falvak herbált fogyasztanak: a kocsmák már bezártak, a herbál olcsóbb és erősebb tudatmódosító, mint az alkohol. Keresd vissza a januári kunszentmiklósi esetet, és az ezzel kapcsolatos cikkeket.

A herbált fogyasztó gyerek tehát nem büntethető – de büntethető, akitől kapja. Például a másik gyerek, aki megkínálta. Vagy lehet, hogy épp a tiéd kínálta meg a barátját?

Lehet, hogy ő volt kíváncsibb a kettőből? És mondta neki, amikor átadta neki a pipát, hogy „csak füstölőnek alkalmas, egyéb fogyasztásra nem”, ahogy az internetes oldal gondosan leírta, ahonnan eredetileg a gyerek a szutykot rendelte? Nem mondta? – Ebben az esetben máris ott tornyosul fölöttetek a fiatalkorúak tököli büntetésvégrehajtó intézetének a réme… Így aztán a valódi bűnösöket sosem fogják elkapni, mert nincs az a szülő, aki a saját gyerekét kitenné egy ilyen eljárásnak, annak reményében, hogy majd a rendőrség felgöngyölíti a szálat a valódi terjesztőig. Túl sokat lehet veszteni, kettőtől négy év a fiatalkorúak börtönében – ellenérdekeltek vagyunk mind.

Beszélj a gyerekeddel erről, ez a tanulság!

Beszélj vele róla, mert minél védettebb környezetben nő fel, annál kiszolgáltatottabb, annál felkészületlenebb – mert bizalommal van a világ iránt. „Ha valami ilyen simán megrendelhető az interneten, miért lenne az illegális vagy veszélyes?” – gondolja egy Z generációs gyerek. „Ha ennyien élnek vele, miért lenne nekem bajom tőle?” Mire a középiskolákban drogprevenciós előadásokat hallanak, már rég túl vannak az első kísértéseken. Mire te azt hiszed, aktuális, ő már többet tud, mint te. Ha most például újat mondtam neked, pedig kiskamasz gyerekeid vannak – vedd intő jelnek!

Hát majd elküld a fenébe persze, rád legyint – „jól van, fater, hagyjál már” – nem baj. Ha eddig tényleg jól nevelted (végülis ebből indultunk ki), akkor azért eljut az üzenet a tudatáig.
Mert hát nem elvetemült drogdíler, meg nem is „kis drogos köcsög” – ahogy a jó Zacher doktor szokta mondani –, hanem keresi a helyét, nyugtalan, kíváncsi, feszegeti a határait, szorong, figyelemre és szeretetre vágyik, lázad, értékválsággal küzd. Pont mint mi, amikor ekkorák voltunk. Csak akkor még nem volt herbál, és nem volt internet.

Olvasónk, Gyulai Zsuzsa kiegészítései, pontosításai a cikkhez (Köszönjük szépen!):

„A herbál másik neve biofű, pedig ugye se nem bio, se nem fű. A hatóanyag az oldószerként használt hipón és egyebeken túl egy szintetikus cannabinoid, ennek változtatják a kémiai képletét, ha az egyik molekula már felkerült a droglistára. A kiszámíthatatlan direkt mérgező hatáson túl sajnos hozzá lehet szokni, sőt, sokkal gyorsabban, mint más szerekhez. Sokkal gyorsabb a függés kialakulása.
Ha valakit elkapnak, hogy adott a társának, azt szerencsére nem automatikusan Tököl fenyegeti, bár kizárni nyilván nem lehet, de tipikusabb az elterelésre ítélés. Sajnos az sem segítene, ha a dílert elkapnák, mert azonnal tíz nő ki helyette. A nagyterjesztők meg valahogy mindig elkerülik.
Hatalmas probléma, hogy míg a kipróbálók lassan a 10-11 éves gyerekek, 16 év alattiakat alig fogadnak a terápiás intézmények, sőt, ennek a korosztálynak rehabilitációs terápia mindössze két helyen van, kb. 45 férőhellyel. Az egész országban."

 

Család, kultúra, zarándoklat, természetjárás, vállalkozás, kommunikáció - Molnár-Bánffy Kata Instagram posztjait is érdemes megnézni, a profilja ITT érhető el.

Kérjük, támogasson, hogy otthonába vihessük az értéket!

A Képmás magyar magazin és vállalkozás, nincs mögötte nagy, külföldi médiabirodalom. Csupa családos, értékes és jó ember, akiknek nem csak munkahelye, szívügye is a Képmás. Fontosnak tartjuk, hogy a kepmas.hu által közvetített értékek továbbra is ingyenesen juthassanak el minden olvasóhoz. Kérjük, ha örömmel olvassa cikkeinket, hallgatja és nézi felvételeinket, támogassa Ön is a kepmas.hu-t!

Támogatom a kepmas.hu-t>>

Ez is érdekelheti